SON DAKİKA

Engellilerde Gelir Vergisi İndirimi Uygulaması (Sakatlık İndirimi)

32.931 kez görüntülendi

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31.   maddesine göre ücretli çalışan engelli veya bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunanlar, serbest meslek kazancı elde eden engelli veya bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunanlar ve basit usulde vergilendirilen engelliler gelir vergisi indiriminden yararlanabilirler. Engelliler için sakatlık indirimi ile ilgili tüm detayları aşağıda yazımızda ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştık, durumunuza göre inceleyiniz.

Kimler Sakatlık İndiriminden Yararlanabilir?

 1. Engelli olup ücretli çalışanlar ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü bir birey bulunan ücretli çalışanlar (SSK’lı işçiler veya Emekli Sandığı’na bağlı memurlar)
 2. Engelli olup serbest meslek kazancı elde edenler ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü bir birey bulunan serbest meslek kazancı elde edenler (Bağ-Kur’a kayıtlılar)
 3. Basit usulde vergilendirilen engelliler.

Not: Bakmakla yükümlü olunan kişi engellinin anne, baba, eş ve çocukları’dır.

Sakatlık İndirimi Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Sakatlık indirimi tutarları her yıl bütçe kanunu ile yeniden değerleme oranına göre belirlenmekte, belirlenen bu tutarlar engelli ve yakınlarının gelir vergilerinden indirilmektedir. 2013 yılı sakatlık indirimi miktarları aşağıdaki gibidir:

 • İş gücü kaybı oranı %40 ile %59 arasında olan 3. derecede engelliler için 190 TL
 • İş gücü kaybı oranı %60 ile %79 arasında olan 2. derecede engelliler için 410 TL
 • İş gücü kaybı oranı %80 ve üzeri olan 1. derecede engelliler için 800 TL

Ücretli çalışanlarda yukarıdaki aylık tutarlar işleme alınırken serbest meslek kazancı elde edenler ve basit usulde vergilendirilenler için yukarıdaki aylık tutarların 12 ile çarpılması sonucu bulunacak yıllık tutarlar dikkate alınacaktır.

Sakatlık İndirimi (Gelir Vergisi İndirimi) Nasıl Uygulanır?

Sakatlık indirimi uygulaması ücretli çalışanlar için gelir vergisi tevkifatından indirme şeklinde olur. Yani brüt ücretlerinden daha az gelir vergisi kesileceği için net ücretleri aynı şartlardaki diğer ücretlilere oranla daha yüksek olmaktadır. Serbest meslek faaliyetinde bulunanlar ve basit usulde vergilendirilenlerin ise gelir vergisine tabi kazançlarında indirime gidilmektedir. Bu şekilde engelliler ve engelli yakını olanlar sakatlık indirimi sayesinde daha az kazanmış gibi sayılıp daha az gelir vergisi vermektedirler.

Sakatlık İndirimi İçin Başvuru İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Engelliler için gelir vergisi indiriminden yararlanmak isteyenler bulundukları yere göre yazacakları bir dilekçe ile (dilekçe örnekleri aşağıdaki kuruluşlarda matbu olarak bulunmaktadır) şu kuruluşlara başvurabilir:

 • Vergi Dairesi Başkanlığı
 • Defterdarlık Gelir Müdürlüğü
 • Vergi Dairesi Müdürlüğü
 • Malmüdürlüğü

(En yukarıdan aşağıya doğru ikamet edilen yerde hangisi varsa ona başvurulur.)

Sakatlık indiriminden yararlanmak için aşağıdaki belgeler istenmektedir:

 1. Özürlü olup ücretli çalışanlar için;
  • Çalıştığı işyerinden alacağı ücretli çalışan olduğunu gösterir belge
  • Nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğraf
 2. Bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan ücretli çalışanlar için;
  • Ücretlinin çalıştığı işyerinden alacağı ücretli çalışan olduğunu gösterir belge
  • Özürlü kişinin nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğrafı
  • Ücretlinin özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge
 3. Özürlü olup serbest meslek kazancı elde edenler için;
  • Vergi kimlik numarasını gösterir belge
  • Nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğraf
 4. Bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan serbest meslek kazancı elde edenler için;
  • Serbest meslek erbabının vergi kimlik numarasını gösterir belge
  • Özürlü kişinin nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğrafı
  • Serbest meslek erbabının özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge
 5. Basit usulde vergilendirilen özürlüler için;
  • Vergi kimlik numarasını gösterir belge
  • Nüfus cüzdanı örneği ve 3 adet vesikalık fotoğraf

Başvuru Süreci ve Başvuruların Sonuçlanması

Gerekli belgeler ile ilgili vergi dairesi müdürlüklerine başvuran engelli veya engelli yakınları müdürlüklerce özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere sevk edilecektir. Yetkili hastanelerden alınacak raporlar ilgili müdürlüklerce Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Merkez Sağlık Kurulu’na gönderilecektir. Merkez Sağlık Kurulu, yetki hastanelerin verdiği raporları inceleyerek başvuru yapan engellinin çalışma gücünün ne kadarını kaybettiğini belirleyecektir.

Not: 30 Mart 2013’te yayımlanan “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ile artık raporlar Merkez Sağlık Kurulu’na gönderilmeyecek olup yapılacak işlemlerde rapordaki oran esas alınacaktır.

Engelli kişinin verdiği rapor ve şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilerek bir karar verilecektir. Verilen karar ücretlilerde işverene, serbest meslek erbapları ve basit usulde vergilendirilenlerde kişinin kendisine tebliğ edilecektir. Verilen karara itirazlar bir itiraz dilekçesi ile başvurulan vergi dairesi müdürlüğüne yapılabilecektir.

Engellilerde Gelir Vergisi İndirimi Uygulaması (Sakatlık İndirimi) Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. ümit dedi ki:

  2001 yılında askerde losemi hastlığı gecirmiş olduğumdan almış olduğum %40 engelli raporum mevcur olup bu raporla daha önce iş yerimden aldığım yazı ile vergi indiriminden yararlanmak üzere başvuruda bulundum fakat raporumun sağlık kuruluna sefk edileceğini ve hastalığımın iyleşme safasında olduğundan oran düşürüle bileceğini söledile bende vaz geçtim şidi yeni bir habere göre mevcut rapor ile vergi indiriminden yaralana biliyormuşuz doğrumudur teşekkürler..

 2. Bayram Polat dedi ki:

  Maalesef doktorlar çoğunlukla ” Bu tedavi edilebilir ” veya ” Ben falan doktorun görüşüne katılıyorum” diyip işlem yapmıyorlar. Selamlar

 3. halis yünden dedi ki:

  vergi indiriminden faydalan mışmıyım

 4. şaban gülbaş dedi ki:

  Emekli öğretmenim,sağ kulağım %90,sol kulağım %80 duymuyor.Sol kulağım cihazla idare ediyor.Bu durumda hangi sütatüye giriyorum ve hangi sosyal haklardan yararlanabilirim.Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

 5. mustafa dedi ki:

  ben yüzde 91 özürlü raporuna sahibim ve milli egitimde memur olarak calısmaktayım benim vergi indirimim ne kadar olur maasa ne kadarı yansır yanıtlarsanız sevinirim

  1. ATİLLA dedi ki:

   eyer bir kamu kuruluşunda çalışıyorsan gelir vergisi matrahından 800,00 düştükten sonra gelirvergisi keseceksin selamlar

  2. Erol dedi ki:

   120 TL net olarak AGİnize yansıtılır.

 6. aysel dedi ki:

  özel bir kurumda çalışmaktayım.Vergi indiriminden yararlanmak istiyorum.bu hakkımı istediğimdeiş yerime bir zararı varmıdır.iş yerimle bir problem yaşarmıyım.

  1. Erol dedi ki:

   Hayır işyerinizle alakalı bir sıkıntı yaşamazsınız.Zira vergi indirimi maaşlarınızın brütünden devlete giden miktardan size iade ediliyor.AGİlere iade ediliyor.İşyerinizin kasasından değil.Kısacası bireysel olarak gelir vergimizden düşülüyor.

 7. mehmett dedi ki:

  iyi günler;
  ben bir kamu kurumunda özürlü statüsünde mühendis olarak 2012 kasım ayında işe başladım.2012 kasımda vergi indirimi için başvurdum. maliye raporumda %42 oranım ve raporumun geçerlilik kısmında sürekli yazmasına rağmen yeniden bir hastaneye sevk etti.hastaneden de rapor oranım %37 olarak kabul edildiği ve vergi indiriminden faydalanamayacağıma dair bir yazı gönderildi.ben bu duruna itiraz etmek istiyorum. ne yapmam gerekiyor? vergi indirimi için 2.defa maliyeye iş yerim aracılığı ile başvurumu yapmam gerekiyor?yoksa direk vergi mahkemesine mi başvuru yapacağım?konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum.
  iyi çalışmalar.

 8. emrah dedi ki:

  ben işitme engelliyim.yuzde 52 ama hiç duymuyorum.yuzde 60 üzerine olması gerekiyor nasıl yararlanbilirim?

 9. emel dedi ki:

  Benim kızım %40 özürlü otistiki raporumuz var 2022 ve evde bakımdan yaralanabiliyomuyum ve ne gibi yardımlardan yararlanabilirim

  1. Erol dedi ki:

   Öncelikle çok geçmiş olsun evde bakım maaşı adı altında yapılan yardımı alabilmeniz için çocuğunuza devlet hastahanesinden alınmış en az % 50 özürlülük durumunu gösteren rapor ve raporunda ağır özürlü ibaresi bulunması hanede yaşayan kişi başı düşen gelirin 443 TL yi geçmemesi şartı aranmakta buna ek olarak çocuğunuza bakacak kişinin herhangi bir işyerinde çalışmaması ve her an çocuğunuzun yanında bulunabilecek kişi olması şartı aranmakta bunun yanında engelli kişinin temel ihtiyaclarını kendisinin karşılayamaması şartı da aranmakta bu ihtiyaç başlıca şunlardır banyo tuvalet elbiselerini giyme yemek yeme vs vs bu gibi temel ihtiyaçlarınıda kendisinin karşılayamama şartı aranmakta bu özellikleri taşıyan her TC özürl vatandaşlarına evde bakım maaşı bağlanır bulunduğunuz ildeki sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumlarına ilçelere kaymakamlıklara baş vuru yaparak bu yardımı talep edebilirsiniz.

   1. Erol dedi ki:

    Ayrıca serbest meslek erbabı ya da sigortalı çalışan iseniz siz veya eşiniz siz de engelli vergi indiriminden faydalanabiliyorsunuz.

 10. barış ilkay karadağ dedi ki:

  emekli sandiğindan emekli olan kişiler ne kadar yararalanır raporum %83 vergiden yararlanabiicekmiyim lütfen cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

 11. Hakan keskin dedi ki:

  Arkadaslar merhaba
  Engelli bir cocugum var ve vergi indirimine tabiyim ama isverenim bunu uygulamamaktadir
  Ne yapabilirim

  1. Erol dedi ki:

   Öncelikle işyerinizin muhasebecisiyle görüşün.Olmadı bağlı olduğunuz vergi dairesi engelli birmine müracaat edin.Sürecin daha hızlı işlemesi adına bimer’e de başvurabilirsiniz.

 12. ferhat dedi ki:

  merhaba özel bi şirketde çalışmaktayım ½50 ozur oranı raporum var sürekli olarak gözukuyor. bu durumda ben malulen emeklı olabılırmıyım bu konuda yardımcı olursanız cok sevenırım tesekkurler

  1. Erol dedi ki:

   Malulen emekli olmanın şartı :
   1- Kaybın yani buna özründe diyebiliriz: Doğuştan veya ilk sigortalıktan sonra meydana gelmiş olması ve kaybın en az %60’ı içermesi,
   2- En az on yıl sigortalılık süresi olup toplamda 1.800 günü bulunması gerekmektedir. ( Bakıma muhtaç olduğunu belgeleyenlerden on yıllık sigortalılık süresi aranmaz. )

   5510 Sayılı kanuna göre Malulen emekli olanlar tekrar çalışması halinde emekli maaşları kesilir. ( daha önceki kanunlarla malulen emekli olan kişiler yeniden çalışması ayrı bir yazı konusudur. ) Ancak malulen emekli olacaklar ödenen prim özür oranına bağlı olarak aynı prim gün sayısı ve özür oranına sahip olmasına karşın erken emeklilik hakkında sahip başka bir kişiden ilave oran sebebiyle fazla maaş alırlar.
   Erken emekli olmanın şartı :
   1- Kaybın yani buna özründe diyebiliriz: Doğuştan veya ilk sigortalıktan önce meydana gelmiş olması,

   2- Kaybın % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri
   sigortalı olmaları ve 4320 gün, Kaybın % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan
   sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

   şartlarını taşıması halinde erken emekli olabilirler.

   5510 Sayılı kanuna göre erken emekli olanlar tekrar çalışması halinde emekli maaşları kesilmez ve SGDP çalışan kapsamında çalışmalarına devam edebilirleri ( daha önceki kanunlarla malulen emekli olan kişiler yeniden çalışması ayrı bir yazı konusudur. ) Ancak erken emekli olacaklar ödenen prim ve özür oranına bağlı olarak aynı prim gün ve özür oranına sahip olmasına karşın malulen emeklilik hakkında sahip başka bir kişiden az maaş alırlar.

 13. alpaslan dedi ki:

  %42 raporum var.vergi indiriminden yararlanabilirmiyim.işverene bi sıkınti olurmu

  1. Erol dedi ki:

   3. dereceden özürlüsünüz.Siz de vergi indirimi alabilirsiniz.
   İşyerinize de bir sıkıntı olmaz.Bu sizin tabii hakkınız.

 14. yavuz çelik dedi ki:

  kolay gelsın ben yavuzçelik %52 ozurlu raparu aldım sürekli yazıyor sag ayakdac cocuk felcı vergi indirimi için başvurdum vergi indiriminden yarar lanı yorsundediler bide 1 yıl sonra tekrer heyete gireceksın dediler ben vergiindiriminden yarar lanmak için hep heyetemı girecem yoksa 1 sefere mahsus degilmi vergiindirimi cevap beklı yorum kolay gelsin

 15. eren yılmaz dedi ki:

  selam merhaba ben %50 zihinsel olarak engelliyiz acaba vergi indirim den faydanabilirmiyiz acaba yaş 26 konu ile yardımcı olursanız seviniriz parası ne kadar verir işyeri asgari ücretle çalışıyorum

 16. ferhat dedi ki:

  slm ben bişey soracak tımda ben raporumu 2013 ye aldım gelir vergisinden yararlan mak 2022 sayıdan yararlan mak ve tüm iş istisması yazıyor benim raporum yüzde 40 vergi indirimine göndersem nasıl gerlir ve raporumu etkilermi gözden almıştım benim tele size zamet carı yada msş atarsanız sevinirim 05344679784