Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Bakıma Muhtaç Özürlülerin ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” (Yönetmelik için tıklayınız) yani evde bakım maaşı yönetmeliği değiştiriliyor. Aile bakanlığının kurulmasıyla engellilerin aldığı maaşlar ve engelli düzenlemeleri ile ilgili yeni bir yapılanma dönemine girildi. İlk adım olarak evde bakım hizmetleri yönetmeliği değişiyor.

Yeni evde bakım yönetmeliği ile evde bakım aylığı için gerekli %50 ve üzeri özür oranına sahip olma şartı aranmayacak. Değişecek yönetmelik ile evde bakım maaşlarının bağlanmasında artık özürlü sağlık kurulu raporu yerine her engelli için özel oluşturulacak sosyal inceleme raporları geçerli olacak. Mesela engel oranı %50’nin altında olan; fakat maddi durumu yetersiz, çalışma gücü olmayan veya evde bakılması zorunlu olan engelliler için de evde bakım maaşı bağlanabilecek.

Şu anki evde bakım hizmeti sisteminin suistimal edilmesi de evde bakım hizmetinin yeniden yapılandırılması için bir neden oldu. Vefat eden engellilerin evde bakım aylıklarının alınması, devletin verdiği hakkı ticarete döküp insanları kandıran kişilerin ortaya çıkması, engellinin vasiliklerinin çeşitli yollarla alınarak haksız evde bakım maaşlarının alınması gibi şu anki sistemi sabote eden durumlar yüzünden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakım hizmeti en baştan ele alarak daha tutarlı ve modern bir sisteme geçme kararı aldı.

Engellilerin bakım kuruluşları yerine evde bir yakını tarafından bakılmasına öncelik verilecek . Aile Bakanlığı’nca “Toplum Temelli Model”olarak adlandırılan bu yeni sistemde engellilerin sosyal hayata entegre olmaları, soğuk yurt ve bakım kuruluşu odaları yerine sıcak aile ortamında yaşamlarını sürdürmeleri hedefleniyor. Bu model çerçevesinde resmi ve özel bakım kuruluşları sınırlandırılarak bakım hizmetine ihtiyaç duyan engellilerin evde ailesi veya bir yakını tarafından bakılmasına öncelik verilecek.