"Engelli Hakları" ile Etiketlenen Konular

Engellilerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Muafiyeti

Ülkemizde özürlü olan vatandaşlarımıza tanınan haklar arasında devletin sunduğu pek çok vergi muafiyeti ve indirimleri söz konusudur. İşte bu yazımızda araç sahibi engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği bir indirimden söz edeceğiz. Engelli vatandaşların sosyal hayatta sıkıntı çekmemeleri ve adaptasyonunu kolaylaştırması adına devletin sağladığı bu vergi indirimi ile engelli vatandaşlar MTV ödememektedir. (daha&helliip;)

Belediyelerin Engelliler İçin Sağladığı Hak ve İndirimler

Gelişen dünya konjektürü ve ülkemizin avrupa birliği uyum süreci ile beraber engelli vatandaşlar için bir çok yeni düzenleme yapıldı. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran en önemli yenilikleri de başlattıkları sosyal sorumluluk projeleri ile belediyeler oldu. Son dönemde bir çok belediyenin bu yönde duyarlılık göstererek engelli vatandaşların sosyal yaşamlarını daha da kolaylaştırdıkları rahatlıkla söylenebilir. (daha&helliip;)

Engelliler İçin Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği Yayımlandı

Kamu kullanımına sunulan binalar, açık alanlar, ulaşım ve taşıma araçlarının engellilere uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar hızla devam ederken konuyla ilgili olarak denetleme mekanizmasının önemi de "Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği"nin 20 Temmuz 2013 Cumartesi günü yürürlüğe girmesiyle vurgulanmış oldu. Konuyla ilgili bakanlık sitesinden yayınlanan haber: (daha&helliip;)

Aile Bakanlığı’nın Yasa Tasarısı ile Engelliler İçin Yapılması Planlanan Değişiklikler

Değerli engellilerimiz için aile ve sosyal politikalar bakanlığı T.B.M.M meclis komisyonuna 26/06/2013 tarihinde bir yasa tasarısı sunmuş olup, aşağıda vereceğim linkten yapılacak değişiklikleri incelebilirsiniz. Hayat Umut ettikçe güzel, Biz aile bakanlığı olarak hiç bir ayrım yapmadan yeni değişimlerle ve değişikliklerle başta dezavantajlı kesim olan engellilerimizle, yaşlılarımızla, yoksul ve mağdur vatandaşlarımızla geleceğe umutla bakacağız. (daha&helliip;)

Torba Kanun’dan Engelliler ile İlgili Çıkan Kararlar

Mecliste görüşülen son torba yasa ile engellileri ilgilendir bir çok konuda düzenlemeler yapıldı ve kararlar alındı. Özellikle 2022 engelli aylıklarında mecliste görüşülen konuları, 2022 maaşına ait muhtaçlık sınırının yükseltileceğini Torba Yasayla 2022 Maaşı Muhtaçlık Sınırı Yükseltiliyor başlıklı yazımızda bildirmiştik. Onun haricinde torba kanunla engelliler ile ilgili neler yapılacak, neler düşünülüyor? Bu konuda gündemdeki haberi paylaşıyoruz. (daha&helliip;)

Aile Bakanlığı’nın Engelliler ile İlgili Yeni Çalışmaları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5378 Sayılı Özürlüler Kanunu'nun ismini "Engelliler Kanunu" olarak değiştiren yeni bir yasa taslağı hazırladı. Yeni taslakta kendisi engelli olan memur ya da engelli bir yakını bulunan memurların tayin hakkı, ÖTV'siz alınabilecek araçlara dizel araçların da eklenmesi ve baktığı engelli ve yaşlılara şiddet gösteren, darp eden huzurevlerinin uyarılmadan kapatılması yer alıyor. (daha&helliip;)

İndirimli İnternet Şimdi Fiber İnterneti De Kapsıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer'in yaptığı açıklamaya göre daha önce engelli, şehit yakını ve gaziler için başlatılan %25 indirimli internet uygulamasının genişletilerek DSL ve fiber interneti de kapsayacak şekilde revize edildiğini duyurdu. 1 Mayıs 2013 itibariyle başlayacak olan yeni uygulamadan engelliler; gaziler ile şehitlerin eş, çocuk ve anne-babaları yararlanabilecek. (daha&helliip;)

Güven’den Hükümete Engelliler ile İlgili 9 Soru

Cumhuriyet Halk Partisi vekillerinden olan Prof. Dr. Hülya Güven meclis çatısı altında engellilerin haklarını korumak adına faaliyetlerini sürdürüyor. Güven yasa teklifleri, soru ve araştırma önergeleri ile hükümeti sıkıştırmaya devam ediyor. Güven son dönemde hükümetin engelli istihdamı ile alakalı olarak mecliste hükümeti soru bombardımanına tuttu. Güven toplam 9 adet soru önergesi sundu. (daha&helliip;)

Engellilere Ofset Baskı Yaparak Üretecek

Tabakılı Ofset Baskı Operatörlüğü Kursu’nun açılışı gerçekleşti. İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile İşkur İl Müdürlüğü’nün birlikte gerçekleştirdiği bu projede katılım sağlayan kursiyerlere 4 ay boyunca eğitim verilecek. Kursun katılım adresi Belediye Çarşı İşhanı Doğu Blok Kat:5s İzmit. Açılışta Çağdaş Engelliler Derneği Başkanı Mustafa danacı açıklamada bulundu. (daha&helliip;)

Engelli Mi Özürlü Mü?

Engelli özürlü... Bu iki kelime her ne kadar aynı anlama gelecek şekilde kullanılıyor da olsalar aslında kelimelerin özü bakımından farklı anlamlar ihtiva etmekteler. Tüm ulusal ve uluslararası engelli hakları sözleşmelerinde "engelli" kelimesi kullanılıyorken toplumumuzun büyük çoğunluğu, buna bazen eğitimli insanlar da dahil, geçmişin gölgesinden kurtulamayarak özürlü kelimesini kullanıyor. Ya da engelli kelimesini tercih etmiyor. (daha&helliip;)

Artık Özürlü Yerine Engelli Denecek

Daha önce Kanunlardaki ‘Özürlü’ İfadesi Kalkıyor başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi mevzuatta yer alan özürlü, çürük, sakat gibi kelimelerin engelli kelimesi ile değiştirileceği gündemdeydi. Hatta bu düzenlemenin 3 Aralık dünya engelliler gününe yetiştirileceği Fatma Şahin tarafından söylenmişti. Düzenleme engelliler gününe yetişmese de nihayet bakanlar kurulu tarafından çıkarılan kanun tasarısı olarak TBMM'ye sunulmuş durumda.  (daha&helliip;)

Engelli Memur Kadroları 10.000’e Çıkarılıyor

Devlet Personel Başkanlığı tarafından ÖMSS ile kamuya 5423 engelli memur alımı yapılacağını daha önce 2013 Yılında Kamuya 5423 Engelli Memur Alınacak başlıklı yazımızda duyurmuştuk. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in dün twitter'dan yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı'ndan ek bir talebin daha geldiğini ve diğer kurumlarla da görüşerek kamuya alınacak engelli memur sayısını 10 bin'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. (daha&helliip;)

Engelli Hakları

Ülkemiz engelli nüfus bakımından oldukça yüksek orana sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Anayasamızda da yer alan "Sosyal" devlet anlayışının da gereği olarak engelliler ve diğer dezavantajlı gruplar için çeşitli yardımlar ve haklar verilmektedir. Özellikle engelliler için verilen haklar bakımından ülkemizde bir çok konuda yasal düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler ile bir çok engelli vatandaşımıza maddi açıdan destek sağlanmaktadır. (daha&helliip;)