Özel Arama

Engelli Hakları

engelli
PAYLAŞ ↓
TAKİP ET ↓ sosyalyardimlar.net'i facebook twitter ya da google+ ile takip edebilirsiniz.
Aklınıza takılan konuları sormak için tıklayın.

Ülkemiz engelli nüfus bakımından oldukça yüksek orana sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Anayasamızda da yer alan “Sosyal” devlet anlayışının da gereği olarak engelliler ve diğer dezavantajlı gruplar için çeşitli yardımlar ve haklar verilmektedir. Özellikle engelliler için verilen haklar bakımından ülkemizde bir çok konuda yasal düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler ile bir çok engelli vatandaşımıza maddi açıdan destek sağlanmaktadır.

Not: Engelliler İçin Sosyal Hak Rehberi yazımızdan daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

dediğimiz zaman ilk olarak aklımıza gelen uzun yıllardır verilen 2022 aylıklarıdır. Bu aylıklar engellilere ve yaşlılara verilmektedir. Bunun haricinde evde bakım maaşları da engellilere olmasa da engelli yakınına, engelli yakınının bakımını üstlendiği için verilen düzenli bir yardımdır. Engellilere verilen bu iki temel haktan başka Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylıkları vardır. Bu maaş da kimsesiz ve engelli vatandaşlarımıza muhtaç olmaları şartıyla bağlanmaktadır.

Sürekli güncellenen Engelliler İçin Sosyal Hak Rehberi yazımızdan engelli hakları konusunda çok daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

3 Yorum Yapıldı

  1. ÜNAL ÇETİNKAYA diyor ki:

    yurt dışından almış olduğumuz arabanın satma sürüsi 5 yıldı şimdi ise 10 yıla çıkarılmıştır doğrumudur

  2. fikri şahin diyor ki:

    şehirler arası otobüs firmaları engelli indirimi yapmak zorundamı yapmassa kime şikayet edelim

  3. hasan diyor ki:

    arkadaşlar ben özürlü emeklisiyim.özel şirkette çalışmaktayım.isten ayrılmak istediğimde tazminatımı alabiliyor muyum ? şimdiden teekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Özel Arama