Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri tarafından verilen evde bakım maaşları mevzuatımızda bir engelli için verilen maddi açıdan en tatmin edici sosyal yardımdır. Engellinin kendisine değil bakımını yapan kişiye verilmektedir. Şu an itibariyle engelli yakınlarına verilen evde bakım maaşı tutarı (2013’ün ilk 6 ayı için) 699,61 TL‘dir. Evde bakım maaşından faydalanabilmek için çeşitli şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir.

Evde bakım maaşı alabilmek için şu şartlar aranmaktadır:

  • %50 ve üzeri özürlü sağlık kurulu raporuna sahip olmak
  • Özürlü sağlık kurulu raporundaki Ağır Özürlü kısmında “Evet” yazıyor olması
  • Engelli bireyin hayatını başkasının yardımı olmadan devam ettiremeyecek derecede ağır engelli olması ve kendi öz bakımını tek başına gerçekleştirememesi
  • Engellinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 2/3’ünden fazla olmaması. (2013’ün ilk 6 ayı için 467 TL, yani kişi başına düşen gelirin 467 TL‘den az olması gerekir.)

Evde bakım maaşına ilişkin temel şartlar bunlar olmakla birlikte Evde Bakım Maaşı Rehberi ve Evde Bakım Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular yazılarımızdan daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.