"SYDV" ile Etiketlenen Konular

2013 SYDV Maaşları

2013 yılında devlet memurlarında olduğu gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanlarının maaşlarına da %3 oranında zam yapıldı. Buna ilaveten % 0,14'lük enflasyon farkı da eklenince SYDV çalışanlarına yapılan zam aynı diğer devlet memurlarında olduğu gibi toplamda %3,14 olarak belirlendi. Aşağıdaki tabloda SYDV personellerinden Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi ile Büro Görevlisi'nin 2013 yılına ait net maaşlarını görebilirsiniz. (daha&helliip;)

Engelliler İçin Sosyal Hak Rehberi

Ülkemizde engelliler için kamu ve özel kaynaklı, maddi ve manevi bir çok sosyal hak bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek ve engelsiz bireyler ile aynı yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlamak için verilen bu haklar ülkemizin sosyal bir kültür ve pozitif ayrımcılığa sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Rehberimizde ülkemizde engellilere verilen maddi ve sosyal hakları önem derecesine göre sıraladık. (daha&helliip;)

SYDV’lerde 2013’ün İkinci Yarısı İçin Muhtaçlık Sınırı 243,43 TL Oldu

Son dönemlerde 3294 Sayılı Kanun ve çeşitli mevzuatta yapılan değişikliklerle SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvenceye sahip vatandaşlar da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) yardımlarından yararlanabilir konuma gelmişti. Asgari ücret ve memur aylık katsayısının 2013 Temmuz'da güncellenmesi ile SYDV muhtaçlık sınırı da güncellenmiş oldu. (daha&helliip;)

SYDV’lere Evde Bakım Maaşı Eğitimi Başlıyor

Daha önce Evde Bakım Maaşları Haziranda SYDV’de başlıklı yazımızda evde bakım maaşlarının 2013 Haziran ayında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) devredileceğini duyurmuştuk. SYDV Personeline temmuz ayı içerisinde evde bakım maaşı ile ilgili eğitim verilmeye başlanacak. Haziranda SYDV'ye geçmesi planlanan evde bakım maaşları SYDV'lere biraz daha geç devredilecek. (daha&helliip;)

2022 Maaşları İçin İncelemeler Ertelendi

Normalde her 2022 maaşı alan vatandaşın muhtaçlık durumu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından her sene düzenli olarak yapılan sosyal incelemeler ile tekrar değerlendirilmekte ve durumu maaşı almaya uygun olmayanlar tespit edilerek gerekli işlemler yerine getirilmektedir. 17 Mayıs'ta yapılan duyuruya göre yapılacak sosyal incelemelerin ertelenmesi için vakıflara talimat verildi. (daha&helliip;)

SYDV Kömür Yardımı

Ülkemiz anayasa gereği sosyal olarak vatandaşlarına çeşitli konularda yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu sayede yardıma muhtaç kişilerin daha iyi bir hayata kavuşması amaçlanmaktadır. Kömür yardımı da bu doğrultuda yapılan yardımlardan bir tanesidir. Bu yardım özellikle kış döneminde insanların soğuklardan korunması, evlerinde sıcak bir şekilde oturması amacıyla yapılmaktadır.  (daha&helliip;)

Asker Ailelerine 250 TL Maaş İçin Başvurular Başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 16 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada asker ailelerinden muhtaç durumda olanlara aylık 250 TL yardım yapılacağını duyurmuştu. Ertesi gün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin başvuruların Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na yapılabileceğini açıklamıştı. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü konuyla ilgili bir duyuru yayınladı. (daha&helliip;)

Asker Yardımı İçin SYDV’lere Başvurulabilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, dün grup toplantısında Başbakan Erdoğan'ın asker ailelerine yardım yapılması konusundaki düzenlemeyle ilgili olarak başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılabileceğini açıkladı. Şahin, başvuran vatandaşların talepleri SYDV üzerinden bakanlığa iletildiğinde bu kişilere aylık 250 TL maaş şeklinde düzenli yardımın başlatılacağını bildirdi. (daha&helliip;)

2022 Maaşları SYDV’de Devam Edecek

3 Nisan 2013 tarihli Anayasa Mahkemesi toplantısında 2022 maaşı ve SYDV'leri ilgilendiren kararlar alındığını 2022 Maaşları SYDV’den Alınıyor Mu? haberimizde belirtmiştik. Anayasa Mahkemesi 662 Sayılı KHK ile 2022 Sayılı Kanun'da yapılan bazı değişiklikleri anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile iptal etmişti. Konuyla ilgili Sosyal Yardımlar Genel Müdür Vekili M. Cengiz Yücedal imzalı bir duyuru yayınlandı. (daha&helliip;)

Tüp Bebek Projesi Yeniden Başlıyor

Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Acıbadem Sağlık Grubu işbirliği ile çocuk sahibi olmak isteyen; fakat biyolojik engeli olan ve  ekonomik yetersizlikler nedeniyle tüp bebek yaptıramayan aileler için "Ailelerin Umudu Gerçek Oluyor" adıyla bir tüp bebek projesi başlatılmıştı. Proje kapsamında 2.500 ailenin tüp bebek tedavi giderleri Aile Bakanlığı tarafından karşılandı. Şimdi yeni tüp bebek projesi gündemde. (daha&helliip;)

2022 Maaşları SYDV’den Alınıyor Mu?

CHP'nin 116 milletvekili ile birlikte "662 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname"nin bazı yönleriyle anayasaya aykırı olması nedeniyle açtığı iptal davası 3 Nisan 2013 günü Anayasa Mahmekesi'nde görüşüldü. (daha&helliip;)

2022 Engelli Maaşı Evde Ödenir Mi?

Çok uzun yıllardır yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza verilen 2022 maaşları ilgililerin adına 3 ayda bir PTT şubelerine yatırılmaktadır. Özellikle yaşlılara ve ortopedik engeli olanlara verilen 2022 maaşlarında bu kişilerin PTT şubesine gitmelerinin zor olmasından dolayı uzun yıllardır evde ödeme imkanı sağlanmaktadır. Kişilerin 2022 maaşları postacılar tarafından evde verilmektedir. Bu şekilde vatandaşlarımıza maaşlarını almada kolaylık sağlanmaktadır. (daha&helliip;)

SYDV Çalışanlarının Kadro Mücadelesi

Türkiye çapında toplam 973 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda sözleşmeli olarak çalışan SYDV personelleri tarafından "Neden Kamu Görevlisiyiz ve Neden Kadro İstiyoruz?" başlıklı bir yazı yayınlandı. Aslında kamu görevi yapan ama kamu görevlisi olarak istihdam edilmeyen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanlarının kadro mücadelesine karşı herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz. İşte vakıf çalışanlarının yazdığı o yazı... (daha&helliip;)

2022 Aylıklarında İncelemeler 1 Yıl İçinde Yapılacak

Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün genelgelerinde 2022 maaşı alanların 1 Mayıs 2013 tarihine kadar tekrar sosyal incelemelerinin yapılacağı ve yapılacak sosyal incelemelere göre durumları 2022 maaşı almaya engel olan vatandaşların muhtaçlıklarının tekrar değerlendirileceği belirtilmişti. Bu süre 2022 maaşı devir süreci zaman aldığından 1 yıla çıkartılmış durumda. (daha&helliip;)

Kayseri Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nda Yolsuzluk

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz mecliste yaptığı basın toplantısında, Kayseri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaçlara dağıtılması gereken nakdi yardımların dağıtılmış gibi gösterilip aslında iç edildiğini iddia etti. Kayseri SYDV'ye kamu davası açıldığını belirten Özgündüz, "Dönemin valisi Osman Güneş'in, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin kızının düğününde taktığı altın bile bu vakfa fatura edilmiş." dedi. (daha&helliip;)

“Bir Yastıkta Yarım Asır” ve “41 Kere Maşallah”

SYD vakıfları için proje duyurusu: 6-7-8 Mart 2013 tarihlerinde; Keçiören Kaymakamlığı, Keçiören SYD Vakfı, Keçiören Belediyesi, Anadolu Kadın Derneği ve diğer iştirakçilerin işbirliği ile “BİR YASTIKTA YARIM ASIR” ve “41 KERE MAŞALLAH” Projeleri kapsamında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızdan sosyal yardım alan, en az 40 yıl ve üzerinde evliliklerini sürdüren 81 çift Ankara’da misafir edilecektir. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşları Haziranda SYDV’de

Şu anda, Antalya'da bulunan Maritim Pine Beach Resort Hotel’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nda çalışan Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlilerine yönelik hizmet içi eğitim verilmektedir. Eğitimlerde konuşma yapan Aile Yardımları ve Sürekli Yardımlar Daire Başkanı Halil Yıldız evde bakım maaşlarının SYDV'lere devredilme sürecinin 2013 Haziran ayında resmi olarak başlatılacağını duyurdu. (daha&helliip;)

Evde Bakım Aylığı Değerlendirme Çalışması

Daha önce yazdığımız Evde Bakım Maaşları Da SYDV’ye Geçecek adlı yazımızda 2022 maaşlarında olduğu gibi  engelli yakınlarına verilen evde bakım maaşlarının da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na geçeceğini bildirmiştik. 4 Şubat 2013 tarihinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'deki tüm SYDV'lere gönderilen "Evde Bakım Aylığı Değerlendirme Çalışması" konulu gengelge ile bu durum resmiyet kazanmış oldu. (daha&helliip;)

Sonraki Sayfa »