Özel Arama

"Evde Bakım Maaşı" Etiketli Yazılar

2013′ün İkinci Yarısı İçin Evde Bakım Maaşı Muhtaçlık Sınırı

para

2013′ün ikinci altı ayı için (Temmuz – Aralık) yeni asgari ücretin (803,68 TL) belirlenmesi ile bir tam asgari ücretin Asgari Geçim İndirim’siz (AGİ) hali olan evde bakım maaşları ve evde bakım maaşı için kullanılan muhtaçlık sınırı da belirlenmiş oldu. Son değişikliklerle evde bakım maaşı için muhtaçlık sınırı 467 TL’den 486,85 TL‘ye yükseldi.  Buna göre evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir sınırında 19,85 TL’lik bir artış oldu.

Sosyal Grup:

2013 Temmuz Evde Bakım Maaşları Ne Kadar Olacak?

engelli

Engelli yakını bulunan ve bu engelli yakınına evde baktığı için verilen evde bakım maaşları 1 net asgari ücret tutarında verilmekte ve 6 ayda bir asgari ücrete göre belirlenmektedir. Evde Bakım Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere 2013′ün ikinci yarısı için evde bakım maaşları engelli yakını bulunanlara 730,28 TL olarak ödenecektir. Her ay yapılan bu ödemeler 6 ayda bir güncellenmektedir.

Sosyal Grup:

SYDV’lere Evde Bakım Maaşı Eğitimi Başlıyor

sydv logo

Daha önce Evde Bakım Maaşları Haziranda SYDV’de başlıklı yazımızda evde bakım maaşlarının 2013 Haziran ayında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) devredileceğini duyurmuştuk. SYDV Personeline temmuz ayı içerisinde evde bakım maaşı ile ilgili eğitim verilmeye başlanacak. Haziranda SYDV’ye geçmesi planlanan evde bakım maaşları SYDV’lere biraz daha geç devredilecek.

Sosyal Grup:

Yaşlılar Da Evde Bakım Ücreti Alabilir Mi?

yaşlı çift

Evde bakım ücretleri 2007 yılından beri devletin engellilerin bakımını gerçekleştirme politikası olarak evde engelli yakınına bakanlara verilen sosyal maddi bir haktır. Devlet engellilerin bakımını çeşitli yatılı ve yatısız kurumlar aracılığıyla yapmak yerine bu kişilerin yakınlarına belirli bir miktarda aylık vererek engellilerin yakınları tarafından evde bakılmasına ve bakımlarının aile ortamı içinde yapılmasına salık vermektedir.

Sosyal Grup:

Bakım Parası Alan Ayda 156 TL’ye Emekli Olacak

engelli

Akşam Gazetesi’nin haberine göre evde engelli aile mensubuna baktığı için evde bakım maaşı alan vatandaşlar artık aylık 156 TL ödeyerek emekli olabilecek. Şu an 400 binin üzerinde evde bakım maaşı faydalanıcısı var. Bu kişiler SGK’nın tamamlayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teslm ettiği çalışma ile evde bakım aylığı alanlardan aylık 156 lira prim ödeyenler emekli olabilecek.

Sosyal Grup:

Evde Bakım Almak İçin Yapmadıkları Kalmadı

eller

Adana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan eve bakım ücretinden yararlanmak için Adana’da 21 bin 73 kişi başvurdu. Başvuranlar arasında 2 bin 700 kişinin yaptığı başvuru geri çevrildi. Başvurularının kabul edilmesi için vatandaşların bazılarının sigortalarını bile iptal ettirdikleri öğrenildi. Başvuru yapanlardan bazılarının yardım için sigortalarını feda etmeleri dikkatleri üzerine çekti.

Sosyal Grup:
Özel Arama