Özel Arama

ÖTV’siz Araç Alma Rehberi

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

 1. Özür oranına bakılmaksızın, bizzat kullanma amacıyla araca sakatlığına uygun ek donanım yaptıran malul ve engelliler.
 2. %90 ve üzeri herhangi bir özrü bulunan malul ve engelliler.

ÖTV’siz Araç Alımı Şartları Nelerdir?

 1. Bizzat kullanma amacıyla araca sakatlığına uygun ek donanım yaptıran malul ve engellilerin H sınıfı ehliyet sahibi olmaları ve malul ya da engelli olduklarını yetkili sağlık kuruluşlarından alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ayrıca alacakları sağlık kurulu raporunda ek donanımla araç kullanabileceklerine dair ibarenin var olması,
 2. %90 ve üzeri herhangi bir özrü bulunan malul ve engellilerin malul ya da engelli olduklarını yetkili sağlık kuruluşlarından alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri gerekmektedir.
 3. Sadece sol alt ekstremitede (sol ayak veya bacak) sakatlığı bulunan malul ve engelliler için otomatik vitesli araç satın almaları kaydıyla araca ek donanım yaptırmalarına gerek yoktur. Sağlık kurulu raporuna “Otomatik vitesli araç kullanır.” ifadesinin yazılması yeterlidir.
 4. Şartları sağlayan kişiler ÖTV istisnasından 5 yılda bir yararlanabileceklerdir. ÖTV’siz alınan aracın 5 yıl dolmadan satılması halinde aracı alırken ödenmeyen ÖTV ödenecek, 5 yıldan sonra satılması halinde ÖTV’nin geri ödenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
 5. Malul ve engellilerin üzerine kayıtlı ilk araçlar MTV’den (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muaftır. Eğer kişi ilk aracından sonra aracını satmadan ikinci bir araç alımı yaparsa bu ikinci araç MTV’den muaf olmayacaktır. Aynı şekilde üçüncü, dördüncü ve üzeri adetlerde araç sahibi engellilerin sadece ilk araçları MTV’den muaf tutulacaktır.

ÖTV’siz Araç Alımı İçin Başvuru Yeri Neresidir?

ÖTV’siz araç alımında herhangi bir resmi daireye başvuru gerekmemektedir. Malul ve engellilerin ÖTV’siz araç alımında istenen belgeleri aracı satın alacakları bayiye teslim etmeleri yeterlidir.

ÖTV’siz Araç Alımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bizzat kullanma amacıyla araca sakatlığına uygun ek donanım yaptıran malul ve engellilerden istenecek belgeler:

 1. Yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneği,
 2. H sınıfı sürücü belgesinin fotokopisi,
 3. Aracın sakatlığa uygun değiştirildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneği.

%90 ve üzeri herhangi bir özrü bulunan malul ve engellilerden istenecek belgeler:

 1. Yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneği.
Sosyal Medyada Paylaş:

93 Yorum Yapıldı

 1. emine nur çiçek diyor ki:

  benim 2009 doğumlu engelli bir oğlum var engel oranımız yüzde68 raporumuz daimi ve ağır cocugumun ve benim arabaya ihtiyacımız olduğu halde araç indiriminden yararlanamıyoruz yüzde 90 çok yüksek bi oran nası bir yol izleyebilirim tşk

  • Selçuk Mumcu diyor ki:

   Evet, engelliler için otomobil alımında sizin de belirttiğiniz gibi yüzde 90 gibi bir oran aranıyor; fakat bu oran engellinin bizzat arabayı kullanması için arabaya ek tertibat yaptırdığı durumlarda aranmıyor. Şu an çocuğunuz daha 3 yaşında olduğu için engellilere tanınan ÖTV indiriminden yararlanmanız olası görünmüyor ama çocuğunuzun H sınıfı ehliyet almasına engel teşkil etmeyen bir engeli varsa ancak çocuğunuz 18 yaşına girdiğinde bir H sınıfı ehliyet alarak ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz. Sorularınızı forumdan sorarsanız daha kapsamlı cevaplar alabilirsiniz.

  • murat teoman diyor ki:

   Emine Hanım…
   %90 orana gerek yoktur. Tek gerekli olan Vergi indiriminden yararlanmanız gerekmektedir. Bunun içinde vergi dairesine engelli raporu ile gidip vergiden muaf olmak istediğinizi beyan etmek. Bunun için geç kalmış sayılmıyorsunuz.
   Gerekli bilgileri isterseniz 0544 235 62 19 numaramı arayarak, isterseniz bu mail adresinden cevap dönerek bilgi alabilirsiniz…

   • mustafa 05055715314 diyor ki:

    murat bey ötv den yararlanmak için yüzde 90 rapor istiyorlar acaba bizim bilmediğimiz bir şey varmı yani yüzde 60 olması yeterli olurmu

    • Selçuk Mumcu diyor ki:

     Mustafa Bey, eğer engelli kişi H sınıfı ehliyet alıp araca ek tertibat yaptırıp bizzat kullanacaksa engel oranı aranmıyor. Araca ek tertibat yapılmayacak diğer durumlarda ise en az %90 engel oranı aranıyor.

     • daniyal diyor ki:

      selcuk bey,oglum adına engelli aracımı mevcut vası kararı ile satamıyorum,vası karaı veren mahk.”satış izni”nı görevimiz degil diye vermıyor,dosyayı aile mahk.ne sevk ediyor,aile mahkemesı de,karar veremıyor,şifai mütalada da hakım bızım yetkı alanımaza gırmıyor ,muhtemelen sırası gelınce “yetkısızlık”le geldiği yer mahkemesıne iade edilir,ordan da “yargıtay” a gider ve bu surec de MAGDURIYETLERİ artırıp uzatır,diyor.ben 15 gundur satış izni alamadım,vergi dairesıne alıcı tarafından yatırılanı da cekemedk,daire”ilk kez karsılaşıyoruz,inceleyıp 3-5 gun sonra cevap verelm diyor.yanı dert ustune dert,resmı kurumlar bile engellilere engel cıkarıyorlar.engellim %98 su anda devletten 1 kuruş yardım almıyor.cok komık bır durum ama.arac alacaklara tavsıyem,mahkemeden evvel önce 1 kac NOTER e sorup ögrensınler sonra işe koyulsunlar.aracılıgınızla ilğililere duyurulursa mutlu olurum.görüşlerinizi beklıyorum.

     • zeki diyor ki:

      pekela yüzde 51 hafif zeka geriliği İQ50 bilateral miyopi teşhisli yüzde 51 özürlü raporu olan altta açıklama da özürlü imliği alabilir 2022 sayılı yasa hakkında sakatlık vergi indirimi h.k özrüne ait tüm diğer haklardan faydalanması h.k yazan bir raporu olan abim nasıl ehliyet alacak ?

   • servet aracı diyor ki:

    merhaba murat bey benım yuzde 92 ozurlu enıstem var ve ona arac almayı dusunuyorum acaba alırssk enıstemın maası kesılırmı veya ablamın bakıcı maası kesılırmı ve aracı ben yanı kaynı olarak kullanabılırmıyım sorun cıkarmı .TESEKUR EDERIM

   • gürbüz orhan diyor ki:

    selamlar murat bey. benim kardesimin %80 RAPORU VAR ve her uc ayda bir maas alıyor. araba alımı için vergilerden muaf tutulurmu acaba ?ilginiz için tesekkurler..

   • kazım çavuşlu diyor ki:

    ben özürlü raporum 80 ve bana sosyal yardımlaşma ve dayanışma ordu fatsa şubesi bir tane özürlü motoru verdi ve bu motor kazalı çıktı .bende bunu değiştirmek istedim ve fatsa şubesine tam 8 defa dilekçe yazdım ama devamlı ret .ettiler ben şimdi soruyorum yetkililere neden 8 defa neden ret kararı çıktı anlamıyorum .ben nereye müracat edebilirim .yani en son sayın başbakanımamı gideyim .bana bir yol gösterin tel numaram 0535 648 56 62 saygılarımla

   • muhammetdemir diyor ki:

    mrat bey benim 18 yaşında dowsendrumu kardeşim var raporuda yüzde 84 ötv siz araç alamıyoruz yüzde 90 şartı koşuyorlar benim 19 motor hacimli arabam var bununüzerinden vergide indirim yapamazmıyız nasıl bir yol izlemeliyiz yıllık sadece 1000 tl vergi ödüyoruz yardımcı olursanız tşk ederim iyi günler

 2. sebahattin diyor ki:

  iyi günler benim eşimin sağ gözü protezli. Bununla ile ilgili rapor almak istiyoruz. Acaba ne kadar rapor veriliyor, bilgisi olan var mı? Saygılarımla.

  • ali diyor ki:

   merhaba sebahattin bey benimde aynı tek göz engelim var fakat tek göz yüzde 35 sayıyorlar rapor için en az yüzde 40 lazım bilginize.

 3. akın diyor ki:

  Babamın yüzde 80 daimi ve ağır engelli raporu var.Raporda Ötv ve mtv vergisinten muaftır yazıyor. bende ötv ve mtv indiriminden faydalana bilirmiyimbir bizimm arabaya ihtiyacımız olduğu halde araç indiriminden yararlanamıyoruz yüzde 90 çok yüksek bi oran nasıl bir yol izleyebilirim tşk

 4. elegezgezgin diyor ki:

  merhabalar benim annem %100 engellidir ben annemin daha rahat hataneye gidebilmesi için araç almak istiyorum. Bukonuda bir kaç sorum olacak cevaplandırsanız sevinirim.
  1.Arac alırsam ruhsat kimin adına olacak.
  2. Aracı 5 sene sonra satmak istersem normal bir kişiye satabilirmiyim? yoksa sadece engelli birine mi satabiliyorum
  3.ötv inidirimi dişinde kdv indirimi de oluyormu..

  • daniyal diyor ki:

   arac ruhsatı engelli adına cıkar,ötv-mtv den muaftır,5 yıl bitiminde istedıgınız kişiye satabilirsınız.ancak annenızın vası sı kim ise bu işleri o kişi yapar,dikkat etmenız gereken alacagınız vası kararında”arac-alımı satımı yapar”yekisi verilmiştir ibaresı olmalıdır.tavsıyem,vası kararınız varsa da yoksada bu işlerin nasıl olacagını 1-2 noter e sorarak işe başlamanızdır.örnegin ben %98 rp ogluma 2011 vası karaıyla aldıgm aracımı satamıyorum,vası kararı veren mahkeme satış”yetkısını veremıyor,aile mahkemesıne sevk ediyor,onlar da “yetkımız degil diyor,dosya adliyede geziyor,bizlerde cile cekıyoruz.bu nedenle tavsiyeleri dikkate al derim.

 5. faruk diyor ki:

  ıyı gunler yuzde 80 raporum var fakat yenden rapor alınması gerektını soyluyolar bana hemofılı hasatsıyım benımden ındırımlli arc almam mumkunmu teşekurler

 6. alican diyor ki:

  bizimde hastamızın yüzde seksendokuz raporu var ama kendısı araç süremez yanı ona gore araç temın edemezler ne yapmamız gerekiyor?

 7. dogan diyor ki:

  ben iştme engelli araba almak istıyorum rapor 52 kac olmassı gerek

 8. erols diyor ki:

  benim kızımın yüzde 62 oranı var bu oranda kızıma maaş bağlanırmı bağlanırsa ne yapmam lazım
  ayrıca bu oranda araç alabilirmiyim

 9. ayhan gökçe diyor ki:

  arkadaşlar ötvsiz araba almak için sağlık kurulu raporu yanınd h.sınıfı heliyeti alınan raporuda istiyorlarmı bilen varsa allah rızası için yanıtlasın

 10. emre diyor ki:

  Arkadaslar selam

  Engen durumuna gore arac almak iki sinifa ayriliyor

  1.Sınıf : Engel durumu %40 ve %89 arasinda olanlar bunlarin H sinifi ehliyetleri olmasi sarti araniyor ve araclarina ozel tertibat yaptirarak sadece kendileri kullanabiliyorlar ve OTV mafiyetinden de yararlanabiliyorlar.

  2.Sınıf : Engel durumu %90 ve uzeri olanlar araclari kendileri kullanmayacaklari icin hic bir ozel tertibata gerek olmaksizin 1,6 motora kadar tüm araçlari ÖTV muafiyetinden yararlanarak alabilirler daha önceleri bu araçları kullanacak kişilerin engelli şahsın 3.dereceye kadar yakınlarından 3 kişi belirlemesi seklinde uygulanırken yeni ögrendigim kadarıyla bu sayı sınırlaması da kalkmış durumda.Hatta özel bir noter vekaletiyle akrabanız olmayan bir kişiye de kullandırabilirsiniz.

  Her iki sınıf için de raporlarında ayrıca bir belirtmeye gerek olmaksızın MTV muafiyetinden de yararlanabiliyorlar.

  Bilgilerinize

  • Selçuk Mumcu diyor ki:

   Emre Bey 1. maddede belirttiğiniz sınıf için %40 alt sınır şartı yoktur.

   • feleknaz birlik diyor ki:

    ağır engelliyim 95 oranında arabaya ihtiyacım oluyor hiç bir yere gidemiyorum.benden faydalanarak ailem alabilirmi alırsa benim maaşım kesilirmi kararsız kaldık bilgi alabilirmiyim bu konuda.

   • cuğuz diyor ki:

    emre
    Arkadaslar selam
    Engen durumuna gore arac almak iki sinifa ayriliyor
    1.Sınıf : Engel durumu %40 ve %89 arasinda olanlar bunlarin H sinifi ehliyetleri olmasi sarti araniyor ve araclarina ozel tertibat yaptirarak sadece kendileri kullanabiliyorlar ve OTV mafiyetinden de yararlanabiliyorlar.

    selçuk mumcu
    Emre Bey 1. maddede belirttiğiniz sınıf için %40 alt sınır şartı yoktur.

    cuguz

    Benimki toplam %37 çıktı. (işitme %26+Diğerleri içhastalık+ortapedi %26+%10+%5+%2=%37 )Engelli şartları uyar mı?
    Cevap bekliyorum. Şimdi den teşekkür eder. İyi günler dilerim.

 11. rcp tsn diyor ki:

  arkadaşlar 46650 liralık aracı ötv inidrimiyle kaç bin lıraya alırım ?

 12. Barış diyor ki:

  sayın rcp tsn ; 46650 tl lik aracı ötv indirimi le 33.321 tlye alısınız.

 13. soner diyor ki:

  elimde % 44 devlet hasanesi özürlü raporum var
  ama özürüm ortopedik özür değil,şeker hastasıyım ve böylelikle bu raporu aldım ve raporumda H sınıfı araç kullanabilir ibareside yok,
  sadece özürlü raporu ve süreklidir.
  vergi ötv muaf indirimi yararlanabiliyormuyum?
  B sınıfı ehliyeti H sınıfına çevirmek için illede raporu H sınıfı ehliyet alabilir şeklinde değiştirmek mi gerekir
  yada
  aracı alabilirim ehliyet problemini kendi derdim mi olur bir polis çevirmesi sırasında
  H sınıfı araç kullanabilir şeklinde raporumu degiştirmeden
  araç satın alabiliyormuyum.
  teşekkürler

  • Selçuk Mumcu diyor ki:

   Merhaba ÖTV ve MTV indiriminden yararlanmanız için aracınızı ek donanım yaptırmalı dolayısıyla ortopedik engelli olup H sınıfı ehliyet alabilir ibareli bir rapor almanız gerekmektedir. Siz şeker hastası olduğunuz için aracınıza ek donanım yaptırma gibi bir durum söz konusu değildir. İkinci durumda ise %90 ve üzeri bir engel oranına da sahip olmadığınızdan bu gruba dahil olarak da indirimlerden yararlanamazsınız malesef.

   • Nuri diyor ki:

    Merhaba, benim 53 yaşında hiç evlenmemiş %90 raporlu kız kardeşim var. Vasisiyim aynı zamanda. Babamız vefat etti annemiz hayatta. Ötv’siz araç almak istiyoruz Allah gecinden versin eger vefat ederse mirascıları ya da arabanın ruhsatı kime düşer. 3 erkek kardeşim daha var. Kardeşime aldıgım aractan hak talep edebilirler mi?
    Teşekkürler.

 14. engelsız türküye diyor ki:

  slm arkadaslar benım %48 raporum war gıttım h ehlıyetı ala bılır belgesı aldım .. simdi almak istedigim arabanın fiyatı. 45milyar. bu araba anahtar teslım bana kacparaya gelır..

  şimdiden saolun……..

 15. numan diyor ki:

  arkadaşlar ben 50 bin liralık araba almayı düşünüyorum rapor yüzde doksan indirimli fiyatı ne kadar olur nımaram 05364419833

 16. ramazan güler diyor ki:

  %91 özürlü annem var onun adına alacağım arabada ötv haricinde kdv indirimi yapılabiliyormu ayrıca kdv indirimini mahkeme yoluyla geri alınabiliyormuş doğrumudur.

 17. ALİ KILIÇ diyor ki:

  benim babam %60 zihinsel özürlü ve zihinsel özürlülere ehliyet verilemediği için araç alımında nasıl bir yol izleyebilirim vekalet yoluyla olablirmi

 18. mehmet diyor ki:

  merhabalar..3 sene önce dedeme %71 rapor almıştık..şu an raporu %90 a yülselmiştir hastalığı ilerledi çünkü..yeni bir rapor la ötv siz araç almayı düşünüyoruz..ancak birisi rapor oranı yükseldiğinden dolayı maliye bakanlığı rapora itiraz eder dolayısıyla hakem hastaneye yönlendirir dedi..sorum şu:
  kesin olarak hakem hastaneye yönlendirirlermi?
  hakem hastane olarak başka bir ile mi gönderirler?

 19. bünyamin diyor ki:

  tayip efendi engelleri kaldırdık diyor her engelliye ayrı muamele yapıyor engelli kardeşlere daha kolaylık sağlasa iyi olur

  • MUSTAFA TARIK TOMA diyor ki:

   EFENDİ OL!!!BEN DE ENGELLİYİM AMA SENİN GİBİ AHLÂKÎ DEĞİL!!!
   AHLÂKÎ ENGELLİ OLDUĞUNU FARKETMİŞLERDİR DE ONDAN SANA İNDİRİM YOK…

 20. bünyamin diyor ki:

  45 raporum var B sınıfı monoküler ehliyetim var ÖTV den yararlamıyorum hiç işe yaramıyor rapor

 21. ENVER kaya diyor ki:

  VALAHİİ BÖYLE SAÇMALIK YOK BENİM /55 ÖZÜRLÜ RAPORUM VAR EHLİYETİM MONOKÜLER OLDUGU İÇİN İNDİRİMDEN FAYDALANAMIYORUM ASLINDA BUNU ANAYASA MAHKEMESİNE İTİRAZ etmemiz lazım /40 raporu olan alıyor /55 oranında olan alamıyor bunun bir izahı LAZIM DEGİLMİ AMA

 22. GARİBAN diyor ki:

  arkadaşımızın biri güzel bi soru sormuş ama cevaplanmamış
  1.ARACI ALIRSAM RUHSAT ENGELLİ ADINAMI YOKSA BAKANA MI AİT OLUYOR
  2.5 YILDAN SONRA SATMAK İSTERSEN İLLA ENGELLİ BİRİNE Mİ SATMAM GEREKİYOR
  3.

 23. AMİŞ AKGÜN diyor ki:

  merhaba 23 yaşında yüzde 92 spastik özürlü oğlum var ötv indrimli araç almak için araç alır raporumu almamız gerekiyor … özürlü raporu ve evde bakım raporu var özülüdür kimliğide var onlar olmaz diyorlar yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 24. YAŞAR diyor ki:

  slm arkadaşlar babamın beli kırılması sonucu ameliyatla platın takıldı %45 çalışamaz raporu vardı daha sonra bu oran heyet tarafından % 37 ye düşürüldü ayrıca işitme rahatzızlığıda var hemde yüksek oranda.araç için gerekli olan raporu bütün vücudun sağlık taraması yapılarak alabilirmiyiz acaba

 25. ENGİN diyor ki:

  MERHABALAR BENİM SOLA BACAĞIMDA YAKLAŞIK 8-10 SANTİM KISALIK VAR B SINIFI EHLİYETİM H.SINIF EHLİYET OLMADAN İNDİRİMLİ ARAÇ ALABİLİRMİYİM.TEŞEKURLER

 26. soner diyor ki:

  benim sağ kulakta işitme kaybı var %90 nın üzerinde askerlikten muafım acaba ötv indiriminden yararlanabiliyormuyum…

 27. Burcu" diyor ki:

  Merhabalar;

  Annemın çocuklukta gerçeklesen sol ayagında porblem var yuksek duruyor ve bıraz kısa. Sımdı ona ben engellı raporu alıcam ve onun adına araç alıp onu hastaneye goturup getırmek ıcın kullanmak ıstıyorum. Rapor verırlermı bılmıyorum. olursa verırlerse %90 olması şartmı . Bırde ben surucu olarakkendımı yazdırsam olmyormu ılla annemın ehlıyet alması şartmı ? Arabayı aldıktan sonra ehlıyet alsak olmuyormu.

  Lütfen yardımcı olurmusunuz

 28. ramazan diyor ki:

  kızımın özürlülük oranı yüzde elli mevcut aracımı vergiden düşüre bilmem için ne yapmam gerekiyor roporunu maliyeye götürsem olurmu

 29. Mustafa diyor ki:

  Selam Aleyküm;benimde 8 yaşında % 96 raporlu kardeşim var,kardeşim haliyle yürüme ve konuşma engelli …Benimde bu araç alımından faydalanma gibi durumum söz konusu olur mu ? yani abisi olarak benim ehliyetim E sınıfı illa H sınıf ehliyetmi şart ? bilgilendirirmisiniz tşk ler _

 30. süleyman diyor ki:

  %89 engelli bir kardeşim var.hem zihinsel hemde bedensel.hiçbir şekilde araba kullanamaz.peki bizim gibi engelli bireyi olan aileler bu araç indiriminden nasıl yararlanır?şimdiden teşekkürler…..

 31. sezai diyor ki:

  merhaba arkadaşlar benim %48 raporum ve raporum 10 gün önce ankara maliye bakanlığı sağlık kurulu tarafından onaylandı ve vergi indiriminden yararlanabilir yazısı elime bu gün ulaştı benim sormak istediğim özrüm ortopetik ,görme işitme değil.

  böbrek,şeker ve hipertansiyondan verilme buna göre raporun kullanım amacı yazan bölümde
  vergi indiriminden yararlanmak için : ötv indiriminden yararlanmak için ibaresi var buna göre ben ötv olmaksızın araç alabilirmiyim *
  bu arada H sınıfı ehliyetimde yok

  bilgi verirseniz sevinirim

 32. orhan diyor ki:

  slm arkadaslar babam %93 göreme engelli arac alırken rapor harici evrak gerekiyomu tsk

 33. hediye diyor ki:

  iyi günler eşimin %40 işkur raporu var bu raporla ben eşim adına ötv siz araba alabilirmiyim yoksa raporu değiştirmek gerekirmi? EĞER GEREKİRSE NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKİR. ÇOCUK FELÇİNDEN KALMA SOL KOLU DAHA İNCE VE FAZLA İŞLEM YAPAMIYOR VE B SINIFI EHLİYETİ VAR.ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 34. Mehmet diyor ki:

  Benim almanyadan 30senelik %60 özürlü raporum var bununla ötv vergisi ödemeden sifir araba alabilirmiyim nasil yol izlemeliyim selamlar

 35. mevlüt diyor ki:

  yüzde 77 raporum var gelirim 2022 ve eşimin bana almış oldugu evde bakımm aylıgı acaba ben engelli aracı alırsam aylıklar kesılırmı…

 36. eset diyor ki:

  merhaba benim sizlerden bir ricam olacak benim yüzde 56 oranında kızım var sağ el parmakları yok 01 02 2005 doğumlu ve araba almak istiyorum alabilirmiyim bana birbilgi verebilirmisinis teşekkür ederim

 37. acar diyor ki:

  ben ankılozon spodolıt hastasıyım raporum %45 araba almamda ne gıbı kolaylıklar sağlanır yardımcı olursanız sevınırım

 38. emre diyor ki:

  arkadaşlar selam küçük bir sorum var yanıt bulamadığım.
  benim aracım var ötv indirimli aldım 3 sene önce… şimdi ÖTV sini ödeyip satıp yenisini almak istiyorum. yenisini alırken tekrar ÖTV den muaf oluyormuyum yoksa 5 seneyi her durumda beklemem gerekiyormu bilen varsa bilgilendirmesini rica ederim.

 39. tekin diyor ki:

  merhaba murat teoman bey, benim yüzde 87 ağır özürlü raporum var h sınıfı ehliyetimde var ben ötv siz araç alabilirmiyim ve birde alırsam bakım maaşım kesilirmi saygılar…

 40. şaban özlük diyor ki:

  benim bababamın tek ayağı yok araba alımından nasıl faydalanırız

 41. aydın üreten diyor ki:

  kardeşim %90 zihinsel özürlü vesayeti annemde ihtiyaçları için ötv siz araç almak istediler ancak 3.sulh hukuk hakimi dilekçeye red cevabı verdi kendileri alsın diye yorum yaptı yasanın vermiş olduğu hakkı kabul etmedi hakim acaba biliyormu zihinsel özürlü bir insanla 50 yıl geçirmenin nasıl birşey olduğunu bu konuda ne yapılabilir yardımcı olacak biri varmı?

  • Savaş DOĞAN diyor ki:

   MERHABA BEN SAVAŞ DOĞAN ,2011 ARALIK AYINDA ÖTV İNDİRİMLİ % 90 ÇOCUĞUMUN ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ SAĞLIK RAPORU ÜZERİNDEN SIFIR ARAÇ ALDIM.BANA SORARSAN ARAÇ BAYİLERİNE DANIŞMANDA FAYDA VAR.BEN DİREKT ONLARDAN BİLGİ ALDIM.ÇOK DOĞRU SÖYLEMİŞSİN.BİZ 15 SENEDİR ÖZÜRLÜ İLE YAŞAMA ÇOK SIKI SARILDIK.SİZDE HİÇ VAZGEÇMEYİN.HAKİM OKUL OKUMUŞ.HAKİM OLMUŞ.AMA BABASINDAN ANASINDAN YAŞAM MÜCADELESİNDE DERS ALAMAMIŞ VE ADAM OLAMAMIŞ.SELAMLAR.

   • murat diyor ki:

    savaş bey bende engelli kızımın adına ötv indirmli araç alma istiyorum kızım 3 ayda 1 engelli maaşı alıyor araç alırsam maaşı kesiliyomu acaba bu konuda bilgiyi nereden alırız teşekkürler

 42. kerim diyor ki:

  arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.babaannem 80 yasında raporlu ilaç kullanıyor ve romatizmadan sebep yürüyemiyor tekerlekli sandalye yardımıyla gezdiriyoruz.2 veya 3 adımdan sora yürüyemiyor ötv indiriminden arac alınabilir mi?yani rapor oranı ne olur..hastaya ulasım için arac gerek duyuluyor.illa arac almak için %90 rapor mu olması gerek.

 43. Serkan diyor ki:

  slm arkadaşlar ben yüzde 81 özürlüyüm 2022 den özürlü maaşı alıyorum ve evde bakım maaşıda annem alıyor.soruma gelince ben h sınıfı ehliyet alabilmek için gittigim hastanede sadece nöroloji,fizik ve ortopediye girdim bana verdikleri rakam yüzde 46 ve ben cok şaşırdım nasıl olurda yüzde 81 olan raporum ehliyet için aldıgım rapor yüzde 46 ya düşer diye ve kafama cok takılıyor acaba annemin aldıgı evde bakım maaşı kesilir mi diye çok korkuyorum.bilgisi olan varsa arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirmesini rica ediyorum.

 44. murat diyor ki:

  merhaba bende araç almayı düşünüyorum ama 2022 maaşında sorun olurmu acaba teşekkürler

 45. lale elmas diyor ki:

  arkadaşlar boşuna kendinizi yormayın kimse duymaz bende yüzde 67 özürlüyüm ama kimse görmuyo duymuyo tök açın halinden anlamaz bırakın ölelim temizliktir

 46. Nuri diyor ki:

  Merhaba, benim 53 yaşında hiç evlenmemiş %90 raporlu kız kardeşim var. Vasisiyim aynı zamanda. Babamız vefat etti annemiz hayatta. Ötv’siz araç almak istiyoruz Allah gecinden versin eger vefat ederse mirascıları ya da arabanın ruhsatı kime düşer. 3 erkek kardeşim daha var. Kardeşime aldıgım aractan hak talep edebilirler mi?
  Teşekkürler.

 47. gokhan diyor ki:

  ıyı gunler babamın bır gozu gormuyor ama raporu %90 oldugu halde doktor raporuna %50 yazdırmıs babamın herhangı bır arac kullanması cok zor ve bızde otv ındırımınden arac almak ıcın raporu tekrar mı cıkarmamız gerekıyor yoksa baska bır yolu varmıdır bılgı verırsenız sevınırım

 48. sercan diyor ki:

  babam %69 engelli H sınıfı ehliyeti var sol koldan sakat raporda sinyal sag alınmış otomatik vites kullanır ibaresi var ÖTV muaf olabilirmi saygılar

 49. FEHMI diyor ki:

  benım cocugum hemofılı A agır hastasıdır ama onun yuzde seksan raporuvar ben cocugumu ayda 5 sefer fakulteye koturuyom bakmaklayım ama neden yuzde 90 rapora araba verıyorda yuzde seksana vermıyorlar cocugum 6 yasında ama perısan oluyorum goturmekte bunun gıbı hastalarda var bıran once devlet yetkılerı bunu versınler hasta haklarına bence artnıyet olmasında hasta ve agır hastalar herzamn hasta saygılarımla NOT. HASTAHAKLARI BIRAN ONCE SESINIZI DUYURUN.

 50. YUNUS diyor ki:

  merhaba benım %69 engelli raporum var.bu rapooru gözümde tavukkarası ve numarası buyuk oldugu için verdiler… ben nelerden faydalanabilirim yardımcı olabilirmisiniz?

 51. gürkan diyor ki:

  iyi akşamlar babamın %55 kalp,şeker vs. oranında engeli bulunmaktadır. kalp hastası olduğu ani bir hastalıkta kendi de araç kullanamaz bunun için %90 engeli bulunan refakatçilere kullandırılmak için ötv indiriminden yararlanabilir mi? teşekkürler

 52. mehmet diyor ki:

  İyi akşamlar benim 4 yaşındaki. oğlumun %. 80 engelli raporu var oteve indirimi ile engelli aracı almak için önceki raporumuz %82 2 yıl geçerli idi yeni gelen raporumuz %80 sürekli ve raporun açıklama bölumunde vergi indirimi yazıyor bu raporla oğlum adına engelli aracı alabilirmiyim

 53. ibrahim halil yeğenoğlu diyor ki:

  merhabalar, benim sağ kolumda doğuştan kısalık hareket kısıtlılığı, şekil bozukluğu var ve ayrıca ameliyatla el bileğim donduruldu. hastaneden %18 raporum mevcut. ÖTVsiz araç almak istiyorum fakat sağ kol sakatlıklarında prosedür nasıl işliyor bilgisi olan yarcımcı olursa çok sevinirim.

 54. raha diyor ki:

  merhaba,
  benim dayım %90 üzeri özürlü. benim kullanmam için indirimli araç almayı düşünüyoruz.
  1- araç özürlü kişi adına olmak zorunda mı ?
  2- araç sahibi 5 yıl dolmadan ölürse durum ne olur?

 55. emel diyor ki:

  mrb ben bir engelli ablasıyım aynı zamanda vasisiyim.annem
  vevat etti kızkardeşime bakıyorum.kız kardeşim yürüyemiyor 90 özürli raporu var araba alsak maaşı kesilirmi çok pahalı bi şey istemiyoruz bizi götürüp getirsin yeterli bunun için kız kardeşimin maaşı ve benim aldığım bakıcı maaşı kesilirmi allah rızası için cvp….

  • Asım diyor ki:

   Merhabalar Emel hanım .Araba size tanınan bir hak .Bu araba maaşı etkilemez. Maaış sadece geliri yüksek olanlardan kesilir.Ayrıca sıfır araba almanız gerekir ikinci elden yararlanamazssınız yani indirimden yararlanmak istiyorsanız 0,km olmalıdır…

  • gülbin diyor ki:

   bilmiyom :((

 56. arafat diyor ki:

  benim oğlumun yüzde doksa üzürlü raporu var acaba 40000 bin liralık bir araç alsam bana kaçae mal olur ceap bekliyorum

 57. GÜRCAN diyor ki:

  SLMLAR BENDEDE SAĞ KOLUMDA KAZADAN DOLAYI SİNİR KOPUKLUĞU VAR VE TEDAVİSİ YOK RAPORUM SÜREKLİ ORANDA %45 H EHLİYET GEREKLİ ORDA OK PEKİ OTOMATİK ARAÇ KULLANABİLİR DEDİĞİ ZAMAN HEYET RAPORUNDA ARAÇ ÖTV SİZ ALINABİLİYORMU?

 58. ayşe diyor ki:

  % 100 engelli bir bir abim var abim 2022 maaşı alıyor annem abime baktığı için bakım ücreti alıyor ötv indiriminden yararlarak bir araç almak istiyoruz annemin ve abimin maaşında herhangi bir kesinti olurmu teşekkür ederim

 59. serap diyor ki:

  MRb. Benim babam %98 engelli ve kendisinin vasisiyim. ÖTV indiriminden yararlanıp araç almak istiyorum fakat şu anda babamın üzerinde bir araba kayıtlı. Kayıtlı olan araba ÖTV indiriminden alınmadı, rahatsızlığından önce alınan bir araç.

  Mahkemeden alınan vasilik belgesi kısıtlı vasilikmiş. Maliye tekrar mahkemeye başvurup eklettirme yapılması gerekiyor dedi, yani hakimin insafına kalmış. Anladığım kadarıyla önce eski arabayı satıp sonradan ÖTV indirimi ile araç almam gerekiyor. Sizce hakim zaten sizin arabanız var deyip izin vermeyebilir mi? Nasıl bir yok izlemem gerekir.

  Teşekkürler

 60. savas diyor ki:

  babamın %90 raporu var böbrek hastası fakat ehliyeti yok aracı ben almak istiyorumn herhangi bir sorun olurmu babamın ehliyeti olmadığı için

 61. AYDOĞAN diyor ki:

  SLMLAR BENIM ANNEM 100/85 OZURLU RAPORU VAR VE OKUDUM BİLGİLERE GÖRE 100/90 OLMASU,I GEREKIYOMUŞ VE SOL AYAGINDA OLDU İÇİN 100/85 LİK RAPORLA Bİ ARAC ALA BİLİRMİYİZ BİLGİLENDIRİRSENIZ SEVİNİRİM

 62. mehmet diyor ki:

  92 oraninda ozurlu raporu olmasina ragmen mahkeme karari ile arac alabilir yazisi istenmekte…. hakimler bu yaziyi vermemekte…. mahkeme arac alabilir yazisi vermeden de arac alinmazmi…ki okudugum tum yazilarda sadece rapor yeterli deniyor….

 63. duran diyor ki:

  %55 raporum var sol kol dirsek altı kolum yok araç alabilirmiyim 2009 bir kez baş vurdum ötv den yararlamadıgım için verilmedi şimdi tekrar almak istiyorum cevabınızı bekliyorum teşekkürler..

 64. onur diyor ki:

  HEP SORU MU YAHU Bİ TANE SALLAYAN ADAM YOK MU ? NİYE AÇTINIZ BU FORUMU DALGA MI GEÇİYOSUNUZ İNSANLARLA!!!

 65. yener diyor ki:

  emeklisiyim destek primli olarak özel sektörde asgari ücretli olarak çalıştım açık kalp ameliyatı geçirdim çıkarıldım 100/100 işgöremezlik raporu verdiler sadece emeklimaaşım kaldı 2 çocuğum ögrenci evde4kişiyiz kişi başı gelirimiz 230lira 5000tllik üzerme kayıtlı aaraba dişında hiçbir mal varlığım yok nelerden yararlanabilrim eşimbakım parası alabilirmibenim maaşım artabilirmi teşekkürler

 66. ergun ulusoy diyor ki:

  merabalar benım bı sorum var benım annem yuz 80 raporu var vevergı den muhaf oldu ben bunla araba alabılırmıyım tesekkur

 67. Emre Aydın diyor ki:

  abim üstüne araba almaya kalktık 2 aydır mahkemeden karar çıkmıyor araba alabilirsiniz diye bunu bilen eden varsa bi yardım etsin yeni yasaya göre mahkemeden karak çıkartmak lazımmış bilmiyenler varsa söliyem sonra bizim gibi arabayı alıp bayide 2 aydır bekletmesin ÖNEMLİ BU YAZI!!!!!!!!!!

 68. mehmet diyor ki:

  benim %69 raporum var daimi sıfır otomobil almaya gittim h ehliyeti istediler gereklimi

 69. ibrahim diyor ki:

  Merhabalar H sınıfı ehliyet alacam ve ordada otomotik vitesli araç kullanır yazıyor benim 40.000 tl olan araç kaç tl ye düşer bide engelli aracıdır plakası takılmak zorundamıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Özel Arama