"Evde Bakım Maaşı" ile Etiketlenen Konular

Engelliler İçin Sosyal Hak Rehberi

Ülkemizde engelliler için kamu ve özel kaynaklı, maddi ve manevi bir çok sosyal hak bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek ve engelsiz bireyler ile aynı yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlamak için verilen bu haklar ülkemizin sosyal bir kültür ve pozitif ayrımcılığa sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Rehberimizde ülkemizde engellilere verilen maddi ve sosyal hakları önem derecesine göre sıraladık. (daha&helliip;)

2013’ün İkinci Yarısı İçin Evde Bakım Maaşı Muhtaçlık Sınırı

2013'ün ikinci altı ayı için (Temmuz - Aralık) yeni asgari ücretin (803,68 TL) belirlenmesi ile bir tam asgari ücretin Asgari Geçim İndirim'siz (AGİ) hali olan evde bakım maaşları ve evde bakım maaşı için kullanılan muhtaçlık sınırı da belirlenmiş oldu. Son değişikliklerle evde bakım maaşı için muhtaçlık sınırı 467 TL'den 486,85 TL'ye yükseldi.  Buna göre evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir sınırında 19,85 TL'lik bir artış oldu. (daha&helliip;)

2013 Temmuz Evde Bakım Maaşları Ne Kadar Olacak?

Engelli yakını bulunan ve bu engelli yakınına evde baktığı için verilen evde bakım maaşları 1 net asgari ücret tutarında verilmekte ve 6 ayda bir asgari ücrete göre belirlenmektedir. Evde Bakım Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere 2013'ün ikinci yarısı için evde bakım maaşları engelli yakını bulunanlara 730,28 TL olarak ödenecektir. Her ay yapılan bu ödemeler 6 ayda bir güncellenmektedir. (daha&helliip;)

SYDV’lere Evde Bakım Maaşı Eğitimi Başlıyor

Daha önce Evde Bakım Maaşları Haziranda SYDV’de başlıklı yazımızda evde bakım maaşlarının 2013 Haziran ayında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) devredileceğini duyurmuştuk. SYDV Personeline temmuz ayı içerisinde evde bakım maaşı ile ilgili eğitim verilmeye başlanacak. Haziranda SYDV'ye geçmesi planlanan evde bakım maaşları SYDV'lere biraz daha geç devredilecek. (daha&helliip;)

Yaşlılar Da Evde Bakım Ücreti Alabilir Mi?

Evde bakım ücretleri 2007 yılından beri devletin engellilerin bakımını gerçekleştirme politikası olarak evde engelli yakınına bakanlara verilen sosyal maddi bir haktır. Devlet engellilerin bakımını çeşitli yatılı ve yatısız kurumlar aracılığıyla yapmak yerine bu kişilerin yakınlarına belirli bir miktarda aylık vererek engellilerin yakınları tarafından evde bakılmasına ve bakımlarının aile ortamı içinde yapılmasına salık vermektedir. (daha&helliip;)

Bakım Parası Alan Ayda 156 TL’ye Emekli Olacak

Akşam Gazetesi'nin haberine göre evde engelli aile mensubuna baktığı için evde bakım maaşı alan vatandaşlar artık aylık 156 TL ödeyerek emekli olabilecek. Şu an 400 binin üzerinde evde bakım maaşı faydalanıcısı var. Bu kişiler SGK'nın tamamlayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na teslm ettiği çalışma ile evde bakım aylığı alanlardan aylık 156 lira prim ödeyenler emekli olabilecek. (daha&helliip;)

Evde Bakım Almak İçin Yapmadıkları Kalmadı

Adana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan eve bakım ücretinden yararlanmak için Adana'da 21 bin 73 kişi başvurdu. Başvuranlar arasında 2 bin 700 kişinin yaptığı başvuru geri çevrildi. Başvurularının kabul edilmesi için vatandaşların bazılarının sigortalarını bile iptal ettirdikleri öğrenildi. Başvuru yapanlardan bazılarının yardım için sigortalarını feda etmeleri dikkatleri üzerine çekti. (daha&helliip;)

Kim Hangi Maaşı Alıyor?

Ülkemizde bir çok farklı kurum bir çok farklı kişiye maaş vermekte, bu maaşların kimi çalışan kişiye ücret karşılığı verilirken kimi maaşlar da sosyal yardım şeklinde karşılıksız olarak verilmektedir. Özellikle ülkemiz sosyal yönü kuvvetli bir ülke olduğu için kanunlarımızda engelli maaşı, işsizlik maaşı gibi eşitsizliği ortadan kaldırmaya yönelik, bu amaçlar verilen maaşlar da bulunmaktadır. Mevzuatımıza göre kim hangi kurumdan ne maaşı alıyor, bunları derlemeye çalıştık. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşı Alan Sigortalı Mı Olacak?

Son aylarda medyada oldukça fazla yer bulan konulardan birisi de evde bakım maaşı alanların sigortalı yapılarak sosyal güvence şemsiyesine altına alınacağıydı. Bu konu öncelikle Sabah Gazetesi'nde haber olarak yayınlandı, daha sonra tüm ulusal gazete ve tv haberlerine kadar bir çok yerde bu konudan bahsedildi. Evde bakım sigortası adı altında lanse edilen bu çalışma aslında Başbakanlık'ın 2011-2013 bakım hizmetleri stratejisi ve eylem planına dayanıyor. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşlarında Ağır Özürlü Şartı Kalkıyor

Şu anda Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) tarafından verilen evde bakım maaşlarının 2013 Haziran ayından itibaren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) devredileceğini ve evde bakım maaşlarının yönetmeliğinin değişeceğini daha önce duyurmuştuk. Yönetmeliğin değişmesi ile birlikte şu anda evde bakım maaşını alabilmek için şart olan "Ağır Özürlü" ibareli özürlü sağlık kurulu raporuna sahip olma şartı da kaldırılacak. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşı SYDV’ye Ne Zaman Devredilecek?

Evde bakım maaşları bilindiği üzere şu anda SHÇEK tarafından verilmekte; fakat çok yakın zamanda 2022 maaşlarında olduğu gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na geçecek. Bakım maaşının SYDV'lere geçiş sürecinin 2013 Haziran ayında başlayacağı bildirildi. Bu geçişle birlikte ve değişecek evde bakım yönetmeliğinin de etkisiyle evde bakım maaşına ilişkin tüm iş ve işlemler değişime uğrayarak artık yapılacak işlemler SYDV'ler tarafından uygulanacak. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşları Haziranda SYDV’de

Şu anda, Antalya'da bulunan Maritim Pine Beach Resort Hotel’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nda çalışan Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlilerine yönelik hizmet içi eğitim verilmektedir. Eğitimlerde konuşma yapan Aile Yardımları ve Sürekli Yardımlar Daire Başkanı Halil Yıldız evde bakım maaşlarının SYDV'lere devredilme sürecinin 2013 Haziran ayında resmi olarak başlatılacağını duyurdu. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri tarafından verilen evde bakım maaşları mevzuatımızda bir engelli için verilen maddi açıdan en tatmin edici sosyal yardımdır. Engellinin kendisine değil bakımını yapan kişiye verilmektedir. Şu an itibariyle engelli yakınlarına verilen evde bakım maaşı tutarı (2013'ün ilk 6 ayı için) 699,61 TL'dir. Evde bakım maaşından faydalanabilmek için çeşitli şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşı Alan Engelli Çalışabilir Mi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlükleri tarafından işlemleri gerçekleştirilen evde bakım aylıkları şu an ülkemizde engelliler için verilen en temel haklardan biridir. Evde bakım maaşı için maddi açıdan en tatmin edici sosyal yardımdır diyebiliriz. Hal böyle olunca engelli yakınına engelliye baktığı için verilen evde bakım maaşlarına bir çok başvuru yapılmakta ve her geçen gün evde bakımla ilgili soru ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. (daha&helliip;)

2022 Aylığı ve Evde Bakım Maaşı Birleşecek

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ülkedeki tüm SYDV'lere gönderilen "Evde Bakım Aylığı Değerlendirme Çalışması" konulu genelge ile çeşitli muhtaçlık ve muhtaçlık değerlendirme formları SYDV'lere iletildi. Bu formların uygulanacağı kişi sayısı SYDV'lere belirli bir örneklem şeklinde dağıtıldı. Örneklem dağılımının gösterildiği dokümanın başlığında "2022 ve Evde Bakım Aylığının Birleştirilmesine İlişkin Belirlenen Örneklemin Dağılımı" ifadesi dikkat çekiyor. (daha&helliip;)

Evde Bakım Aylığı Değerlendirme Çalışması

Daha önce yazdığımız Evde Bakım Maaşları Da SYDV’ye Geçecek adlı yazımızda 2022 maaşlarında olduğu gibi  engelli yakınlarına verilen evde bakım maaşlarının da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na geçeceğini bildirmiştik. 4 Şubat 2013 tarihinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'deki tüm SYDV'lere gönderilen "Evde Bakım Aylığı Değerlendirme Çalışması" konulu gengelge ile bu durum resmiyet kazanmış oldu. (daha&helliip;)

Evde Bakım Maaşları Eksik Mi Veriliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tahsis edilen evde bakım maaşları engelli yakınına evde bakanlara bir net asgari ücret tutarında verilmektedir. Bu tutarlar mevzuatta "Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik"in 13. maddesinde belirtilmiştir. Sözü geçen maddede verilecek evde bakım maaşları için "net asgari ücret" tabiri geçmekte; fakat net asgari ücret verilmemektedir. (daha&helliip;)

Engelli Hakları

Ülkemiz engelli nüfus bakımından oldukça yüksek orana sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Anayasamızda da yer alan "Sosyal" devlet anlayışının da gereği olarak engelliler ve diğer dezavantajlı gruplar için çeşitli yardımlar ve haklar verilmektedir. Özellikle engelliler için verilen haklar bakımından ülkemizde bir çok konuda yasal düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler ile bir çok engelli vatandaşımıza maddi açıdan destek sağlanmaktadır. (daha&helliip;)

Sonraki Sayfa »