SON DAKİKA

Evde Bakım Yönetmeliği Değişiyor

11.283 kez görüntülendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Bakıma Muhtaç Özürlülerin ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” (Yönetmelik için tıklayınız) yani evde bakım maaşı yönetmeliği değiştiriliyor. Aile bakanlığının kurulmasıyla engellilerin aldığı maaşlar ve engelli düzenlemeleri ile ilgili yeni bir yapılanma dönemine girildi. İlk adım olarak evde bakım hizmetleri yönetmeliği değişiyor.

Yeni evde bakım yönetmeliği ile evde bakım aylığı için gerekli %50 ve üzeri özür oranına sahip olma şartı aranmayacak. Değişecek yönetmelik ile evde bakım maaşlarının bağlanmasında artık özürlü sağlık kurulu raporu yerine her engelli için özel oluşturulacak sosyal inceleme raporları geçerli olacak. Mesela engel oranı %50’nin altında olan; fakat maddi durumu yetersiz, çalışma gücü olmayan veya evde bakılması zorunlu olan engelliler için de evde bakım maaşı bağlanabilecek.

Şu anki evde bakım hizmeti sisteminin suistimal edilmesi de evde bakım hizmetinin yeniden yapılandırılması için bir neden oldu. Vefat eden engellilerin evde bakım aylıklarının alınması, devletin verdiği hakkı ticarete döküp insanları kandıran kişilerin ortaya çıkması, engellinin vasiliklerinin çeşitli yollarla alınarak haksız evde bakım maaşlarının alınması gibi şu anki sistemi sabote eden durumlar yüzünden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakım hizmeti en baştan ele alarak daha tutarlı ve modern bir sisteme geçme kararı aldı.

Engellilerin bakım kuruluşları yerine evde bir yakını tarafından bakılmasına öncelik verilecek . Aile Bakanlığı’nca “Toplum Temelli Model”olarak adlandırılan bu yeni sistemde engellilerin sosyal hayata entegre olmaları, soğuk yurt ve bakım kuruluşu odaları yerine sıcak aile ortamında yaşamlarını sürdürmeleri hedefleniyor. Bu model çerçevesinde resmi ve özel bakım kuruluşları sınırlandırılarak bakım hizmetine ihtiyaç duyan engellilerin evde ailesi veya bir yakını tarafından bakılmasına öncelik verilecek.

Evde Bakım Yönetmeliği Değişiyor Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. Yılmaz KURŞUN dedi ki:

  Tüm Engelli ve Engelli aileleri adına hayırlı olmasını diliyorum. Yeni uygulama ile ümit ediyorumki hem uygulama olgunlaşacak hem de eski yönetmelik gereği uygulama dışında kalan engellilerin mağduriyeleri ortadan kalkacaktır. Biz 13 ve 18 yaşlarında ağır özürlü (Hiç bir ihtiyacını karşılayamayan) çocuğumuz olmasına rağmen, mevcut yönetmeliğe göre evde bakım hizmetinde gelirimiz asgari ücretin 2/3 ünden fazla olduğundan ( uygulamaya göre 1 Tl bile fazla olsa ) dolayı yararlanamıyoruz. Çocuk sayısının fazla olamsı farklı bir değerlendirmeye tabi olmamızı sağlamıyordu. Sanırım yeni uygulama kapsamına girebiliriz.
  Hayırlı olsun.

 2. Selçuk Mumcu dedi ki:

  Yılmaz Bey, şu an için çalışmalar yeni başlatılmış durumda. Çalışmaların ilerleyen dönemlerde olumlu sonuçlar vermesini bekliyoruz. Yeni gelişmeleri sitemizden duyuracağız.

 3. buse keskin dedi ki:

  ağır engelli hastamız var ve gelir kriterinden dolayı maaşı alamıyoruz.umarım bu duruma biran önce çözüm bulunur..

 4. abdullah deniz dedi ki:

  İnşallah düzeltirler, ben de aynı dertten muzdaribim. 10 ve 15 yaşlarında iki tane %100 özürlü ağır bakıma muhtaç çocuklarım var devlet memuru olduğumdan dolayı evde bakım maaşı alamıyoruz. Aldığımız maaş sadece geçinmemize yetiyor, çocuklarla ilgi çok sayıda masraflarımız oluyor. bu konuyla ilgi tam bir çalışma yapılırsa insanların ihtiyaçlarına göre düzenleme yapılırsa çok güzel olur. tüm özürlülerin bir tespitini yapıp hangi özürlünün neye ihtiyacı varsa ona göre devletimiz hizmet ve yardımda bulunca çok güzel olur.

 5. oral bilaloglu dedi ki:

  bakım yönetmeliğinin değişmesi herkesi olumlu yönde etkileyecektir eminim.engelli bakımının iyi şartlarda yapıldığı ve gönül rahatlığı ile 7/24 bakım yapılacak merkezlerden bilgi almanızın doğru olacağı düşüncesindeyim.

 6. bülent dedi ki:

  slm arkadaşlar peki hiç kimsesi olmayan engelliyide kapsıycakmı bu yeni yönetmenlik örneğin benim kardeşimden başka hiç kimsem yok kardeşimde çalışıyor ve benden ayrı yaşıyor şu an yalnız yaşamaktayım %70 ağır özürlü raporum var akrabam olmadığından bakıcı olarak komşumu göstermek istedim ama kimse böyle bir şeye yaklaşmıyor sorumluluk almak istemiyorlar ben kirada oturuyorum 200 tl kira veriyorum ve üç aylıktan başkada gelirim yok bu bakım maaşına ihtiyacım var almak için nasıl bir yol izlerim

  1. ahmet dedi ki:

   kurum bakımına başvuru yapabilirsiniz.bakıcıya da gerek kalmaz.

 7. ozden dedi ki:

  valla %90 agır özürlü oglum var devlet memuru oldugumdan bişey alamıyoruz 2022 yok evde bakım aylığı yok allah yardımcımız olsun keşke böyle olmasalardı bizde almasydık

 8. okan dedi ki:

  Allah hepimizin yardımcısı olsun bu durum para çokmuş azmışla olmaz gerçek bakıma muhtaçsa vereceksin arkadaş biz vatandaş olarak her türlü desteğimizi veriyoruz bizde bu durumun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz

 9. ergun dedi ki:

  slm arkadaslar bende bu evde gelir sartı kalkacakmı diye basbakanlıga bimerden meil gönderdim 3 gün sonra yaslılar özürlüler genel müdürlügünden bana telefon geldi malesef böyle bir calısma olmadıgını ve 2013 torba yasasındada böyle bir kanun cıkmadıgını söylediler ilerde belki olabilir dediler burdaki kardeslerimin bilgisi olsun diyede sizlerle paylasayım dedim benimde 23 yasında yüzde 90 agır özürlü şizofreni kız kardesim var allah bütün özürlü kardeslerime ve ailelerine yardım etsin

 10. Yüksel USTABAŞ dedi ki:

  Arkadaşlar, özürlü bakım ücretindeki (güya) maaşımızın yüksek olmasından dolayı yararlanamadığımızdan bende şikayetçiyim. Bu sıkıntımızı; Ankaraya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ve Özürlüler idaresi Başkanlığına Hatta BİMER’e mail yoluyla yadayazılı yazarsak daha çok etkili olabileceğimize inanıyorum.

 11. İbrahim dedi ki:

  allah kimseye çekemeyeceği kadar dert verip derman aratmasın.benimde birtane yüzde/90 özürlü çocuğumuz var.
  bizde evde bakım maaşından yararlanalım diye müracat eddik .malesef evde kişi sayısı çok az gelirin alma yüzdesini geçiyor malesef alamazsınız diye bizi geri çevirdiler.yani almak için durmadan çocukmu yapalım.ya onlarda özürlü olurlarsa onlara kim bakacak.özürlü kişiye bakmak o kadarmı kolay.eyer öyleyse ne diyeyim allah ahaval ediyorum.allah herkezin yardımcısı olsun.
  aslında özürüne göre bazı kolaylıklar yapmaları gerek düşüncesindeyim..allah emanet olun