SON DAKİKA

Engelliler İçin Sosyal Hak Rehberi

63.521 kez görüntülendi

Ülkemizde engelliler için kamu ve özel kaynaklı, maddi ve manevi bir çok sosyal hak bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek ve engelsiz bireyler ile aynı yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlamak için verilen bu haklar ülkemizin sosyal bir kültür ve pozitif ayrımcılığa sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Rehberimizde ülkemizde engellilere verilen maddi ve sosyal hakları önem derecesine göre sıraladık.

Not: Sürekli Güncellenir

Hızlı erişim için aşağıdaki menüyü kullanınız

Engellilere Verilen Maaşlar ve Düzenli Yardımlar

Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından %50 ve üzerinde özür oranı olup özürlü sağlık kurulu raporunda “Ağır Özürlü” ibaresi bulunan ve başkası olmadan kendi bakımını üstlenemeyecek engelliler için engellinin bakımını üstlenen kişilere verilen, şu anki mevzuatımızda maddi açıdan bir engellinin yararlanabileceği en iyi parasal destektir. Net tutarı bir asgari ücretin asgari geçim indirimsiz halidir ve aylık olarak ödenmektedir. Başvuru şartları ve daha geniş bilgi için Evde Bakım Maaşı Rehberi‘mizi inceleyiniz. Gelir hesaplamaları ve diğer ayrıntılar için Evde Bakım Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular yazımıza göz atabilirsiniz.

2022 Maaşı

2022 maaşı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından en az %40 ve üzeri özrü bulunan, kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarından (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hiçbirine tabi olmayan ve muhtaçlığı ilgili SYDV’ler tarafından belgelenen 18 yaşından büyük engellilere ya da 18 yaşından küçük engelli yakını bulunanlara verilen maddi bir haktır. 2022 özürlü maaşları 3 ayda bir olacak şekilde mart, haziran, eylül ve aralık aylarında verilmektedir. 2022 aylığında engelliler için özür oranına göre 2 kademe söz konusudur: %40 ila %69 arasında özür oranına sahip engelli maaşı ve %70 ve üzeri özür oranına sahip engelli maaşı. %70 ve üzeri özür oranına sahip engelliler %40 – %69 özür oranına sahip engellilere oranla daha yüksek aylık almaktadırlar. Başvuru şartları ve daha geniş bilgi için 2022 Maaşı Rehberi‘mizi inceleyiniz. 2022 maaşı ile ilgili daha detaylı bilgi için 2022 Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular yazımıza göz atabilirsiniz.

Muhtaç Aylığı

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından %40 veya daha yukarı oranda özrü bulunan, sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayan, gelir getirici taşınır veya taşınmaz bir malı olmayan veyahut olsa bile bunlardan elde edeceği ortalama gelir muhtaçlık aylığı miktarını geçmeyen 18 yaşından büyük engellilere ya da 18 yaşından küçük engelli yakını bulunanlara verilen maddi bir haktır. Muhtaçlık aylığının miktarı 400 gösterge rakamı ile memur taban aylığı katsayısı çarpımı sonucu bulunacak tutardır. 2013 yılı için muhtaçlık aylığı 395,192 TL’dir. Başvuru şartları ve daha geniş bilgi için Muhtaç Aylığı Rehberi‘mizi inceleyiniz.

Engelliler İçin Vergi İndirimleri ve Muafiyetleri

Gelir Vergisinde Sakatlık İndirimi

Sakatlık indirimi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelir vergisine tabi ücretli çalışan ya da serbest meslek kazancı elde eden engelliler ile ailesinde ücretli çalışan ya da serbest meslek kazancı elden eden bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan engelli yakınlarına ve ayrıca basit usulde vergilendirilen engellilere sağlanan, engellinin özür oranına göre aylık belli bir miktar paranın gelir vergisinin matrahından düşürülmesi şeklinde uygulanan dolaylı bir maddi kazançtır. Sakatlık indirimi ile engelliler ve engelli yakınları normal şartlarda ödemesi gerekenden daha az gelir vergisi öderler. Bu, ücretlilerde brüt maaştan daha az kesinti yapılarak net maaşın daha yüksek olmasını sağlarken serbest meslek kazancı elde edenlerde yıllık olarak verilen gelir vergisi miktarının daha düşük verilmesini sağlar.

2013 yılı sakatlık indirimi miktarları şu şekildedir:

 • %40 – %59 oranında özrü bulunan engelliler için 190 TL
 • %60 – %79 oranında özrü bulunan engelliler için 400 TL
 • %80 ve üzeri oranda özrü bulunan engelliler için 800 TL

Daha detaylı bilgi için Engellilerde Gelir Vergisi İndirimi Uygulaması (Sakatlık İndirimi) yazımızı inceleyiniz.

Araç Alımında ÖTV Muafiyeti

ÖTV’siz araç alımı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından satın alacağı araca sakatlığına uygun ek donanım yaptıracak malul ve engelliler ya da %90 ve üzeri herhangi engeli bulunan malul ve engelliler için 0 km araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan bir vergi muafiyetidir. Engelliler için uygulanan ÖTV muafiyeti 5 yılda bir engellinin aracı ilk satın alışında uygulanır. Yani engelli vatandaşlarımız 5 yılda bir olacak şekilde yeni bir ÖTV’siz araç alabileceklerdir. Şartlar ve daha geniş bilgi için ÖTV’siz Araç Alma Rehberi‘mizi inceleyiniz.

Özel Araç ve Gereçlerde KDV Muafiyeti

KDV Muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından özür oranı ve türü ne olursa olsun tüm engellilere eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel üretilmiş araç ve gereçler, engellilerin toplumsal hayata katılımı arttıracak ve engelinin verdiği dezavantajı ortadan kaldırmaya yönelik ürünlerin satın alınmasında KDV ödenmemesi şeklinde uygulanan bir vergi muafiyetidir. Dikkat edilmesi gereken konu KDV’den engelli bireylerin satın alacakları tüm mallar istisna edilmemiştir. Sadece engeline uygun üretilmiş araç ve gereçlerin satın alımında KDV muafiyeti uygulanmaktadır.

Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti

Motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellilerin adına tescil edilen motorlu taşıtlarda normal şartlarda senede 2 kere motorun hacmine göre alınan MTV’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan engellilere özel bir vergi muafiyetidir. Engelli vatandaşlarımız MTV muafiyetinden yararlanmak için vergi dairesi müdürlüklerine başvurmalıdırlar. MTV muafiyetinde Motorlu taşıtın motor hacminin ve engelli bireyin özür oranı ve türünün bir önemi bulunmamaktadır.

Konutlarda Emlak Vergisi Muafiyeti

Emlak vergisi muafiyeti belediyeler tarafından yüz ölçümü 200 m²’yi geçmeyen ve tek meskeni olan (meskende hissesi bulunabilir ya da meskenin sahibi olabilir) engelliler için emlak vergisinin %0 oranlı olarak ödenmesi (yani ödenmemesi) şeklinde uygulanan bir vergi muafiyetidir. Bu haktan yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımız özürlü sağlık kurulu raporları ile birlikte bağlı bulundukları belediyeye başvurabilirler. Emlak vergisi istisnasından yararlanmak için engellinin konutu mesken olarak kullanması gerekmektedir. Yazlık ya da kışlık olarak kullanılan konutlar bu vergi istisnası kapsamına girmemektedir. Daha detaylı bilgi için Emlak Vergisi Muafiyeti yazımızı okuyunuz.

İthal Edilen Araç ve Gereçlerde Gümrük Vergisi Muafiyeti

Engellilerin kullanımına ait yurt dışından ithal edilecek özel araç ve gereçler Gümrük Bakanlığı tarafından gümrük vergisinden istisna edilmiştir. Eşyaalar engellilerin özel menfaati ve diğer bireyler ile arasında bulunan dezavantajlı durumu ortadan kaldırmak için engelli bireylerin kendisi ya da kamu yararına çalışan dernek ya da bu gibi kuruluşlarca getirilebilmektedir. İthal edilebilecek eşyalar şunlardır: engel türüne göre özel üretilmiş araç ve gereçler; hareket ettirici donanımı bulunan motorlu veya mot0rsuz koltuklar, bisiklet, motosiklet ve motor hacmi 1600 CC’yi aşmayan binek otomobiller; engel oranı ve türü nedeniyle el ayak fonksiyonunu tamamen yitirmiş engelliler tarafından bizzat kullanılamayacak; fakat 3. dereceye kadar olan bir yakını tarafından kullanılabilecek motor hacmi 2500 CC’ye kadar olan taşıtlar (binek otomobiller ve arazi taşıtları hariç).

Engelliler İçin Kamu Kurumları Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar

Özürlü Kimlik Kartı Hakkı

%40 ve üzeri engeli bulunan engelli vatandaşlarımızdan isteyenler bulundukları yerdeki İl veya İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü‘ne başvurarak kendileri için özürlü kimlik kartı çıkarabilirler. Özürlü kimlik kartları engelli vatandaşlarımızın mevzuatta yer alan tüm kamu ve özel yardımlardan hızlı bir şekilde yararlanması için kullanılmaktadır. Özürlü kimlik kartları sağlık kurulu raporu yerine geçmemekle birlikte engellilere indirim uygulanan yerlerde özürlü sağlık raporu yerine ibraz edilmesi daha çabuk ve kolay olduğundan engelli vatandaşlarımız için kullanılması tavsiye edilmektedir.

Belediye Engelli İndirimleri

Türkiye’deki bütün belediyeler tarafından engelli vatandaşlara su, toplu taşıma araçları, vapur vb.   hizmetlerde indirim yapılmakta özellikle toplu taşıma hizmetleri ücretsiz sunulmaktadır. Her belediye için indirim oranları ve başvuru şartları farklılık göstermektedir. Hangi koşullarda hangi hizmetlere ne kadar indirim yapıldığını öğrenmek ve indirimden faydalanmak için belediyenize başvurunuz. İşe belediyenizi arayarak engelliler için hangi tür hizmet ve indirimlerin yapıldığını sormakla başlayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Engelli Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (Kısaca SYDV) tarafından engelli vatandaşlarımız için çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Engellilerin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelir SYDV muhtaçlık sınırını (2013 yılında ilk 6 ay için 233,20 TL) geçmiyorsa engelli vatandaşlarımız SYDV yardımlarından faydalanabiliyor. SYDV’lerin engellilere özel engellerine yönelik ücretsiz tekerlekli sandalye, protez, konuşma ve işitme cihazı verilmesi yardımları olduğu gibi gıda, barınma ve nakdi yardımları da bulunuyor. SYDV yardımları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için SYDV Yardımları yazımızı okuyunuz.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Engelli İndirimi

TCDD engelli vatandaşlarımız için tüm hatlarda, yüksek hızlı trenlerde dahil, bilet fiyatlarında %50 indirim uygulamaktadır. %40 ve üzeri engeli olanlar için sadece engellinin kendisine indirim yapılırken, %50 ve üzeri ağır engelliler için ise engelli ile birlikte engellinin refakatçisine de indirim uygulanmaktadır. TCDD indiriminden faydalanmak için TCDD’nin bilet satış noktalarına engelli olduğunuzu resmi bir belgeyle kanıtlamanız gerekiyor.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Engelli Hakları

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından %40 ve üzeri özrü bulunan engellilere burs ve yurt başvurularında öncelik tanınmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’nun son yapılan modern binaları engellilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak dizayn edilmektedir. Öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenmesinde “çalışamaz” ibareli raporu bulunan engellilerin borçları tamamen silinmekte, diğer engellilerde ise alınan öğrenim ve katkı kredisinin üzerine Toptan Eşya Fiyat Endeksi’ne (TEFE) göre eklenen faizin %50’si indirilmektedir.

Devlet Tiyatroları Engelli İndirimi

Engelli vatandaşlarımız Devlet Tiyatroları tarafından gösterime giren oyunları ücretsiz izleyebilmektedirler. Bulunduğunuz yerde devlet tiyatrosu var ise Devlet Tiyatroları Genel Program sayfasından bulunduğunuz yerde hangi oyunların sergilendiğini takip edebilirsiniz.

Müze ve Ören Yerlerine Girişte Engelli İndirimi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen müze ve ören yerlerine girişler “Müze ve Ören Yerlere Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge” gereği engelli ve yanındaki bir refakatçisine ücretsiz sunulmaktadır. Hizmetten ücretsiz faydalanmak için ilgilinin engelli olduğunun özürlü kimlik kartı vb. belgeler ile ibraz edilmesi gerekmektedir.

Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları Ve Tabiat Parklarına Girişte Engelli İndirimi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından işletilen milli parklar, tabiatı koruma alanları ve tabiat parklarına girişte engelli olduklarını gösterir kimlik ya da belgelerini ibraz etme koşuluyla engellilerden ücret alınmamaktadır. Çadır ve karavan yeri ücretleri ise %50 indirimli olarak uygulanmaktadır.

Engelliler İçin Özel Şirketler Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar

Şehirler Arası Otobüs Şirketlerinde Engelli İndirimi

Şehirler arası otobüs yolculuğu yapacak %40 ve üzeri engelliler için tüm şehirler arası otobüs yolculuğu hizmeti veren şirketler (Kamil Koç, Metro Turizm vb.) tarafından Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ne göre normal bilet fiyatları üzerinden %30 indirim yapılmaktadır. Bu engelliler adına yönetmelikle belirlenmiş kanuni bir haktır ve sık karşılaşıldığı üzere otobüs şirketlerinin “Engellilere indirimimiz yok.” deme hakları bulunmamaktadır.

THY Engelli İndirimi

%40 ve üzeri özür oranına sahip engellilere Türk Hava Yolları tarafından tüm iç hat uçuşlarındaki -promosyon ücretleri dışındaki- bilet ücretlerinde %25 indirim uygulanmaktadır. Biletin satış ofisinden alınması gereklidir, internet üzerinden yapılan alışverişlerde indirim geçerli olmamaktadır. Engelliler bu indirimden özürlü kimlik kartlarını veya özürlü sağlık kurulu raporlarını veyahut özürlü ibareli nüfus cüzdanlarını ibraz ederek yararlanabilmektedirler. Ayrıca 24 saat önceden talep edilmesi halinde engelliler için tekerlekli sandalye de sağlanmaktadır. Daha detaylı bilgi için Türk Hava Yolları (THY) İndirimleri yazımızı inceleyiniz.

Cep Telefonu Tarifeleri Engelli İndirimleri

Ülkemizde 3 büyük cep telefonu operatörü Turkcell, Vodafone ve Avea tarafından engelli vatandaşlara özel indirimli cep telefonu tarifeleri ve cep telefonu hizmetleri çıkarılmaktadır. Engellilere Özel Cep Telefonu Tarifeleri yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İnternet Tarifeleri Engelli İndirimleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı çalışma sonucunda 2012 Şubat ayından itibaren Ülkemizdeki tüm internet servis sağlayıcıları (TTNET, D-Smart Net, Super Online vs.) tarafından internet ücretlerinde %40 ve üzeri özür oranı bulunan engellilere özel %25 indirim sağlanmaktadır. Ayrıca engellilere özel çeşitli internet tarifesi kampanyaları düzenlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için servis sağlayıcılarının internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Türk Telekom Engelli İndirimi (Sosyal Tarife)

%40 ve üzeri özür oranı bulunana engelli vatandaşlarımıza Türk Telekom tarafından ev telefonlarında kullanmak üzere Sosyal Tarife adlı bir tarife çıkarılmıştır. Tarife kapsamında aylık 12,50 TL’ye 3.000 dakika şehir içi ve şehir dışı görüşme sağlanmaktadır. Özürlü kimlik kartı ya da tam teşekküllü hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engeli bulunduğunu belgeleyen engelliler telefonlarının kendi üzerilerine açılması şartıyla Türk Telekom’un engelli indiriminden yararlanabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Digiturk Engelli İndirimi

Tüm engelli vatandaşlarımız Digiturk‘ün Eutelsat paketlerini kapsayan %50 indirimden 3 Ocak 2014 tarihine kadar yararlanabilecektir. Paketlerin “Giriş Paketi + 3 Keyif Paketi” şeklinde 12,50 TL’ye 24 ay taahhütlü satın alınması halinde aylık uydu alıcısı hediye edilmekte ve ilk ay Lig TV izlenebilmektedir. Şuradan paketlerin indirimli fiyatlarına bakabilirsiniz.

Engellilerin İstihdamına Yönelik Haklar

Devlet Personel Başkanlığı Engelli Memur Alımları

ÖSYM’nin her sene yaptığı Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ile Devlet Personel Başkanlığı tarafından kamuya engelli alımları yapılmaktadır. Her engel grubu açın ayrı sınavların yapıldığı ÖMSS’den yüksek puan alan adaylar DPB’nin belirlediği engelli memur kontenjanlarına göre kamuya memur olarak atanabilmektedirler. ÖMSS’ye girmek için ortaöğretim veya yükseköğretim (Önlisans ya da Lisans) kurumlarından mezun olmak ya da ÖMSS’nin yapıldığı yıl bu öğretim kurumlarının son sınıfında okumuş olmak gerekmektedir. Başvuru için ÖSYM Başvuru Merkezleri’ne (Ortaöğretim kurumları) başvurulmalıdır. Başvuru merkezlerine başvuru yapabilmek için adayların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüğü’nden alacakları özür grubunu gösterir onaylı ön kabul ve taahhüt beyanı belgesini başvuracakları yere vermeleri gerekmektedir.

Özel Sektör Engelli Personel Alımları

50 ve üzeri çalışanı bulunan özel sektör şirketlerinde en az %3 engelli personel çalıştırılmaktadır. Ayrıca %3’lük yasal kotasının üzerinde engelli personel çalıştıran özel şirketlerin fazladan çalıştırdıkları engelli personele ait sigorta primleri devlet tarafından yatırılmaktadır.

Engellilerin Eğitimine Yönelik Haklar

Özel Eğitim Hakkı

Özel eğitime ihtiyacı olup olmadıkları Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) tarafından belirlenen engelliler yurdun dört bir yanındaki engelliler için kurulmuş özel eğitim okullarında engellerine göre eğitim görebilmektedirler. Özel eğitim okulları ülkemizde bir çok il ve ilçede özel kişiler tarafından kurulmuş olup bu okulların giderleri her engelli öğrenci adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Bulunduğunuz yer veya en yakın yerdeki özel eğitim okullarını öğrenmek için bağlı bulunan belediye ya da valilik/kaymakamlıktan bilgi alınabilir. Ayrıca Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı’ndan da yönlendirme alınabilir.

Özel Eğitime Gereksinim Duyan Öğrencilerin Okullara Ücretsiz Taşınması

Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile özel eğitim okullarına giden engelli öğrencilerin toplu taşıma araçlarıyla taşınması ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ücretsiz taşıma hizmetinden yararlanmak isteyen aileler çocuklarının devam ettiği özel eğitim okullarına başvurmalıdır.

MEB ve ÖSYM Sınavlarında Engelliler İçin Sağlanan Kolaylıklar

SBS, ÖSS, ÖMSS gibi sınavlarda engelli öğrenciler için uygun ortam oluşturulmakta, sınava girenin engel türüne göre soru kitapçıkları düzenlenmektedir. Engelli bireyin sınavı rahat bir şekilde geçirebilmesi her türlü ek tedbir alınmaktadır. Örneğin görme engelliler için Braille Alfabesi ile yazılmış soru kitapçıkları ve 30 dakika ek süre verilmekte, ortopedik engeli olan öğrenciler için asansörlü binalar tahsis edilmekte ya da sınava zemin katta girmesi sağlanmaktadır. ÖSS’de engelli öğrenciler “özel tür” olarak değerlendirilip engelli öğrencilere ek puan verilmektedir.

Engellilere Sağlanan Diğer Hak ve İndirimler

 • Engellilerin profesyonel spor yapabilmeleri için Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı engellilere özel spor federasyonları vardır.
 • Seçim kurulları oy kullanım alanlarını oy kullanan engelli vatandaşlar için uygun hale getirmek zorundadır.
 • Engelli vatandaşlarımız engel türüne göre motosiklet ya da otomobillerine ek donanım yaptırarak H sınıfı sürücü ehliyeti alabilmektedirler.
 • Halk eğitim merkezleri, Türkiye İş Kurumu, KOSGEB gibi kamu kurumlarında engellilere özel meslek edindirme kursları açılmakta, bu kursları bitiren engellilere iş yerleştirmelerde öncelik tanınmaktadır.
 • İşitme engelliler MEB’in işitme engelliler meslek liselerine sınavsız alınmaktadırlar. İşitme engelli liseleri için MEB işitme engelliler meslek liseleri dosyasına bakabilirsiniz.
 • Engellilerin araçları için sadece engellilerin kullanımına yönelik engelli araç park yerleri vardır.

Yorumlar

 1. durmuş kilcioğlu dedi ki:

  Engelli istihtam yüzde oranı % 5 yükselsin istiyoruz, çok
  çok şeymi istiyoruz ya bizim emeklilik sürecimizdeki 3600 günün düşmesini yada istihtam yüzde oranının yükselmesini
  istiyoruz. hükümetten beklentilerimiz bunlardır.

 2. ozden dedi ki:

  valla 2022 evde bakım aylığı veriliyor deniliyor ama iş icrata girince kimse bişey vermiyor gelir yüksek yok özür oranı düşük allah yardımcımız olsun

 3. Ercan Yıldız dedi ki:

  yukarıda yazanların çoğu sömürüden ibaret eğer ki öyle olmasa benim durumum daha farklı olurdu örnek ”Cep Telefonu Tarifeleri Engelli İndirimleri
  Ülkemizde 3 büyük cep telefonu operatörü Turkcell, Vodafone ve Avea tarafından engelli vatandaşlara özel indirimli cep telefonu tarifeleri ve cep telefonu hizmetleri çıkarılmaktadır. Engellilere Özel Cep Telefonu Tarifeleri yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.” diyorsunuz ama aslında mevcut kampanyalardan faydalanmak daha ucuz hiç bir artısı olamayan aksine firmaya daha çok kazanç sağlayan sistem . Keza ulaşımda doğru olan tek uygulama şehir içinde belediye otobüsleriyle bedava yolculuk ama kartını muavine gösterdiğinde muavinin yüzündeki ifadeyi inanın görmek istemessiniz tabi otobüse binebilirseniz .ha bide devletin engellilerle ilgili engelsiz çevre projesi güzeldi onunda süresi doldu ama onuda meclisde karar alıp ertelediler

 4. mehmet ali dedi ki:

  ben %44 işitme engelliyim.H tipi ehliyetim var.ben araç alsam ÖTV indiriminden yararlanabiliyormuyum.birde şu var yukarıda internet (super onlayn) kulanmaktayım,bir çok kez şirkete müracat etmeme rağmen yararlanamıyorsunuz ve özürlü indirimimiz yok diyorlar bu konulara aöıklık getirirseniz sevinirim.teşekürler.

 5. şaban dedi ki:

  akp kendi adamlarını alıyor zenginler hep işte fakirler ise gittiği yere kovuluyor hani yardımlarını

 6. Doğan Yıldız dedi ki:

  Merhaba,

  Yukarıdaki yazıda “MTV muafiyetinde Motorlu taşıtın motor hacminin ve engelli bireyin özür oranı ve türünün bir önemi bulunmamaktadır” yazılmış ancak burada bir hata olduğunu düşünüyorum. Zira mevzuata baktığımda “197 sayılı Kanunun istisnalara ilişkin 4 üncü maddesinin (c) bendi uyarınca, sakatlık dereceleri yüzde doksan ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar” yazmaktadır.

  Bilginize

  1. Selçuk Mumcu dedi ki:

   Hayır, belirttiğiniz kanun maddesi şu şekildedir:

   Engellilik oranı % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar.

   Kanun metninin güncel halini okuyunuz lütfen.

 7. adana dedi ki:

  ya arkadaşlar allah için ben birsey soracam her sayfada farklı farklı yazıyor..şimdi benım abım piskolojık psikıyatri bir hastalığı var yüzde 80 raporu var yıllardır ..ya araba alayım gezdıreyım dıyom ıhtıyacımız karşılansın ya ındırımlı nasıl alacam ve nereye başvuracağım yüzde 80 e nekadar ındırım olur ve bu H ehlıyetı nedır? abım özürlü onun ehlıyetı yokkı ..allah için bır cevap yazın ya

  1. nihat özcan dedi ki:

   Kardeşinize araç almak istiyorsanız araç satan firmaların bu konuda ekipleri var bir bayiye gidin size anlatır.

 8. zeki dedi ki:

  aile bakanı engelli yakınlarına 5 yıl erken emekli olma hakkı vereceğizdedi ama hiçbir gelişme olmadı konu hkkında bilgisi olan var ise lütfen paylaşsın

 9. tayfun dedi ki:

  engelliler iş istihdamından yararlana bilmek için % de kaç oranla engelli olmak gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 10. Metin dedi ki:

  Engelli çocuğum var.Kirada oturuyorum oturduğum ev sobalı ve göçük halde.Devlet dairesinde çalışıyorum Kadrolu işçiyim bazı lojmanların boş olduğundan dolayı lojman talebinde bulundum Fakat yetkili amirlerden cevap alamadım bu özürlü hakkı değilmidir ?

 11. melahat dedi ki:

  engelli için mahkeme kararıyla vasi tayin edilen kişi de,engelli ailenin kişi başına düşen gelir hesapaması yapılırken sayıya dahil ediliyor’mu? ARAŞTIRDIM BULAMADIM.Teşekkür ederim cevaplarsanız.

 12. hasankırıcı dedi ki:

  dahabirşey görmedimki

 13. hasan dedi ki:

  arkadaşlar ya her yerde farklı yazıyor bir soru soracağım kesin bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim… mahkemelerce karar verilip de tekrar bozulan özel araç kdv muafiyeti hakkında kesin bilgisi olan varmı … benim babaannem 100 yaşından kısacası bakıma muhtaç rapor ise yüzde 90 üstüdür.. ÖTV MTV KESİNDE KDV HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARSA SEVİNİRİM..

 14. mert dedi ki:

  arkadaslar benim oglum birinci dereceden engelli,bundan dolayi vergi dairesini gelir vergisi icin muraacat ettim ve bana muracaat ettigim tarihten itibaren gelir vergisi indirimiden faydalanacagim resmi yaziyla teblig edildi.bende gelen resmi yaziyi calistigim kuruma gonderdim ,fakat calistigim kurum gelir vergisi indirimini geriye donuk odemeyecegini soyledi.vergi dairesiyle gorustum ve kurumun odemek zorunda oldugunu soyledi ve istersem yasal islemlerle baslaya bileceklerini soyledi,ben tekrar kurumumla gorustum kurumumdan su yaniti aldim istersen sikayetini yap ama ben gerekli yerlerle gorusurum,gibi tepki gosterip ustu kapali beni isrten cikartmakla tehtit etti.basina boyle bir is gelen varmidir var ise ne yapmistir,benim ne yapmam gerekiyor.tesekkurler.

 15. SALİH dedi ki:

  ENGELLİ ARACI İLE İLGİLİ YUKARIDAKİ BİR İBAREYİ AYNEN GEÇİYORUM.
  Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti
  Motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellilerin adına tescil edilen motorlu taşıtlarda normal şartlarda senede 2 kere motorun hacmine göre alınan MTV’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan engellilere özel bir vergi muafiyetidir. Engelli vatandaşlarımız MTV muafiyetinden yararlanmak için vergi dairesi müdürlüklerine başvurmalıdırlar. MTV muafiyetinde Motorlu taşıtın motor hacminin ve engelli bireyin özür oranı ve türünün bir önemi bulunmamaktadır.
  VERGİ DAİRESİNİ ARADIM. BÖYLE BİRŞEY YOK DEDİ. BİZİ YANLIŞMI YÖNLENDİRİYORLAR???

 16. ayhan durak dedi ki:

  dıgıtürk/lig tv ye engelli indirimi raporum vb ile başvurdum % 50 indirim şöyle dursun tam tersi %50 bindirim yapmak istediler istemediğim paketleri bana kakalamaya kalktılar kısaca yukarıda yazılanların çoğu yalan özellikle özel sektör lig tv telefon şirketleri vb yalan lig tv para için engellileri kullanan yalancı bir kuruluş öyle olmasa beni %50 engelli tarifesine alırdı
  ayhan durak
  5323867245

 17. MAHMUT KILIÇ dedi ki:

  Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti

  Motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellilerin adına tescil edilen motorlu taşıtlarda normal şartlarda senede 2 kere motorun hacmine göre alınan MTV’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan engellilere özel bir vergi muafiyetidir. Engelli vatandaşlarımız MTV muafiyetinden yararlanmak için vergi dairesi müdürlüklerine başvurmalıdırlar. MTV muafiyetinde Motorlu taşıtın motor hacminin ve engelli bireyin özür oranı ve türünün bir önemi bulunmamaktadır.
  NOT: bu yzınıza istinaden Tokat vergi dairesine müracaat ettim. Fakat Vergi dairesi bize gelen bir yazı yok diye kabul etmiyor. Bu hakkımızdan nasıl faydalanabiliriz.Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz.

 18. narin dedi ki:

  %59 engelliyim ama hiç bir haktan yararlanamıyorum. bu hakları bilen biri varsa lütfen haklarımı söylesin

 19. Ahmet dedi ki:

  Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti
  Motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellilerin adına tescil edilen motorlu taşıtlarda normal şartlarda senede 2 kere motorun hacmine göre alınan MTV’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan engellilere özel bir vergi muafiyetidir. Engelli vatandaşlarımız MTV muafiyetinden yararlanmak için vergi dairesi müdürlüklerine başvurmalıdırlar. MTV muafiyetinde Motorlu taşıtın motor hacminin ve engelli bireyin özür oranı ve türünün bir önemi bulunmamaktadır.

  Engeliler http://www.sosyalyardimlar.net/ bu resmi sitedeki yazıya göre vergi dayresi mudurlune gittim yararlanamsın dediler yabuyazı yanlış yada vergi darresinnide bir yanlışlık var bir beni aydınlatırsa sevinirim herkese mutlu umutlu günler