SON DAKİKA

Engelli Hakları

2.735 kez görüntülendi

Ülkemiz engelli nüfus bakımından oldukça yüksek orana sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Anayasamızda da yer alan “Sosyal” devlet anlayışının da gereği olarak engelliler ve diğer dezavantajlı gruplar için çeşitli yardımlar ve haklar verilmektedir. Özellikle engelliler için verilen haklar bakımından ülkemizde bir çok konuda yasal düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler ile bir çok engelli vatandaşımıza maddi açıdan destek sağlanmaktadır.

Not: Engelliler İçin Sosyal Hak Rehberi yazımızdan daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Engelli hakları dediğimiz zaman ilk olarak aklımıza gelen uzun yıllardır verilen 2022 aylıklarıdır. Bu aylıklar engellilere ve yaşlılara verilmektedir. Bunun haricinde evde bakım maaşları da engellilere olmasa da engelli yakınına, engelli yakınının bakımını üstlendiği için verilen düzenli bir yardımdır. Engellilere verilen bu iki temel haktan başka Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylıkları vardır. Bu maaş da kimsesiz ve engelli vatandaşlarımıza muhtaç olmaları şartıyla bağlanmaktadır.

Sürekli güncellenen Engelliler İçin Sosyal Hak Rehberi yazımızdan engelli hakları konusunda çok daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Engelli Hakları Galerisine Ait Etiketler

Yorumlar

 1. ÜNAL ÇETİNKAYA dedi ki:

  yurt dışından almış olduğumuz arabanın satma sürüsi 5 yıldı şimdi ise 10 yıla çıkarılmıştır doğrumudur

 2. fikri şahin dedi ki:

  şehirler arası otobüs firmaları engelli indirimi yapmak zorundamı yapmassa kime şikayet edelim

 3. hasan dedi ki:

  arkadaşlar ben özürlü emeklisiyim.özel şirkette çalışmaktayım.isten ayrılmak istediğimde tazminatımı alabiliyor muyum ? şimdiden teekkürler

 4. ZEKİ DİZAR dedi ki:

  YETKİLERE DUYURU TÜM ENGELİLER ADINA VE BENDE AYNI DURUMDA OLDUYUMDAN BU KONUYU EL ALINMASINI İSTİYORUZ KONU PTT YATAN 3 AYLIKLARI ORAYA GİDİP SIRA BEKLİYOZ CARESİ YOKMU BUNUN YERİNE BANKAMATİK KARTI YADA PTT KARTI VERİLSİN ERKEZ RAHAT CEKSİN BEKLEMEDEN BİRAN ÖNCE VERİLMESİNİ İSTİYORUZ CEVAP BEKLİYOZ TÜM ENGELİLERE DUYURU VERİLSİN BASIN KANALIYLA CEVAP BEKLİYOZ BİRAN ÖNCE OLSUN