Soru (Hatice A.)

Merhaba, yardımlarınıza ve bilgilerinize ihtiyacım var, beni bilgilendirirseniz çok çok mutlu olurum. Basından, eş-dostlarımızdan bazı şeyler duyuyorum. Benim 6,5 yaşında bir oğlum var ilkokul 1.sınıfa gidiyor. 2,5 yaşında bir kızım ve 7 aylık bir bebeğim var. 0-3 yaş arası çocuklar için mama, bez ve maddi yardımdan bahsediliyor. Bir de okul çağında olan çocuklar için de 30 TL gibi eğitim ücretinden bahsediliyor. Eşim asgari ücretle çalışıyor ve mama, bez konusunda sıkıntılar yaşamaktayız. Oğlumu ise okula (çok yakınımızda olmasına rağmen ki bir kaç dakikalık mesafede) servisle göndermek zorunda kalıyorum. Bana destek olabilecek yardımcı olabilecek kimsem yok. Devletten bu konuda destek alabiliyor muyum? 

Cevap

Bahsettiğiniz mama, bez ve okula giden öğrenciler için verilen yardımlar Şartlı Nakit Transferi adıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardır. Şartlı Nakit Transferi kapsamında 3 çeşit yardım yapılıyor:

  1. Şartlı Gebelik Yardımı: Hamile bayanlar için hamilelik süresince doktor kontrolünden geçmeleri şartıyla verilen yardımdır.
  2. Şartlı Sağlık Yardımı: Sizin de bahsettiğiniz gibi halk arasında mama, bez ya da süt parası olarak da adlandırılan ŞNT türüdür. 0 – 6 yaş arasındaki çocuklar için düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması şartıyla verilir.
  3. Şartlı Eğitim Yardımı: Bu yardım ise bahsettiğiniz 30 TL’lik eğitim yardımlarıdır. Yardım tutarı erkek ve kız öğrenciler için farklıdır çocukların ilköğretim ya da ortaöğretime devam etmesi şartıyla verilmektedir.

Şartı nakit transferinden yararlanabilmek için hanenizde sosyal güvenceye sahip bir bireyin bulunmaması gerekir. Sorunuzda eşinizin asgari ücretle çalıştığını ifade etmişsiniz. Eğer eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarından yararlanmanız söz konusu olmayacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için Şartlı Nakit Transferi Rehberi yazımızı inceleyin.