SON DAKİKA

Dul Maaşı Sorgulama

4.508 kez görüntülendi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından eşi vefat etmiş bayanlara verilen dul maaşlarının sorgulamaları online olarak internet üzerinden yapılamamaktadır. İşlemlerinin tamamladığı dul maaşının sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar başvuru yaptığı SYDV’ye şahsen giderek ya da telefon açarak başvurularının durumu ve ne zaman sonuçlanacağı hakkında bilgi alabilirler. Genellikle dul maaşlarının sonuçlandırılması 1 ay gibi bir zaman almaktadır.

İlgililer dul maaşına başvurduktan sonra başvuruları uygun bulunup kabul edilen kişilerin evlerine SYDV’nin iş yükü ve yoğunluğuna göre 1 ila 3 hafta içinde sosyal inceleme için hane ziyareti yapılır. Yapılan hane ziyaretinde elde edilen bilgiler ışığında oluşturulacak sosyal inceleme raporu SYDV‘de hafta bir yapılan mütevelli heyeti toplantısına gönderilir. Mütevelli heyeti kendisine sunulan sosyal inceleme raporu üzerinden ve ilgili mevzuatı da gözeterek kişiye dul maaşının bağlanıp bağlanmamasına karar verir. Kararı olumlu sonuçlananların işlemleri SYDV tarafından Bütünleşik Sistem üzerinden genel müdürlüğe iletilir.  İşte tüm bu sosyal incelemenin yapılması, mütevelli heyetinin karar vermesi ve olumlu sonuçlananların genel müdürlüğe bildirilmesi süreci ortalama 1 ay sürmektedir.

Başvuruları Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü‘ne gönderilen vatandaşlar için genel müdürlük tarafından yapılacak merkezi incelemeler sonucu durumunda bir problem olmayanların maaşları genel müdürlükçe yatırılır. Dul maaşının genel müdürlük tarafından yatırılması da ortalama 2 ayı bulabilmektedir.

Dul maaşı sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlarımız yukarıda belirttiğimiz süreleri de göz önünde bulundurarak başvuru yaptıkları SYDV’lerden bilgi isteyebilirler.

Dul Maaşı Sorgulama Galerisine Ait Etiketler

Yorumlar

  1. hasan diyor ki:

    Maaslar yattimi