Soru (Suat U.)

Babam bağ-kur emeklisi. Annem %72 işitme engelli, işitme cihazı kullanıyor. 2022 sayılı yasadan kendisine aylık bağlanabilir mi? Bu raporla araç alımını düşündük, olmadı. Rapor oranı %/90 olması gerekiyormuş. Bu doğru mu? Babam bu raporu SGK’ya ibraz etse maaşında değişiklik olur mu? Bizi bilgilendirir misiniz?

Cevap

Evet, engelliler için ÖTV’siz araba alımında eğer alınacak aracı engelli kendi kullanmayacaksa, ya da kullanamayacak durumdaysa, en az %90 özür oranı aranmaktadır. Eğer engelli birey H sınıfı ehliyete sahipse ve araca ek tertibat yaptırıp arabayı kendi kullanacaksa herhangi bir özür oranı aranmamaktadır. Anneniz de %72 özür oranı ile %90’ın altında kaldığı için malesef engellilere özel ÖTV’siz araç alımından faydalanamaz.

Diğer sorularınıza gelecek olursak, 2022 maaşı bağlanabilmesi için en az %40 ve üzeri özür oranına sahip olmak ve yaşanılan hanede kişi başına düşen gelirin şu an itibariyle 119,62 TL’yi (bu rakam 6 ayda bir güncellenir) geçmemesi gerekir. Bu konuda diğer şartları da sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmeniz için lütfen 2022 Maaşı Rehberi‘mizi inceleyin. Ayrıca babanızın annenize ait özürlü sağlık kurulu raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na ibraz etmesi kendi maaşında bir değişiklik yapılmasını sağlamayacaktır.