Özel Arama

"Engelli Hakları" Etiketli Yazılar

Engelliler İçin Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği Yayımlandı

aile ve sosyal politikalar bakanlığı logo

Kamu kullanımına sunulan binalar, açık alanlar, ulaşım ve taşıma araçlarının engellilere uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar hızla devam ederken konuyla ilgili olarak denetleme mekanizmasının önemi de “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği”nin 20 Temmuz 2013 Cumartesi günü yürürlüğe girmesiyle vurgulanmış oldu. Konuyla ilgili bakanlık sitesinden yayınlanan haber:

Sosyal Grup:

Aile Bakanlığı’nın Yasa Tasarısı ile Engelliler İçin Yapılması Planlanan Değişiklikler

aile ve sosyal politikalar bakanlığı logo

Değerli engellilerimiz için aile ve sosyal politikalar bakanlığı T.B.M.M meclis komisyonuna 26/06/2013 tarihinde bir yasa tasarısı sunmuş olup, aşağıda vereceğim linkten yapılacak değişiklikleri incelebilirsiniz. Hayat Umut ettikçe güzel, Biz aile bakanlığı olarak hiç bir ayrım yapmadan yeni değişimlerle ve değişikliklerle başta dezavantajlı kesim olan engellilerimizle, yaşlılarımızla, yoksul ve mağdur vatandaşlarımızla geleceğe umutla bakacağız.

Sosyal Grup:

Torba Kanun’dan Engelliler ile İlgili Çıkan Kararlar

meclis

Mecliste görüşülen son torba yasa ile engellileri ilgilendir bir çok konuda düzenlemeler yapıldı ve kararlar alındı. Özellikle 2022 engelli aylıklarında mecliste görüşülen konuları, 2022 maaşına ait muhtaçlık sınırının yükseltileceğini Torba Yasayla 2022 Maaşı Muhtaçlık Sınırı Yükseltiliyor başlıklı yazımızda bildirmiştik. Onun haricinde torba kanunla engelliler ile ilgili neler yapılacak, neler düşünülüyor? Bu konuda gündemdeki haberi paylaşıyoruz.

Sosyal Grup:

Engellilerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Muafiyeti

araba

Ülkemizde özürlü olan vatandaşlarımıza tanınan haklar arasında devletin sunduğu pek çok vergi muafiyeti ve indirimleri söz konusudur. İşte bu yazımızda araç sahibi engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği bir indirimden söz edeceğiz. Engelli vatandaşların sosyal hayatta sıkıntı çekmemeleri ve adaptasyonunu kolaylaştırması adına devletin sağladığı bu vergi indirimi ile engelli vatandaşlar MTV ödememektedir.

Sosyal Grup:

Belediyelerin Engelliler İçin Sağladığı Hak ve İndirimler

engelli

Gelişen dünya konjektürü ve ülkemizin avrupa birliği uyum süreci ile beraber engelli vatandaşlar için bir çok yeni düzenleme yapıldı. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran en önemli yenilikleri de başlattıkları sosyal sorumluluk projeleri ile belediyeler oldu. Son dönemde bir çok belediyenin bu yönde duyarlılık göstererek engelli vatandaşların sosyal yaşamlarını daha da kolaylaştırdıkları rahatlıkla söylenebilir.

Sosyal Grup:

Aile Bakanlığı’nın Engelliler ile İlgili Yeni Çalışmaları

aile ve sosyal politikalar bakanlığı logo

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5378 Sayılı Özürlüler Kanunu’nun ismini “Engelliler Kanunu” olarak değiştiren yeni bir yasa taslağı hazırladı. Yeni taslakta kendisi engelli olan memur ya da engelli bir yakını bulunan memurların tayin hakkı, ÖTV’siz alınabilecek araçlara dizel araçların da eklenmesi ve baktığı engelli ve yaşlılara şiddet gösteren, darp eden huzurevlerinin uyarılmadan kapatılması yer alıyor.

Sosyal Grup:
Özel Arama