"Engelliler İçin Projeler" ile Etiketlenen Konular

Engelliler İçin Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği Yayımlandı

Kamu kullanımına sunulan binalar, açık alanlar, ulaşım ve taşıma araçlarının engellilere uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar hızla devam ederken konuyla ilgili olarak denetleme mekanizmasının önemi de "Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği"nin 20 Temmuz 2013 Cumartesi günü yürürlüğe girmesiyle vurgulanmış oldu. Konuyla ilgili bakanlık sitesinden yayınlanan haber: (daha&helliip;)

Torba Kanun’dan Engelliler ile İlgili Çıkan Kararlar

Mecliste görüşülen son torba yasa ile engellileri ilgilendir bir çok konuda düzenlemeler yapıldı ve kararlar alındı. Özellikle 2022 engelli aylıklarında mecliste görüşülen konuları, 2022 maaşına ait muhtaçlık sınırının yükseltileceğini Torba Yasayla 2022 Maaşı Muhtaçlık Sınırı Yükseltiliyor başlıklı yazımızda bildirmiştik. Onun haricinde torba kanunla engelliler ile ilgili neler yapılacak, neler düşünülüyor? Bu konuda gündemdeki haberi paylaşıyoruz. (daha&helliip;)

İşitme Engellilere Kaynaşma Kreşi

Duyarlı bir proje daha bu kez işitme engelliler için başlatıldı. Bakırköy Belediyesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ile İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-BurunBoğaz Anabilim Dalı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü ortaklığında yapılan proje kapsamında işitme engelli çocuklarının akranları ile buluşup kaynaşabileceği bir kreş hizmete girdi. (daha&helliip;)

Engelliler Organik Elma Üretiyor

Engellilerin istihdam edilmesi ve sosyal yaşama katılımını sağlayabilmek maksadı ile Türkiye Sağlık Vakfı, kırsal alanda yaşayan engelliler için bir proje başlattı. Türkiye Sağlık Vakfı, engelliler için 50 bin adet elma ağacı bulunan bir bahçeyi kiralık olarak aldı. Türkiye Sağlık Vakfı kırsal alanda yaşayan engellilerin bir çok haktan yararlanamaması sebebi ile böyle bir projeye başladıklarını ifade etti. (daha&helliip;)

Engellilere “Özel” Halk Otobüsü

Yeni yasalar ve hukuki düzenlemeler sonucunda engelli vatandaşlar adına yapılan çalışmalar giderek artıyor. Bu yönde özellikle belediyeler çalışmalarını hızlandırmaya başladılar. Belediye ve kamu kuruluşlarının ortak yürüttüğü bu çalışmaların temmuz ayına kadar yetiştirilmesi için proje ve çalışmalar hızla sürdürülüyor. Bunun yanı sıra özel firmalarda bu hassasiyeti kazanmaya başladı. (daha&helliip;)

Engelliler İçin Yaya Yolu Çalışmaları

Talas Belediyesine bağlı Fen İşleri Müdürlüğünden bir ekip engelli vatandaşların kaldırım ve kavşaklarda rahatça geçebilmeleri için yaya yolu yapma çalışmasına başladı. Proje kapsamında çalışmalar il genelinde sürecek. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım çalışmalar hakkında bilgi verdi. Rifat Yıldırım engellilerin topluma kazandırılması ve ulaşımlarının kolaylaştırılması için çalıştıklarını belirtti. (daha&helliip;)

Engelliler Doğa İçin Torba Dikecek

TOFD ve TPF girişimi ile engelli vatandaşlar için yepyeni bir projeye start verildi. Türkiye Omurilik Felçliler Derneği (TOFD) ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nu el ele vererek  'Engelli Üretiyor Doğa Kazanıyor' projesin nihayet başladı. Proje kapsamında engelli vatandaşların iş istihdamı ve aynı zamanda çevre bilincinin kazandırılması amaçlanıyor. Engellilerin ürettikleri atölyelerde kullanılmaya başlanacak.  (daha&helliip;)

Sosyal Projeler ve Topluma Katkıları

Ülkemizde yardıma ihtiyaç duyan kişi sayısı arttıkça sosyal yardım adına yapılan çalışmalar yaygınlaştırılmaya başlanmaktadır. Yapılan çalışmalar arasında birçok projede insanlar canla başla çalışmakta ve böylece insanlığa faydalı olmaktadırlar. Kadınların doğu kesiminde küçük yaşta evlendirildiği bilinen bir gerçektir. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla mesela "Küçük Kadınlar" isimli proje başlatılmış ve geliştirilmiştir. (daha&helliip;)

Engelli Çocuklar İçin Umut Evi Projesi

13 - 18 yaş arasında kimsesiz zihinsel engelli çocukların toplumla daha entegre bir şekilde bakımının yapılabilmesi için başlatılan umut evi projesinde 2. umut evi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Elim Elinde Derneği'nin işbirliği ile hayata geçirildi. 1. umut evi İstanbul Şerifali'de açılmıştı. 2. umut evi de İstanbul Ümraniye'de "Ali Çebi Umutevi" adıyla hizmete başladı. 4 zihinsel engelli kız çocuğu soğuk yetiştirme yurdu yerine sıcak ev ortamında yetiştiriliyor. (daha&helliip;)

İstanbul’da Artık Otobüsler Engelli Kişiyi Tanıyabilecek

Suriçi Grubu Derneği'nin düzenlediği davete katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni geliştirecekleri sistemle artık İstanbul'daki otobüslerin durağa yaklaştıklarında durakta engelli bir vatandaşın olup olmadığını anlayabileceklerini bildirdi. Bunun otobüslere yerleştirilecek bir yazılım ile gerçekleştirileceğini dile getiren Topbaş, "Yeni yaptığımız bir yazılımda, bir duraktaki engelliyi veya dezavantajlı bir kişiyi otobüs, 100 metre kala hissedebilecek." dedi. (daha&helliip;)

Artık Özürlü Yerine Engelli Denecek

Daha önce Kanunlardaki ‘Özürlü’ İfadesi Kalkıyor başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi mevzuatta yer alan özürlü, çürük, sakat gibi kelimelerin engelli kelimesi ile değiştirileceği gündemdeydi. Hatta bu düzenlemenin 3 Aralık dünya engelliler gününe yetiştirileceği Fatma Şahin tarafından söylenmişti. Düzenleme engelliler gününe yetişmese de nihayet bakanlar kurulu tarafından çıkarılan kanun tasarısı olarak TBMM'ye sunulmuş durumda.  (daha&helliip;)

Zihinsel Ruhsal ve Duygusal Engellilere İş Fırsatı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İŞKUR arasında yapılan işbirliği ile "Korumalı İşyerleri Projesi" adı altında piyasa koşullarında istihdam edilmesi zor olan zihinsel, ruhsal ve duygusal engellilerin istihdamına yönelik iş yerleri açılması hedefleniyor. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü proje için teklif çağrısında bulunuyor. Hazırlanacak projelerin 25 Mart 2013 tarihinden önce İŞKUR merkezlerine ulaştırılması gerekiyor. (daha&helliip;)