Özel Arama

Evde Bakım Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular

sosyalyardimlar.net logo
PAYLAŞ ↓
TAKİP ET ↓ sosyalyardimlar.net'i facebook twitter ya da google+ ile takip edebilirsiniz.
Aklınıza takılan konuları sormak için tıklayın.
hakkında temel bilgilere erişmek için Evde Bakım Maaşı Rehberi‘mizi inceleyiniz.

Evde bakım maaşı kaç paradır, evda bakım maaşının tutarı ne kadardır?

Aşağıdaki evde bakım maaşı tutarları 2013 yılına aittir.

 • İlk 6 ay (Ocak – Haziran) için evde bakım maaşı: 699,61 TL
 • İkinci 6 ay (Temmuz – Aralık) için evde bakım maaşı: 730,28 TL

Evde bakım maaşı nasıl alınır, başvuru süreci nasıl işliyor?

 1. Şartları sağlayanlar gerekli evraklarla birlikte bulundukları yerdeki Sosyal Hizmetler İl müdürlüğü veya varsa Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğü’ne başvururlar.
 2. Başvurulan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından başvuran kişinin sosyal incelemesi yapılarak durumu değerlendirilir ve şartları sağladığına kanaat getirilirse başvuru kabul edilir.
 3. Başvurusu kabul edilip maaşı bağlanan kişilerin durumlarındaki değişme başvuruda bulunduğu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından takip edilir. (Ayrıca başvuranlar durumlarındaki değişmeyi 90 gün içerisinde başvuruda bulundukları müdürlüğe bildirmekle yükümlüdürler.)

Evde bakım parası için başvuran kişinin ya da hanesinde bulunan kişilerin sosyal güvencesinin (SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur gibi) olması ilgilinin evde bakım maaşı almasına engel midir?

Hayır, mevzuatta özürlü bireyin ya da hanesinde bulunan yakınlarının sosyal güvenceli olmasının evde bakım ücretini almaya engel teşkil edeceği bir hüküm bulunmamaktadır. Yalnız, sosyal güvenceye sahip bir engelli bireyin çalışabilecek durumda olduğu varsayılarak “Özürlü bireyin başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek şekilde bakıma muhtaç olması.” şartını yerine getirmediği kanaatine varılabilir. O yüzden burada başvuruda bulunulan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün vereceği karar çok önemli. Yine de sosyal güvencesi olup da başkasının yardımı olmadan hayatını idame ettiremeyecek engelliler için sosyal güvencesinden dolayı evde bakım maaşının kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı şekilde engelli ile beraber yaşayan “bakmakla yükümlü olunana bireyler” kapsamında değerlendirilen kişilerin de SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi sosyal güvencesinin olması evde bakım maaşı almaya engel değildir.

Evde bakım maaşı gelir hesabına kimler dahil edilir, bakmakla yükümlü olunan bireyler kimlerdir?

Evde bakım maaşı gelir hesaplaması için bu hesaplamaya dahil edilecek kişiler mevzuatta belirlenmiştir. Mevzuatta gelir hesabına “bakmakla yükümlü olunan bireyler”in dahil edileceği ifade edilmiş ve evde bakım maaşı için gelir hesaplamasına dahil edilecek bakmakla yükümlü olunan bireyler iki bölümde gruplanmıştır:

Birinci bölüm: “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri; başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babası”;

İkinci bölüm: “kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunamayan özürlü ile aynı evde yaşayan ve bakım hizmeti vermeyi yazılı olarak taahhüt eden akraba, vasi ve bunlarla birlikte aynı evde yaşayan kişiler.”
Evde bakım maaşı için başvurularda başvuran bireylerin gelir hesaplamaları için tespit edilecek kanunen bakmakla yükümlü olunan bireyler ilk önce birinci bölüm kapsamında değerlendirilerek işlem yapılacaktır. Birinci bölüm çerçevesinde yapılan işlemin olumlu sonuçlanması halinde ikinci bölüme geçilmeyecektir; fakat birinci bölüm çerçevesinde yapılan işlemin olumsuz sonuçlanması halinde kanunen bakmakla yükümlü olunan bireylerin bulunması için yukarıdaki ikinci bölüm çerçevesinde işlem yapılacaktır.

İkinci bölümde yer alan “kanunen bakmakla yükümlü” ifadesi; özürlünün eşi ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasını kapsamaktadır. Bu durumda evli olan veya 18 yaşından küçük olup anne ve/veya babası bulunan özürlü ikinci bölüm kapsamında değerlendirilemeyecektir. Ancak buradaki eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasının özürlüye bakamayacak durumda olup özürlüye bakmak istememesi halinde bu kişiler de kanunen bakmakla yükümlü kişiler dışında değerlendirilecektir.

Evde bakım maaşı gelir sınırı hesaplaması nasıl yapılıyor?

Yukarıda açıklanan gelir hesabına dahil edilecek kişilerin de gelirleri dahil olmak üzere başvuranın geliri de hesaba katılarak bireyin hanesindeki toplam gelir bulunur ve bu toplam gelir hanedeki bakmakla yükümlü olunan birey sayısına bölünür. Çıkan tutarın 2013 için 467 TL’den az olması gerekmektedir. Kişi başına düşen gelir 467 TL’den yüksek çıkar ise 2013 yılı için gelir sınırı aşılmış olarak kabul edilerek kişinin başvurusu kabul edilmez.

FORMÜL: Bakmakla yükümlü olunan bireylerin toplam gelirleri / Bakmakla yükümlü olunan bireylerin toplam sayısı.

Kendine bakamayacak derecede yaşlı olan yaşlılara da evde bakım maaşı bağlanabilir mi?

Hayır, evde bakım maaşı sadece sağlık kurulu raporunda “Ağır Özürlü” ibaresi bulunan engelliler içindir. Hayatını tek başına devam ettiremeyecek olan yaşlılar evde bakım parası alamazlar. Engelli maaşı alabilmek için ağır özürlü olmak şartı aranmaktadır. Yaşlı kimsenin de “Ağır Özürlü” ibareli sağlık kurulu raporu bulunuyorsa yaşına bakılmaksızın bu kişiye -diğer şartları da sağlıyorsa- evde bakım parası bağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

49 Yorum Yapıldı

 1. CELAL diyor ki:

  22/08/2012 TARİHİNDE SIRALAMAYA ALINMIŞ EVRAK SIRALAMAYA ALINMIŞ DİYOR 8 AYDAN BERİ SIRASI NEZAMAN GELİ VE NEZAMAN AYLIGA BAGLANIR İNSANLARI AİLE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ SOSYAL YARDIMLAR GENELMÜDÜRLÜĞÜ TEBLİĞİNDE 2022 AYLIĞINA İLİŞKİN AYLIK İŞLEMLERİNİN VATANDAŞLARA MADURİYETE NEDEN OLMAMAK İÇİN GEREKLİ HASASİYETİN GÖSTERİLMESİ VB. YAYINLAMIŞ AMA NİÇİN YAYINLADII YADA NİYE İNSANLAR ÜMİTLENDİRİLİYO YADA BU İŞLEM SIRADA YAZIYO 8 AYDAN BERİ NEZAMAN MAAŞA BAGLANIR BU İNSANLAR NEZAMAN YARDIMALIRLAR TŞKLR.

  • ece diyor ki:

   başvuru değerlendirmesi aşamasında başvuru sırası takip ediliyor ve evraklarınızı verdiğiniz sıryaa göre teftişe gelinyr birde mağduryet önceliğine dikkat ediyorlar

   • Asım diyor ki:

    hayır böyle bir durum yok.Sadece çalışanlar gevşek davranmaktadır.Çünkü ben defalarca gitti sonunda benim dosyayı üste aldılar ve işlem daha erken oldu…

  • daniyal diyor ki:

   8 yıl önce evde bakım için müracaat ettiğimizde hatırımda kaldığına göre 576 ncı sıradasınız denmişti, 3-4 ay sonra tlf edip sıramı sorduğumda 900′lerde oldugunu söylemişlerdi,,,durumu kurum mudurune şikayet ettiğimde 1 hafta sonra eve tesbite gelinmişti”"”
   belki sıxe yol gösterir diye yazdım…

 2. resul diyor ki:

  özürl oranı kaldırlacakmış hane gelir 3/2 ibaresi kalkması daha adil ve sosyal devlet olma gereğidir evde bakımım veriliş amacı bu olmalıdır

  • oğuzhan algür diyor ki:

   resul kardeş sana bu konuda sonuna kadar katılıyorum. sosyal devletin evde bakım parasında adaletsiz bir dağıtım yaptığı gerçektir. bu para annelere çocuğuna baktığı bu yüzdende çalışma hayatı ve sosyal hayattanda fedakarlık yaptığı için ona bir teselli ve maddi destek olarak ödenmeli ve her özürlü çocuğu olan anneye çocuğunun özür durumuna göre ödenmelidir. hastene raporlarıyla kanıtlanmış özürü %90 özürü olan ve her ihtiyacı annesi tarafından yapılan bir çocuk ile yürüyebilen her ihtiyacını görebilen ve %50 raporlu dawn sendromlu nasıl bir tutulur?bu öyle bir ödeme olmalı ki kimseyi sahtekarlığa itmeden yapılmalıdır, ben bordrolu çalıştığım için gelirimde bir oynama yapamıyorum fakat bir kuyumcu gelirini istediği gibi gösterip bu parayı alabilmektedir sahtekarlığa sevk etmektedir insanları gelirinin 3/2 si gibi uygulamalardan vaz geçip vicdanları rahat ettirecek bir uygulama ile gerçek sosyal devlet anlayışı sağlanmalıdır.

 3. özbir diyor ki:

  Ben rakam olarak yüzde 82 özürlüyüm. benim bakım paramı kestiler. babamın 870 tl aylığı var, bununla nasıl geciniriz? annemin de hic bir güvencesi yok.

 4. murat. diyor ki:

  Merhaba.kayın validem 92 raporlu.yatalak.6 yıldır eşim kendi evimizde bakıyor.kendisi kayın pederim üzerinden ssk lı.bakım parasıda alıyor.raporuyla araç almak istiyoruz.bakım parası kesilirmi.yardımcı olmanızı rica ederim.teşekkürler.

 5. ozden diyor ki:

  %90 özürlü otisik oglum hiç birşeyden yararlandıramıyorum yok eve düşen gelir yüksek ben devlet memuruyum bordroda eksik gösteriemiyor ama esnaf adam istediği gibi oynar yani sonucta ne 2022 nede bakım aylığı alınabiliyor ben istemzmiyim çalışmıyayım ben abakayım ama olmuyor bakıcı bakıyor ve bakıcı maaşını ben veiyorum allah yardımcımız olsun peki ben ölünce devlet benim paramı verecekmi yine vermez allah yardımcımız olsun agır özürlülerin hiç bişeye bakılmadan verinde bişeye benzesin

 6. ımran diyor ki:

  Merhaba…
  benim babam 6 yıl önce bir iş kazası geçirdi..sol kolunu kaybetti,sağ elide tutmuyor..malulen emekli filan oldu ama çok zorlanıyorlar biz iki kardeşiz ben üniversitede okuyorum masraflar çok fazla annemde babamla ilgileniyor…bakıcı maasını ben duymuştum ama bize çıkmaz diye hiç üstüne olmadım babamın % 70 iş göremez raporu var..bana yardımcı olmanızı istiyorum anneme ya da babama bakım maaşı çıkar mı ? ve nerelere başvurmak gerek ?

 7. ömer işlek diyor ki:

  slm annem 2010 yılında beyin tümöründen amaliyat oldu ve şu anda kemoterapi alıyoruz anneme geçen hafta şişli etfalden yüzde 99 agır özürlü raporu verdiler biz annemin bezine ilaçlarına vs gi şeylere yetişemiyoruz ben evliyim 2 kızım var okula gidiyor annemin evinle aranızda 300 350 mt var benim hikagmetkagımız ayrı askeri üçretle çalışıyorum babamın emekli maaşı var 1150tl birde memleketten 270tl kira var biz bu yasadan yararlanabilirmiyiz nereye nasıl baş vuraçagız saygılarımla…

  • zafer can diyor ki:

   ömer bey evde kaç kişinin kaldigi ve onlarin gelirlerine

   gore maaş baglaniyor ikamet yeri hastani bulunduğu yeri

   kapsiyor ve o ikamet yerine gore dosya düzenleniyor

   istanbul için işler yolunda giderse 6 8 ay içinde maaş

   bağlaniyor diyer iller daha az zamanda bağlanmakta…

 8. kaan hiçsönmez diyor ki:

  slm;
  kayınpederim 3 senedir yatalak hasta.emekli maaşı var:950tl
  daha önce kaymakamlığa başvurduk fakat maaşı yüksek geldiği için vermediler. şimdi yazılanlardan anladığım kadarı ile,hasta bakım ücreti alabilir. aile 2 kişilik.hanımı(çalışmıyot/maaşı yok) ve kendisi(yatalak hasta) ev kendilerine ait. konu hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum. kolay gelsin.

  • vedat diyor ki:

   temmuz ayında başvurursanız alabilirler.maaş 950.bunu 2 ye böldüğümüzde 475 lira çıkıyor.kişi başı alt gelir temmuz ayı itibariyle 486 lira oldu.haziran ayında 467 lira idi.haziranda başvurduysanız red cevabı gelir.temmuz ayı itibari ile yeni bir başvuru yapın.

 9. zühal özten diyor ki:

  hasta bakımı için hastaya bakanın üstüne her hangi bir malı varsa maaş alabiliyomu

 10. alperen diyor ki:

  benim babamda görmüyo we emekli bakmakla yükümlü olduğu kişi annem war we maaşında kredi kesintisi war annem bu haktan yararlanabilirmi?

 11. vedat diyor ki:

  arkadaşlar,ben şu an babama evde bakım ücreti almak için uğraşıyorum.mevzuat hakkında biraz bilgi vereyim.Öncelikle sağlık kurulu raporu alınacak ve üzerinde kesinlikle ağır özürlü ibaresi olmak zorunda.zaten raporu görmeden işlemleri başlatmıyorlar.o yüzden hiç bir işlem yapmadan raporu götürün,uygunsa size tamamlamanız için gerekli diğer evrakları veriyorlar.Daha sonra bir aile ferdini veya akrabalardan birini bakıcı olarak seçin.mümkünse 60 yaşından yukarı olmasın.bazı durumlarda kabul edilmeyebiliyor.en önemli konu gelir durumu.sistem şu,aynı adreste ikamet eden (farklı adres kabul edilmiyor.nüfus dairesinden bakıma muhtaç kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneğinde görünen kişiler olacak)tüm bireylerin geliri toplanıyor ve kişi sayısına bölünüyor.bu rakam temmuz ayı itibariyle 486 lira olmuş durumda.yani kişi başına gelir bu rakamı geçmeyecek.Örneğin:evde bir emekli var ve maaş alıyor.çocuklardan biride evli,çocukları var ve çalışıyor.hanede 5 kişi olsun varsayalım.emekli maaşı 1000 lira,çalışan çocukta 1200 alıyor varsayalım.toplam 2200 lira ediyor.bu rakamı 5 e bölüyoruz.çıkan rakam 440 lira oluyor.dolayısı ile bu rakam 486 liranın altında kaldığından,bu kişi evde bakım aylığı almaya hak kazanıyor.unutmayın,her türlü akraba aynı adreste ikamet ediyor gözüküyorsa bu gelir hesabına dahil ediliyor.sormak istediğiniz bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.herkese geçmiş olsun.

  • deniz ertürk diyor ki:

   sevgii vedad bey bizim 90 yaşında bir akrabam var gözleri görmüyor oğlu bakıyor oğlunun ssk sı yatmıyor dedeyle birlikte 6 nüfus yaşıyorlar kirada oturuyorlar dednin oğlunun düzenli işi yok serpest meslek iş cıktıkca calışıyor dednin gelini dedyle ilgileniyor cocukların hepsi okuyor evde calışan başka kimse yok .yani işin özü dedeye bakım maaşı alablirmiz .bunu öğrenmek istiyoruz ilginize teşekkür ler

  • DENİZ diyor ki:

   SELAMLAR VEDAT BEY YAŞLIYA TORUNUNUN HANIMI BAKABİLİRMİ

  • İHSAN diyor ki:

   slm. 78 yaşında annem var yüksek tansiyon, kemik erımesı var bakım parası alabılırmıyız ve nereye müracat etmemız lazım tansıyon hastası olduğuna dair raporu var

 12. Ali SARICA diyor ki:

  Eşim Evde Annesine Bakıyor
  Yaşlı ve özürlüdür.Bu ay Temmuz 2013′te 730 tl alması gerekirken 680tl aldı 50tl kesinti yapılmış neden acaba öğrenebilirmiyiz. Nere ye başvurmam lazım.

  Teşekkürler.

 13. CEM diyor ki:

  BEN TEMMUZ AYINDA 685 ALDIM NEDEN ACABA

 14. SELİN diyor ki:

  BENİM SORUM, ANNEM ERKEK KARDEŞİM ÇALIŞMADAN ÖNCE BABAM FELÇLİ OLDUĞU İÇİN BAKIM PARASI ALIYORDU ANCAK ERKEK KARDEŞİM MEMUR OLDU VE EVLENDİ .DAHA SONRA EŞİNDEN AYRILDI VE TEKRAR AİLEMİN YANINA GELDİ.VE EVDE BABAMIN EMEKLİ MAAŞI VE KARDEŞİMİN MEMUR MAAŞI OLDUĞU İÇİN ORTALAMAYI AŞTIĞI İÇİN BAKIM PARASI KESİLDİ.ANCAK ERKEK KARDEŞİMİN BANKALARA ÇOK KREDİ BORCU VAR VE MAAŞI ELİNE HİÇBİR ŞEKİLDE GEÇMEDEN TAMAMI KESİLİYOR HATTA YOL PARASINI BİLE ARTIK BABAMDAN ALIYOR.YANİ EVDE YAŞIYOR AMA HİÇBİR GELİR KATKISI OLMADAN.BUNLARIN HEPSİ BELGELENDİRİLEBİLİR BORÇLARI OLDUĞU VE MAAŞININ BORÇLARA KESİLDİĞİ ACABA BU DURUMDA AİLEM TEKRAR BAKIM PARASI ALABİLİRMİ ACABA BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM BİLGİSİ OLAN BİRİLERİ VARSA YARDIMCI OLABİLİRMİ.

 15. memet diyor ki:

  Vedat abi beni caldırsan 05365957958

 16. ali diyor ki:

  adım ali hastanenin vemiş oldugu rapor yüzdealtmış calışamaz ankaranın vermiş oldugu rapor yüzdekırk ben pontolanıma bile giyemiyorum ve devlettende hic bir yardım almıyorum daha dorusu vermiyor yok bakım maşı yok bilmemne hepsi yalan bu halimle hic bir yardım olmadan bieşim bicocum var bakmaya calışıyorum eşim zaten ilkokul mezunu oldugu icşn iş bulamıyor zaten calışamaz cünkü benim giyimimle ugraşıyor bakım maşı başvurdu benim calıştım icin vemedi devlet

 17. zuhal diyor ki:

  merabalar benim eşim kalp krizi geçirdi 3 defa üstüste bunun sonucunda kalp duvarı yıkıldı ayrıca 2 ana damarı halen tıkalı şuan kalbi %30 çalışıyor kaç doktora gittik hepsinin karırı kesinlikle efor harcamaması kendisi marangoz ssk sı yok emekli olamıyor özürlü maaşı alabilirmi lütfen bana yol gösterin saygılarımla

 18. kadir sırrı coşkun diyor ki:

  babamın yüzde 95 görme özürlü raporu var annem bakıcı maaşı alıyor bu ay maaş kesildi adres değişikliği beyanı yapılmadığı için kesildiği söylendi tekrar başvurduğumuzda bu maaşı almaya hak kazanıyor muyuz

 19. kadir sırrı coşkun diyor ki:

  Buraya sizlere yazmis okdugum bu soruya cvp ne zaman gelir acaba.

 20. rüya diyor ki:

  merhabalar.annem 15 yıl önce beyin kanaması gecirdi sol bacagı ve sol kolu çalışmıyor.kendi işini kendisi göremiyor ne dus alabiliyor nede giyinebiliyor muhtac durumda %90 özurlu raporu var evde bakım maası alıyoruz.ben evliyim annem benimle yaşıyor ama yeni bebeğim oldu ve arasıra teyzemlerde kalıyor hem bebege hem anneme zor yetişiyorum.eve denetlemeye gelindiğinde annem teyzemde olsa sorun olur mu?

 21. emr diyor ki:

  annem’de 2 kardeşimden bakım aylığı alıyordu. fakat devlet annem’e 300 lira intibak zammı yaptı ve 2 çocuğun maaşını’da kestiler sebep olarakta kişi başına gelir düzeyi 70 lira gibi tutarda aştığı içinmiş devlet zammı mağdur etmek içinmi yapıyor anlamıyorum …

 22. Denizci diyor ki:

  Kayınvalidem 75 yaşında, birkaç hafta önce ağır bir kalp krizi geçirdi, ayrıca ülseratif koliti var, çok sık tuvalete kalkması gerekiyor. Kalp krizi sonrası hareket etmesi çok zorlaştı ve hantallaştı, o yüzden yetişkin alt bezi kullanmaya başladık. Yani yarı yatalak ve yoğun ilgi ve bakım gerektiren bir durumda. Eşim çalışmıyor, evde tek gelir sahibi benim. Kayınvalidem eşi ile ayrı ancak kanunen boşanmamışlar, çok uzun zamandır ayrı yaşıyor ve görüşmüyorlar. Bu adamın emekli maaşı varmış, tabi bize hiçbir hayrı yok. Evde, 4 kişi birlikte yaşıyoruz; kayınvalimde, eşim, ben ve 5 yaşındaki oğlumuz. Bu durumda, kayınvalidem için bakım parası için başvurabilir miyiz? Alabilir miyiz acaba? Bir de sanırım böyle durumlarda, tedavi amaçlı yolculuklarda kullanma amaçlı, sıfır araç alımlarında devlet sıfır vergi uyguluyormuş. Bundan da faydalanabilir miyiz acaba? Mevcutta bir aracımız varken. Teşekkürler.

 23. bekır diyor ki:

  acık lıse okuya bılırmı bakıcı

 24. ece yılmaz diyor ki:

  merhaba biz anneannem için evde bakım parası almak istiyoruz.Anneannem sağ sol felçli durumda.Yatağa bağımlı durumda.Aynı zamanda yutak felcide ve artık konusamıyor altı bağlanıyor.Anneannem dedemden 1100 tl maaş alıyor.Evde anneanneme bakan durumu olmayan iki teyze var hem anneanneme bakıyolar hemde üçü beraber yasıyolar.Bu teyzelerin hiç bir geliri maaşı yok.Acaba biz anneannem için evde bakım parası alabilirmiyiz?

 25. suna diyor ki:

  slm. benım kızım yuzde 70 otostık.kayınvalıdemlerle yasıyorum.kayın valıdem ve kayınbederım emeklı. esım ve ben askerı ucretle calısıyorum .bakım parası alabılırmıyımkı acaba.bılgılendırırmısın:

  • Asım diyor ki:

   Değerli kardeşim suna hanım .Alınan maaş evdeki kişi başına bölünür.Bu meblağ eğer yanılmadıysam 490 lirayı geçiyorsa kesilir yararlanamazssın. Sizin yerinizde olsam çocuğunuza kendiniz bakar ve maaştan yararlanıraım.Zaten agari ücret alıyormuşsunuz.

 26. gülbin diyor ki:

  bakım parası alan kişiler dışarıdan sigorta primlerini yatırarak emekli olabilir mi ???

 27. ÖMER FARUK ASLAN diyor ki:

  ARKADASLAR EVDE BAKIM PARASINI KIMIN ALDIGINI YADA ALINIP ALINMADIGINI ( BABAANNEMIN BAKIM PARASI ALINIYOR AMA KIMSE ILGILENMIYOR GIBIME GELDI DE AIEL ICINDE )ÖGRENEBİLİR MİYİZ BİR SİTE VAR MI BİLDİGİNİZ YADA TELEFON NUMARASI YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM

 28. hasan diyor ki:

  resul beye katılıyorum. bakı parasının 2/3 oranına göre verilmesi haksızlıktır.benim eşim çocuğumuza bakmak zorunda olduğu için çalışamamaktadır.çalışan bayanlara kreş yardımı yapılacakmış,bu sebepten çalışmayan bayanlara annelere haksızlık değilmi? hem çalışamıyor hemde bakı parası asgari ücretin 2/3 oranında sınırlandırılıyor. bu hem haksızlık hemde adaletsizlik değilmi?

 29. zeynep diyor ki:

  bakım aylığı alan bir tanıdığım var ama çok net biliyorumki tamamen haksız alınan bir para bu sahtekarlıkla alındı yani ben bunu nasıl ve nereye şikayet ederim lütfen bilenler yazabilirmi. gercek ihtiyacı olanların hakkı yenmesin

 30. ergin4363 diyor ki:

  slm arkadaşlar 3 çocuk teşvik yasasından (çocuk-bez-mama) yardımlarından SSK lı çalışanlarda faydalanabiliyormu. bilgisi olan varsa rica edersem yazabilirmi…

 31. yusuf diyor ki:

  biz babaannem için evde hasta bakım maaşı için başvuru yaptık. Heyetin verdiği kağıtta evde hasta bakım hizmeti yazıyor. Hasta bakım maaşı ve evde hasta bakım hizmeti aynı şeymi?

 32. nurlusu diyor ki:

  %96 ağır engelli 12 yaşında bir oğlum var .eşimden ayrıyım faliyeti olmayan bir şirkette %25 hissem var.babamın bağkurundan yararlanıyorum oğlum 2022 maaşı alabilirmi yardımcı olursanız sevinirim..

 33. ömer karslı diyor ki:

  çocugum %75 agır özürlü sürekli raporumuz var mart 2012 evde bakım üçreti alıyorduk kasım 2013 benim maaş agi hariç 1320 tl sezonluk çalışmaktayım aralık ayında maaşım bankaya yattı bize yarım maaş ikramiye verdiler 1979 tl maaş aldım agi toplam 2090 tl 1 aralıkta 2013 tarihinde aldım şuan işsizim çalışmıyorum eşime verilen evde bakım ücreti kesilebilirmi veya kesildimi teşekkür eder en yakın zaman da cevaplarınızı bekliyorum kolay gelsin

 34. selim diyor ki:

  asım bey merhba oglumun salık raporu bitdi ve bende yeniledim yanlız raporda sıkıntı oldugundan bende ihtiraz etdim ve raporu düzeltdirdim ama maaş kesildi yeni raporuda verdikden sonra 3 ay bekleyin dediler gelirler dediler şu an 1 bucuk ay oldu ben bunu nasıl hızlandıra bilirim bana yardımcı olurmusunuz

 35. selim diyor ki:

  bu konuda bana yardımcı olucak bi arkadaş olursada ayrıca sevinirim

 36. orhan tülüoğlu diyor ki:

  allah’ım özürlü olan ve özürlü yakını olanlara yar ver yardımcısı ol.onlara sabırlar ver.kimileri evde bakım olsun diğer haklar olsun özürlü yakınlarının menfaatleri için alıyor zannediyor.halbuki isterse trilyonlar versinler bu acı ve ızdırabı hiçbirdünyalık gideremez.ama yinede allah devletimize,milletimize zaval vermesin.allah bizleri devletsiz bırakıpı sahipsiz bırakmasın.selam ve dua ile.

 37. adem diyor ki:

  engelıye evde bakım ucretı alan kısının yenı torba yasasına gore sıgorta pırımını kendısımı yoksa devlet tarafından mı yatırılacaktır?

 38. fatma beyza ak diyor ki:

  Merhaba. Doğuştan pierre robin sendromu olan 1aylık bebeğim var. Morarma le tıkanma gibi yaşamsal tehlikeleri olduğu için onu yalnız bırakamam ve ameliyat olma zamanı gelene kadar işe girip çalışamam. İki çocuğum daha var. Sgkya başvuru yapabilir miyim? Benim durumum da bu kapsamda sayılabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Özel Arama