Özel Arama

"Engelliler İçin Projeler" Etiketli Yazılar

Engelliler İçin Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği Yayımlandı

aile ve sosyal politikalar bakanlığı logo

Kamu kullanımına sunulan binalar, açık alanlar, ulaşım ve taşıma araçlarının engellilere uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar hızla devam ederken konuyla ilgili olarak denetleme mekanizmasının önemi de “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği”nin 20 Temmuz 2013 Cumartesi günü yürürlüğe girmesiyle vurgulanmış oldu. Konuyla ilgili bakanlık sitesinden yayınlanan haber:

Sosyal Grup:

Torba Kanun’dan Engelliler ile İlgili Çıkan Kararlar

meclis

Mecliste görüşülen son torba yasa ile engellileri ilgilendir bir çok konuda düzenlemeler yapıldı ve kararlar alındı. Özellikle 2022 engelli aylıklarında mecliste görüşülen konuları, 2022 maaşına ait muhtaçlık sınırının yükseltileceğini Torba Yasayla 2022 Maaşı Muhtaçlık Sınırı Yükseltiliyor başlıklı yazımızda bildirmiştik. Onun haricinde torba kanunla engelliler ile ilgili neler yapılacak, neler düşünülüyor? Bu konuda gündemdeki haberi paylaşıyoruz.

Sosyal Grup:

İşitme Engellilere Kaynaşma Kreşi

işitme engelli çocuk

Duyarlı bir proje daha bu kez işitme engelliler için başlatıldı. Bakırköy Belediyesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ile İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-BurunBoğaz Anabilim Dalı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü ortaklığında yapılan proje kapsamında işitme engelli çocuklarının akranları ile buluşup kaynaşabileceği bir kreş hizmete girdi.

Sosyal Grup:

Engelliler Organik Elma Üretiyor

1111

Engellilerin istihdam edilmesi ve sosyal yaşama katılımını sağlayabilmek maksadı ile Türkiye Sağlık Vakfı, kırsal alanda yaşayan engelliler için bir proje başlattı. Türkiye Sağlık Vakfı, engelliler için 50 bin adet elma ağacı bulunan bir bahçeyi kiralık olarak aldı. Türkiye Sağlık Vakfı kırsal alanda yaşayan engellilerin bir çok haktan yararlanamaması sebebi ile böyle bir projeye başladıklarını ifade etti.

Sosyal Grup:

Engellilere “Özel” Halk Otobüsü

1111

Yeni yasalar ve hukuki düzenlemeler sonucunda engelli vatandaşlar adına yapılan çalışmalar giderek artıyor. Bu yönde özellikle belediyeler çalışmalarını hızlandırmaya başladılar. Belediye ve kamu kuruluşlarının ortak yürüttüğü bu çalışmaların temmuz ayına kadar yetiştirilmesi için proje ve çalışmalar hızla sürdürülüyor. Bunun yanı sıra özel firmalarda bu hassasiyeti kazanmaya başladı.

Sosyal Grup:

Engelliler İçin Yaya Yolu Çalışmaları

1111

Talas Belediyesine bağlı Fen İşleri Müdürlüğünden bir ekip engelli vatandaşların kaldırım ve kavşaklarda rahatça geçebilmeleri için yaya yolu yapma çalışmasına başladı. Proje kapsamında çalışmalar il genelinde sürecek. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım çalışmalar hakkında bilgi verdi. Rifat Yıldırım engellilerin topluma kazandırılması ve ulaşımlarının kolaylaştırılması için çalıştıklarını belirtti.

Sosyal Grup:
Özel Arama