SON DAKİKA

Belediyelerin Engelliler İçin Sağladığı Hak ve İndirimler

8.583 kez görüntülendi

kadir topbaş

Gelişen dünya konjektürü ve ülkemizin avrupa birliği uyum süreci ile beraber engelli vatandaşlar için bir çok yeni düzenleme yapıldı. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran en önemli yenilikleri de başlattıkları sosyal sorumluluk projeleri ile belediyeler oldu. Son dönemde bir çok belediyenin bu yönde duyarlılık göstererek engelli vatandaşların sosyal yaşamlarını daha da kolaylaştırdıkları rahatlıkla söylenebilir.

Engelli hakları, özürlü olan bir vatandaşın tıpkı diğer vatandaşlar gibi sosyal yaşamını sürdürebilmesi adına verilen bir takım pozitif ayrıcalıktan ibarettir. Ülkemizde engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına 572. yasa uyarınca belediyeler engelli vatandaşlara uygun olarak, standartlar dahilinde düzenlemeler yapmak ile yükümlüdürler.

Ülkemizde Belediyelerin Engelli Vatandaşlara Tanıdığı Temel Hak ve İndirimler

Çevresel Düzenlemeler

Bu kanun kapsamında imar yönetmeliklerine engellilerin ulaşımı ile alakalı düzenlemeler eklenmiş durumdadır. Dolayısıyla Türkiye’de yapılan yollar, yaya geçitleri, kaldırımlar, binalar engelli vatandaşların durumu göz önünde bulundurularak inşa edilmelidir. Engelli vatandaşların sosyal yaşamında zorluk çekmeyeceği şekilde dizaynı yapılmak zorunluluğu vardır.

Ulaşım Hakkı

Kanunun, engelli vatandaşlara tanıdığı bir diğer hak ise ulaşım hakkıdır. Bu anlamda toplu taşıma araçlarında özürlü vatandaşlara bazı ücret indirimi hakkı tanınmıştır. Mevzuata göre, belediyelerin öncülük ettiği toplu ulaşım araçlarında %40 oranın engelli olduğuna dair raporu mevcut olan vatandaşlar normal bilet ücretinden %30 indirimli ulaşımlarını sağlayabilirler. Şayet kişi %40’dan daha çok oranda engelli bir durumda ise bu engelli vatandaşlar normal bilet ücretinin %50’si ile ulaşımlarını sağlayabilirler. %50 engelilik oranından daha da fazla özürlü olan vatandaşlardan herhangi bir ücret talebi olmaz. Bu vatandaşlar ücretsiz olarak ulaşımlarını sağlayabilirler. Belediyelere bağlı toplu taşıma firmaları gibi bazı havayolu şirketleri de buna benzer indirim haklarını engelli vatandaşlara sağlamaktadır.

Engellilere Su Faturasında İndirim

İhtiyaç sahibi, kimsesiz, engelli ve benzeri durumu olan vatandaşlara ödenek verilmesi ile alakalı kanun uyarınca bu kişiler ilgili yerlerden alınacak belgeler ile başvuru yaparak su faturalarından %50 indirimle yararlanabilmektedirler. Bazı belediyelerde bu vatandaşların her yıl aboneliklerini güncellemeleri koşulu vardır. Farklı belediyelerde bu uygulama farklı oranlarda değişebiliyor. Su indirimi ile ilgili belediyenizin uygulaması ve net bilgiyi belediyenizden öğrenebilirsiniz.

Tedbir Almayan Belediyeye Ceza Geliyor

Engellilere yönelik olarak yapılan düzenlemelere ayrıca çeşitli tedbir ve yaptırımlarda geliyor. Artık çalışmalarını engelli vatandaşların durumunu da göz önünde bulundurarak yapmayan belediyelere ceza geliyor. Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Metin’in yaptığı açıklamaya göre: ”Engellilere yönelik gerekli tedbirleri almayan belediyelere, temmuzdan itibaren ceza uygulanacak”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir programında açıklamalarda bulunan Metin, “beyaz baston” sembolü üzerinde durarak bunun bir özürlük sembolü olduğunu ifade etti. Metin, “Güvenliği yolda uygulamazsanız görme engelliye tuzak kurmuş olursunuz, güvenliği hiçe saymış olursunuz” ifadelerinde bulundu.

Metin ayrıca konuşmasında şunları söyledi:

Şehirde belediyenin izni olmadan hiçbir uygulamanın olmaması gerekir. Eğer sarkan dal, 2 metre 20 santimin altına düşmüşse budanmalıdır. Bütün sorumluluk yerel yönetimde olmalıdır. Bunların hepsi sağlanacak. Engellilere yönelik gerekli tedbirleri almayan belediyelere, temmuzdan itibaren ceza uygulanacak.

Belediyelerin Engelliler İçin Sağladığı Hak ve İndirimler Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. hikmet maçiner dedi ki:

  ben yüzde 80 ağır özürlüyüm. daha iyişeyler olacağına inanıyor ve devletimize güveniyorum.

 2. mehmet dedi ki:

  dogalgaz faturaları cok yüksek bir engelli maaasıyla gecinemiyorum dogalgazda da engelliye indirim yapmasınıistiyorum madur oluyorum geregini arz ederim saygılarımla

 3. yalçın erkan dedi ki:

  internette ve elektrikte indirim bekliyoruz ayrıca otobüslerde olan indirimi dahada yükseltmeleri ve otobüs firmalarına gereken açıklama yapılıp engellilerin hakarete uğramaları kaldırılmalıdır firmalar tarafından

 4. Mustafa COŞKUN dedi ki:

  Ben %90 engelli, raporunda “Bir kişinin yardımı olmadan günlük işlerini yapamaz” yazan Heyet Raporuma ragmen, şu anda elimde mevcut olan, “Refakatli-Engelli” otobüs kartım mevcut olup, kartların yenisi ile değiştirilmesi esnasında yukarıda belirttiğim Gazi Üniversitesi Hastanesine ait rapora ragmen Refakatli-Engelli olarak vermiyor kartı. Sadece kendinin bineceği şekilde kart veriyor. Ayrıca 05.02.2014 Çarşamba gününe kadar verilen kartlarda elde bulunan mevcut karta göre “Refakatli-Engelli” yeni kartı değiştiriliyordu. Bu konuda çok büyük bir adaletsizlik de oluştu. Neymiş efendim raporda “Ağır Enğelli” yazacakmış. Yazıyor işte bir kişinin yardımı olmadan yaşamını sürdüremez diye. Sizden ricam Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğüne bu konu hakkında gerekli uyarıları yaparsanız şu yerel seçimler öncesi engellileri küstürmemiş olmaktan çok memnun olacağız.