Özel Arama

8 Soruda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

sosyalyardimlar.net logo
PAYLAŞ ↓
TAKİP ET ↓ sosyalyardimlar.net'i facebook twitter ya da google+ ile takip edebilirsiniz.
Aklınıza takılan konuları sormak için tıklayın.

Tam 8 soruda kısaca olarak adlandırılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hakkında merak edilenler ve bilinmeyenleri derlemeye çalıştık. Amacımız SYDV hakkında geniş bir bilgi kaynağı oluşturarak Sosyal Yardımlaşma Vakfı hakkında özellikle buraya yerleşmek isteyenlere bir bilgi dokümanı oluşturmak.

1. SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) nedir?

SYDV Türkiye’deki her il ve ilçede (toplam 973) valilik ve kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren, yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yardım yapan, gelir dağılımının adilane bir şekilde dağtılması için çalışan,  3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 1 numaralı uygulayıcısıdır. Önceden sadece sosyal güvencesi olmayanlara yardım yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ilgili kanun değişikliğiyle artık sosyal güvencesi olanlara da yardım yapmaktadır.

2. SYDV ne tür yardımlar yapıyor, SYDV yardımları nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vatandaşlarımıza gıda, kömür, barınma gibi ayni yardımların yanı sıra parasal destek de sağlamaktadır. Ayrıca terörle mücadele ve doğal afet gibi özellikli durumlarda da yardım yapma görevi bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için SYDV Yardımları yazımızı okuyunuz.

3. SYDV nereye bağlıdır, idari hiyerarşisi nedir?

SYDV Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altındaki Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapmaktadır. Vakıf tüzel kişiliğine sahip oldukları için ilçelerdeki vakıfların üst kademe kuruluşu illerdeki vakıflar değildir. İl ve ilçelerdeki SYDV’lerin hepsi birden doğrudan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlıdır.

4. SYDV çalışanları nelerdir?

Vakıf Müdürü: SYDV’lerde vakıf müdürleri bulundukları mahaldeki sosyal yardım faaliyetlerinden Vakıf Başkanı’na (İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar) karşı sorumludurlar. Her türlü sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetini planlar ve koordine ederler. Bulunduğu vakfın personellerinin uyumlu ve düzenli çalışmalarını gözetir vakfın tüm iç ve dış yazışmalarını yürütürler.

Büro Görevlisi: SYDV’lerde büro görevlileri genel olarak bürodaki rutin işlemleri yerine getirmekle sorumludurlar. Vakfa başvuran vatandaşlarla ilgilenirler, başvuruları kabul ederler, müdürlerinin vereceği tüm talimatları yerine getirirler.

Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi: SYİG’ler vakfa başvuran vatandaşları hanelerinde ziyaret ederek muhtaçlıklarını tespit ederler, hane ziyaretleri sonucu hazırlayacakları Sosyal İnceleme Raporunu vakfın mütevelli heyetine sunarlar, proje yardımlarında projenin gerçekleştirileceği işletmede incelemelerde bulunurlar. Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisinin genel olarak işi sahadadır. Bu yüzden SYİG alımlarında işe alınacak SYİG’de B sınıfı ehliyet sahibi olmak şartı aranır.

Yardımcı Hizmet Görevlisi: Vakfın temizlik, evrak dağıtımı, yardım dağıtımı, güvenlik gibi temel işlerinden sorumludurlar. Önceden Yardımcı Hizmet Görevlisi unvanından diğer unvanlara geçiş serbest iken son düzenleme ile bu hak ortadan kaldırılmıştır.

5. SYDV çalışanlarının özlük hakları nelerdir?

Tüm SYDV çalışanları müdürler de dahil belirsiz süreli sözleşme ile çalışırlar. Sözleşme belirsiz süreli olmasından dolayı sürekli yenilenmez ve bir kereliğine sadece işe girişte imzalanır. SYDV çalışanları imzaladıkları sözleşme ile 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre 4/A kapsamında işçi statüsündedirler. İzin vs. gibi tüm diğer hakları 4857 Sayılı İş Kanuna göre düzenlenir. İş kanunundaki işçiler için geçerli olan tüm hak ve menfaatler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı için de geçerlidir.

6. SYDV net maaşları ne kadardır?

Dikkat: Aşağıdaki tablo -bekar ve çocuksuz bir lisans mezunu için- Büro Görevlisi ile Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi’nin net maaşlarını göstermektedir. Maaşların evlilik durumuna, çocuk sayısına ve öğrenim durumuna göre değişiklik göstereceğini unutmayınız.

Ünvan

 6. sınıf ilçe

5. sınıf ilçe

4. sınıf ilçe

3. sınıf ilçe

2. sınıf ilçe

1. sınıf ilçe

4. sınıf il

3. sınıf il

2. sınıf il

1. sınıf il

Sosyal  Yardım ve İnceleme  Görevlisi

2.118

2.140

2.160

2.181

2.201

2.222

2.262

2.283

2.304

2.324

Büro Görevlisi

1.903

1.922

1.939

1.957

1.976

1.995

2.031

2.050

2.068

2.086

SYDV çalışanları ayrıca ocak ve temmuz aylarında olmak üzre yılda 2 kez birer maaş ikramiye alırlar. Yani yılda 14 maaş almış olurlar. Maaşlar her yıl ocak ve temmuz aylarında memurlara verilen maaş zammı oranında artar (yukarıdaki maaşlar, yazının yazıldığı tarih itibariyle, 2012′nin son 6 aylık dilimi içinde alınan maaşlardır).

Bulunduğunuz il/ilçedeki bir SYDV çalışanının aldığı maaşı öğrenmek için SYDV il ve ilçe sınıflandırma tablosunu indiriniz. İndirdiğiniz excel dosyasında bulunduğunuz yerin kaçıncı sınıf olduğuna bakıp yukarıdaki tablodan bulunduğunuz yerdeki bir SYDV çalışanının ne kadar net maaş aldığını öğrenebilirsiniz.

7. SYDV çalışma şartları nasıldır?

Her il ve ilçenin iş yoğunluğu ve çalışan sayısı farklı olmakla birlikte işin mahiyeti insanlara yardım götürmek olduğundan genel olarak yoğun tempolu bir iştir. Yardımların yanı sıra Genel Sağlık Sigortası işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınıp Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na verilmesi önceye oranla SYDV’nin iş yükünü arttırmıştır. (Vakıf çalışanı olarak görüşüm: vakıfta sürekli iş vardır, oturup pineklemek bir vakıfçıya göre değildir, birisi alın terinin son damlasına kadar hak ederek para kazanıyorsa o vakıfçıdır.)

8. SYDV’nin tam açılımı nedir?

Tam açılımı: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. Sosyal ve yardımlaşma vakfı, sosyal ve dayanışma vakfı, sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfı gibi kullanımları yanlıştır.

Aklınıza takılan ve burada yer vermediğimiz konular hakkında yorum yaparak ya da forumumuza yazarak soru sorabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

34 Yorum Yapıldı

 1. harun duran diyor ki:

  ben 4.sınıf ilçenin sosyal yardım ve inceleme görevlisi kadrosuna atandım. benim merak ettiğim maaşım ne kadar olur.yüksek lisans mezunuyum. evliyim. köylere giderken harcırah, aile yardımı vs… alabilirmiyim. cevap verirseniz sevinirim

  • Selçuk Mumcu diyor ki:

   yukarıda yazıyor maaşlar. 2013′te %3 zam ekle üzerine sadece. yüksek linsans için net maaşın üzerine 250 300 TL ekleyebilirsin. harcırah vs. yok. yılda 2 kere birer net maaş ikramiye vardır. yani yılda 14 maaş. iyi günler.

   • harun duran diyor ki:

    sayın selçuk bey yüksek lisans farkı kesin var mı? evli olmak çocuk vs fark etmiyor mu.çalışma şartları zor mu.

 2. serhat diyor ki:

  yüksek lisansın yapılması özel veya devlet üniversitesinde olması tezli veya tezsiz olaması fark ediyor mu? cevap için şimdiden teşekkürler.memur statüsüne geçme olasılığı varmı?

  • Selçuk Mumcu diyor ki:

   Hayır, özel veya devlet, tezli veya tezsiz hiç farketmiyor. Evet memur statüsü ve diğer özlük hakları için vakfın derneği VACKALDER tarafından çalışmalar yapılıyor. Ayrıca şu an gündemde olan kamu çalışanlarının hepsinin tek bir unvanda birleştirilmesi var. Bu olursa vakıf çalışanlarını da etkileyecektir.

 3. nihal diyor ki:

  yüksek lisans bitirildiğinde maaş artıyormu acaba kaç para artıyor

 4. ufuk diyor ki:

  Slm selcuk bey bilgiler icin cok tesekkurler faydalaniyoruz. bende buro gorevlisi kadrosuna basvurdum mulakata cagrildim sizden sunu oogrenmek istiyorum. tezsiz yuksek lisans ta maas farki kesin varmi acaba birde yillik izinler konusunda bizleri bilgilendirirmisiniz

  • Selçuk Mumcu diyor ki:

   evet maaş farkı kesin var Ufuk. Yıllık izinler 657′ye tabi memurlar gibi.

   • Mete diyor ki:

    Selçuk Bey;

    Öncelikle sizlere merhabalar…
    Keşke sitenizi daha önceleri bilseydim.

    Bildiğiniz üzere bende ikramiyeler aylara dağıtılınca aylık ortalama 2600 TL maaş alıyordum mesai hariç. Maaşımız çok iyiydi bir A kadro (kariyer kadrosu maaşı kadar). Sosyal yardım ve inc. görevlisiydim Egede bir ilçede. Ama sırf müdür yüzünden istifa ettim. İstifa etmesem yüksek lisansımda bitmez üzereydi maaşım ortalama 2850yi bulacaktı!

    Gel gelelim işten gece 11 de çıktığımız bile oluyordu.5te çıktıgımız binde birdi. O bir yana hiç bir gün o gün akşam kaçta çıkacağımız belli değildi insan değildik biz bir plan yapma hakkımız yoktu. Ertesi günde aynen devam. Bazı haftasonları c.tesi pazar arka arkaya çalışıyorduk. Yani 7+5= 12 gün tatilsiz ve yogun calısma! Psikolojikmen resmen çökmüştüm. Ayrıca aşağılayacı işlerde yaptırıyorlardı. Mesaimizi de tam vermiyorlardı çünkü yasal sınırdan kat kat fazla calıstırıyorlardı. İş çok oldugundan değil müdür bey işi idare edemedgnden is bitmiyordu.

    Şöyle ki; ben ünv. mezunu sos. yard. inc. görevlisiyken ve de kurumun hizmetli kadrosu var olduğu halde sıcak yemek dağıtıyordum. Öyle berbat bir durumdu ki sırf bu yüzden doğrudüzgün giyinemiyordum en berbat takımımı giyiyordum zaten takım neyimeydi ki.

    Yanlış anlaşılmasın yardımdan keyif alıyordum işimi seviyordum. Ama herkes işini yapmalı.

    Bunları niye anlattım bilmiyorum içimi döktüm işte.

    Hiç bir hakkım yok muydu peki benim ama öyle bir sözleşmemiz vardı ki bir kaç madde okuyup haklarım var diye umutlanıyorsun ama birde bakıyorsun ki askeri kanun gibi üstler her türlü haklı!

    Erken pes ettim belkide sözleşmeli olmak bir ayağı çukurda olmak ürküttü. Zaman zaman hakkımı aramadan duramıyordum çünkü.

    İş kanununa göre günde 12 saatten fazla calıstırılamıyorduk hani? Öyle olsa aksam 8de cıkmam garanti olurdu ama nerdee o da yoktu.

    Böyle iste kardesim…

    • Selçuk Mumcu diyor ki:

     Mete Bey, sizi çok iyi anlıyorum. Yine her şey düzelmiş değil. Zaten her vakıf ayrı bir dünya. Tek düzen yok malesef. Dediğiniz gibi vakıf çalışanının işi çok zor. İşler çok yoğun ve sürekli yeni işler geliyor. Personel yetersiz kalıyor, bir de hizmet ettiğimiz kesimin sosyo-ekonomik durumu nedeniyle onlarla iletişim kurmakta büyük güçlükler yaşıyoruz. Aynı dertlerden ben de ve eminim çoğu vakıfçı arkadaşım da muzdariptir. Umarım şu an daha iyi bir işte çalışıyorsunuzdur. Vakıf bıraktığınız yerde sayıyor :)

 5. ufuk diyor ki:

  Slm selcuk bey benimde mulakatim sonuclandi ve sydv nin sitesinde basarili oldugumuz yaziyor size bir kac sorum olacak. bundan sonraki prosedur nedir? yas dolayisiyla 1sene sonra askerlij problemi olacak yani tecil bitiyor bu kurumda calisirken aday memurluk dolayisiyla tecil oluyormu simdiden tes

  • Selçuk Mumcu diyor ki:

   Aday memurluk diye bir şey yok vakıfta. Sadece 2 ay deneme süresi vardır. Bu süre içinde siz ya da vakıf sözleşmeyi istediği anda feshedebilir. Onun haricinde askerliğiniz geldiği anda askere gidersiniz. Prosedür ise, merkezden onayınız geliyor, onay geldikten sonra vakıf sizi çağırıyor ve işe başlıyorsunuz. Vakıfla iletişime geçerek durumu öğrenebilirsiniz.

 6. ufuk diyor ki:

  Asil sorum su askerlikten dondukten sinra sozlesme yenileme durumu yok degilmi direk devam mi edecegiz?

 7. öztürk diyor ki:

  Mrb.Selçuk Bey,yaklaşık biryıldır vakıfta yardımcı hizmetler görevlisi olarak çalışmaktayım,ayrıca önlisans mezunu olarak işe başlamıştım ve bu yılda dışarıdan 4.sınıfı da bitirip kamu yönetimi lisans diplamasını alıcam inş, fakat son okuduklarım bende biraz hayal kırıklığı yaşattı ‘yardımcı hizmetli görev değişikliği yapamaz ‘bu konuyla ilgili bir değişiklik yapılabilinirmi?

 8. ibrahim diyor ki:

  2 ay deneme süresinde maaş ödeniyor mu selcuk bey

 9. ibrahim diyor ki:

  birde ilk maaş işe başlandığında mı ödeniyor yoksa 1 ay çalıştıktan sonra mı

 10. mustafa diyor ki:

  askerlik konusunda bir sıkıntı olmuyor askerlik süresince ücretsiz izinli sayılıyosunuz ve döndüğünüzde 1 ay içinde işinize başlıyabiliyorsunuz.

  • ibrahim diyor ki:

   mustafa bey ilk maaş memeurlar gibi peşin mi öednüeniyor yoksa 1 ay calıştıktan sonra mı

 11. BELGİN diyor ki:

  Merhaba ben sosyal yardım ve inceleme görevlisi için internetten başvuru yaptım.29 Temmuz 2013 e kadar belgeleri teslim edin yazıyordu.Daha sonra alım yapılacak olan SYDV yi aradım.Evrak teslimi yapmıyosunuz biz sizi arıcaz dediler.Bu iş böyle mi yürüyor onu merak ediyorum.

 12. sibel diyor ki:

  Merhaba Selçuk bey
  büro görevlisi olarak çalışıyorum. 8 yılık hizmetim var. sosyal incelemeye geçebilmem için şartlar var mı lütfen cevabınızı bekliyorum
  önlisans mezunuyum.

 13. dilber diyor ki:

  mrb Selçuk sosyal yardımlaşmaya girenler kpss puanını sözleşme süresi içerisinde kullanabilirmi atansa sözleşme fesh olurmu

 14. dilber diyor ki:

  Pardon acelede Selçuk bey yazmamışım özür dilerimselçuk bey sorumu yanıtlarsaız sevinirim

 15. lütfi öztürk diyor ki:

  özel idarede 657 ye tabi şef olarak çalışmaktayım. kamu yönetimi mezunuyum. vakıf müdürlüğüne geçebilirmiyim.

 16. Özledim diyor ki:

  Merhaba Selçuk Bey öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. 5. sınıf bir ilçede master mezunu bir Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi net ne kadar ücret alır acaba ilginize şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

 17. Özledim diyor ki:

  Selçuk Bey öncelikle daha önce vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Benim de size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. 5.Sınıf bir ilçede göreve başlayan master mezunu sosyal yardım ve inceleme görevlisi birinin maaşı ne kadardır?

 18. yakamoz.123 diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar….
  Sosyal yardımlaşmanın kömür dağıtımında, kömür dağıtma işi büro görevlisinin işimi, yoksa sosyal incelemecinin görevimi?

 19. ayşegül diyor ki:

  selçuk mrb, ben 2012 de 9 ay süreli büro memuru olarak işe başladım kanun çıktıktan sonra sözleşmem süresiz olarak devam etti. ama bana vakıf müdürü senin şartların uymuyor memur olmazsın diye hem beni hem vakıf başkanını kandırarak sözleşmemi yardımcı hizmetli olarak başlattı.1,5 yıldır çalışıyorum şimdi dava açsam eski sözleşmemdeki görevim olan büro memurluğuna geçebilirmiyim yoksa müt.heyeti memur kadrosuna alabilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim.

 20. ayşegül diyor ki:

  şelçuk bey özür dilerim selçuk yazmışım kusura bakmayın

 21. teslime diyor ki:

  ben sosyal yardımlaşma vakfında süreli olarak çalışmaktayım ama 9 ay süreli tekrar sözleşme yenilemside olmuyormuş bununla alakalı bilginiz varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Özel Arama