Özel Arama

Engellilerde Gelir Vergisi İndirimi Uygulaması (Sakatlık İndirimi)

engelli
PAYLAŞ ↓
TAKİP ET ↓ sosyalyardimlar.net'i facebook twitter ya da google+ ile takip edebilirsiniz.
Aklınıza takılan konuları sormak için tıklayın.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31.   maddesine göre ücretli çalışan engelli veya bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunanlar, serbest meslek kazancı elde eden engelli veya bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunanlar ve basit usulde vergilendirilen engelliler gelir vergisi indiriminden yararlanabilirler. Engelliler için ile ilgili tüm detayları aşağıda yazımızda ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştık, durumunuza göre inceleyiniz.

Kimler Sakatlık İndiriminden Yararlanabilir?

 1. Engelli olup ücretli çalışanlar ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü bir birey bulunan ücretli çalışanlar (SSK’lı işçiler veya Emekli Sandığı’na bağlı memurlar)
 2. Engelli olup serbest meslek kazancı elde edenler ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü bir birey bulunan serbest meslek kazancı elde edenler (Bağ-Kur’a kayıtlılar)
 3. Basit usulde vergilendirilen engelliler.

Not: Bakmakla yükümlü olunan kişi engellinin anne, baba, eş ve çocukları’dır.

Sakatlık İndirimi Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Sakatlık indirimi tutarları her yıl bütçe kanunu ile yeniden değerleme oranına göre belirlenmekte, belirlenen bu tutarlar engelli ve yakınlarının gelir vergilerinden indirilmektedir. 2013 yılı sakatlık indirimi miktarları aşağıdaki gibidir:

 • İş gücü kaybı oranı %40 ile %59 arasında olan 3. derecede engelliler için 190 TL
 • İş gücü kaybı oranı %60 ile %79 arasında olan 2. derecede engelliler için 410 TL
 • İş gücü kaybı oranı %80 ve üzeri olan 1. derecede engelliler için 800 TL

Ücretli çalışanlarda yukarıdaki aylık tutarlar işleme alınırken serbest meslek kazancı elde edenler ve basit usulde vergilendirilenler için yukarıdaki aylık tutarların 12 ile çarpılması sonucu bulunacak yıllık tutarlar dikkate alınacaktır.

Sakatlık İndirimi () Nasıl Uygulanır?

Sakatlık indirimi uygulaması ücretli çalışanlar için gelir vergisi tevkifatından indirme şeklinde olur. Yani brüt ücretlerinden daha az gelir vergisi kesileceği için net ücretleri aynı şartlardaki diğer ücretlilere oranla daha yüksek olmaktadır. Serbest meslek faaliyetinde bulunanlar ve basit usulde vergilendirilenlerin ise gelir vergisine tabi kazançlarında indirime gidilmektedir. Bu şekilde engelliler ve engelli yakını olanlar sakatlık indirimi sayesinde daha az kazanmış gibi sayılıp daha az gelir vergisi vermektedirler.

Sakatlık İndirimi İçin Başvuru İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Engelliler için gelir vergisi indiriminden yararlanmak isteyenler bulundukları yere göre yazacakları bir dilekçe ile (dilekçe örnekleri aşağıdaki kuruluşlarda matbu olarak bulunmaktadır) şu kuruluşlara başvurabilir:

 • Vergi Dairesi Başkanlığı
 • Defterdarlık Gelir Müdürlüğü
 • Vergi Dairesi Müdürlüğü
 • Malmüdürlüğü

(En yukarıdan aşağıya doğru ikamet edilen yerde hangisi varsa ona başvurulur.)

Sakatlık indiriminden yararlanmak için aşağıdaki belgeler istenmektedir:

 1. Özürlü olup ücretli çalışanlar için;
  • Çalıştığı işyerinden alacağı ücretli çalışan olduğunu gösterir belge
  • Nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğraf
 2. Bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan ücretli çalışanlar için;
  • Ücretlinin çalıştığı işyerinden alacağı ücretli çalışan olduğunu gösterir belge
  • Özürlü kişinin nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğrafı
  • Ücretlinin özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge
 3. Özürlü olup serbest meslek kazancı elde edenler için;
  • Vergi kimlik numarasını gösterir belge
  • Nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğraf
 4. Bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan serbest meslek kazancı elde edenler için;
  • Serbest meslek erbabının vergi kimlik numarasını gösterir belge
  • Özürlü kişinin nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğrafı
  • Serbest meslek erbabının özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge
 5. Basit usulde vergilendirilen özürlüler için;
  • Vergi kimlik numarasını gösterir belge
  • Nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğraf

Başvuru Süreci ve Başvuruların Sonuçlanması

Gerekli belgeler ile ilgili vergi dairesi müdürlüklerine başvuran engelli veya engelli yakınları müdürlüklerce özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere sevk edilecektir. Yetkili hastanelerden alınacak raporlar ilgili müdürlüklerce Maliye Bakanlığı, bünyesinde oluşturulan Merkez Sağlık Kurulu’na gönderilecektir. Merkez Sağlık Kurulu, yetki hastanelerin verdiği raporları inceleyerek başvuru yapan engellinin çalışma gücünün ne kadarını kaybettiğini belirleyecektir.

Not: 30 Mart 2013′te yayımlanan “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ile artık raporlar Merkez Sağlık Kurulu’na gönderilmeyecek olup yapılacak işlemlerde rapordaki oran esas alınacaktır.

Engelli kişinin verdiği rapor ve şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilerek bir karar verilecektir. Verilen karar ücretlilerde işverene, serbest meslek erbapları ve basit usulde vergilendirilenlerde kişinin kendisine tebliğ edilecektir. Verilen karara itirazlar bir itiraz dilekçesi ile başvurulan vergi dairesi müdürlüğüne yapılabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş:

13 Yorum Yapıldı

 1. ümit diyor ki:

  2001 yılında askerde losemi hastlığı gecirmiş olduğumdan almış olduğum %40 engelli raporum mevcur olup bu raporla daha önce iş yerimden aldığım yazı ile vergi indiriminden yararlanmak üzere başvuruda bulundum fakat raporumun sağlık kuruluna sefk edileceğini ve hastalığımın iyleşme safasında olduğundan oran düşürüle bileceğini söledile bende vaz geçtim şidi yeni bir habere göre mevcut rapor ile vergi indiriminden yaralana biliyormuşuz doğrumudur teşekkürler..

 2. Bayram Polat diyor ki:

  Maalesef doktorlar çoğunlukla ” Bu tedavi edilebilir ” veya ” Ben falan doktorun görüşüne katılıyorum” diyip işlem yapmıyorlar. Selamlar

 3. halis yünden diyor ki:

  vergi indiriminden faydalan mışmıyım

 4. şaban gülbaş diyor ki:

  Emekli öğretmenim,sağ kulağım %90,sol kulağım %80 duymuyor.Sol kulağım cihazla idare ediyor.Bu durumda hangi sütatüye giriyorum ve hangi sosyal haklardan yararlanabilirim.Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

 5. mustafa diyor ki:

  ben yüzde 91 özürlü raporuna sahibim ve milli egitimde memur olarak calısmaktayım benim vergi indirimim ne kadar olur maasa ne kadarı yansır yanıtlarsanız sevinirim

 6. aysel diyor ki:

  özel bir kurumda çalışmaktayım.Vergi indiriminden yararlanmak istiyorum.bu hakkımı istediğimdeiş yerime bir zararı varmıdır.iş yerimle bir problem yaşarmıyım.

 7. mehmett diyor ki:

  iyi günler;
  ben bir kamu kurumunda özürlü statüsünde mühendis olarak 2012 kasım ayında işe başladım.2012 kasımda vergi indirimi için başvurdum. maliye raporumda %42 oranım ve raporumun geçerlilik kısmında sürekli yazmasına rağmen yeniden bir hastaneye sevk etti.hastaneden de rapor oranım %37 olarak kabul edildiği ve vergi indiriminden faydalanamayacağıma dair bir yazı gönderildi.ben bu duruna itiraz etmek istiyorum. ne yapmam gerekiyor? vergi indirimi için 2.defa maliyeye iş yerim aracılığı ile başvurumu yapmam gerekiyor?yoksa direk vergi mahkemesine mi başvuru yapacağım?konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum.
  iyi çalışmalar.

 8. emrah diyor ki:

  ben işitme engelliyim.yuzde 52 ama hiç duymuyorum.yuzde 60 üzerine olması gerekiyor nasıl yararlanbilirim?

 9. emel diyor ki:

  Benim kızım %40 özürlü otistiki raporumuz var 2022 ve evde bakımdan yaralanabiliyomuyum ve ne gibi yardımlardan yararlanabilirim

 10. barış ilkay karadağ diyor ki:

  emekli sandiğindan emekli olan kişiler ne kadar yararalanır raporum %83 vergiden yararlanabiicekmiyim lütfen cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

 11. Hakan keskin diyor ki:

  Arkadaslar merhaba
  Engelli bir cocugum var ve vergi indirimine tabiyim ama isverenim bunu uygulamamaktadir
  Ne yapabilirim

 12. ferhat diyor ki:

  merhaba özel bi şirketde çalışmaktayım ½50 ozur oranı raporum var sürekli olarak gözukuyor. bu durumda ben malulen emeklı olabılırmıyım bu konuda yardımcı olursanız cok sevenırım tesekkurler

 13. alpaslan diyor ki:

  %42 raporum var.vergi indiriminden yararlanabilirmiyim.işverene bi sıkınti olurmu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Özel Arama