Özel Arama

Evde Bakım Maaşının İptali Nasıl Yapılır

engelli
PAYLAŞ ↓
TAKİP ET ↓ sosyalyardimlar.net'i facebook twitter ya da google+ ile takip edebilirsiniz.
Aklınıza takılan konuları sormak için tıklayın.

alan vatandaşlarımız durumlarında her hangi bir değişme, gelişme olduğu takdirde bunu bağlı bulundukları Sosyal Hizmet Müdürlüğü’ne bildirmekle yükümlüler. Bildirilmeyen ve evde bakım maaşının kesilmesini gerektiren durumlarda değişikliğin oluştuğu tarihten bu durumun Sosyal Hizmetler tarafından öğrenildiği ana kadar olan ödemeler “yersiz ödeme” olarak değerlendirilerek ödenen evde bakım paraları yasal faiziyle birlikte geri isteniyor.

SHÇEK tarafından özellikle evde bakım maaşından yararlanan kişilerden şu 3 konuda geri bildirim yapmaları isteniyor:

  1. Bakım ücreti ödenen engellinin ikamet adresinin değişmesi halinde yeni ikamet adresinin 15 gün içinde müdürlüğe bildirilmesi,
  2. Bakım ücreti ödenen engellinin vefat etmesi halinde en geç 15 içinde bu durumun bağlı bulunan müdürlüğüne bildirilmesi,
  3. Engelli birey ve hanesindeki bakmakla yükümlü olunan bireylerin ekonomik ve sosyal durumlarında iyileşmeye neden olan her türlü gelişmenin (işe girme, menkul – gayri menkul alma, maaş bağlanma, evlenme, boşanma gibi) derhal bağlı bulunan SHÇEK müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir.

Engellinin yaşadığı hanede bu gibi ekonomik ve sosyal değişiklerin evde bakım maaşının iptali için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekiyor. SHÇEK geri bildirimleri değerlendirerek ekonomik-sosyal durumdaki değişmenin türü ve oranına göre evde bakım parasının iptalinin yapılıp yapılmayacağına karar veriyor.

Eğer vatandaşlar ekonomik durumlarında meydana gelen bir gelişmeyi SHÇEK’e bildirmezler ise ve SHÇEK sahada yaptığı incelemeler ve merkezi bilgisayar sorgulamaları ile ilgililerin ekonomik ve sosyal durumlarındaki değişmeyi tespit ederse ekonomik-sosyal durumdaki değişmenin oluştuğu tarih ile SHÇEK’in durumu tespit ettiği tarih arasında evde bakım maaşı ödenmiş ise ödenen bu maaşların faiziyle geri alınması durumu ortaya çıkıyor. SHÇEK haksız olarak alınan bu paraları “yersiz ödeme” olarak değerlendirerek vatandaşa yüklü bir borç çıkarıyor.

Evde bakım maaşından yararlanan vatandaşlarımıza özellikle ekonomik durumlarında meydana gelen değişimleri fazla geçirmeden bağlı bulundukları Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirmelerini tavsiye ediyoruz. İleride yaşanabilecek olumsuz olayların önüne geçebilmek amacıyla bu şekilde rasyonel davranmalarını öneriyoruz.

Meydana gelen değişiklikleri vatandaşlarımız müdürlüğü telefonla arayarak sözlü olarak ya da bir dilekçe ile yazılı olarak bildirebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş:

1 Yorum Yapıldı

  1. zeliha diyor ki:

    Nasil oluyor ya bu uvey annem hem babamdan kalan maasi aliyor hem coculari aliyor hemde bakim parasi aliyor birde menkul mallardan alan kira paralarini aliyor birde hisse sahibi illa adinami olmasi gerek sonuc ne olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Özel Arama