SON DAKİKA

Başbakan Erdoğan’ın Gazi ve Şehit Aileleri İçin İş Müjdesi

7.450 kez görüntülendi

AK Parti haftalık meclis grup toplantısında şehit yakınları ve gaziler ile ilgili bugüne kadar yaptıkları düzenlemelerden bahseden Başbakan Erdoğan, “İhtiyaçları, talepleri, imkanları gözden geçirerek şehit yakınları ve gazilerimiz için yeni bir düzenlemeyi de bugünden itibaren başlatıyoruz. Bu düzenlemeyle, bilhassa vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını da genişletiyoruz.” dedi.

Başbakanın açıkladığı yeni düzenlemelere göre gaziler ve şehit yakınları için kamuda istihdam önceliğinin kontenjanında artış yapılacak, ayrıca su ve elektrik faturalarında şehit yakınları ve gaziler için yapılan indirimler yeniden düzenlenerek bu uygulamadaki noksanlıklar giderilecek. CHP’nin 12 Şubat 2013 AK Parti meclis grup toplantısında anlatılan engelli ve yaşlılar için yapılacak düzenlemeleri anlamadığını ileri süren Tayyip Erdoğan, konuşmasında sosyal yardımlar konusunda hükümeti eleştiren diğer parti genel başkanlarına sert tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada şehit yakınları ve gaziler ile harp ve vazife malulleri için şunları söyledi:

Değerli milletvekili arkadaşlarım, çok değerli misafirler; çözüm süreci başladığı andan itibaren üzerinde hassasiyetle durduğumuz, her fırsatta da bu hassasiyetimizi tekrar tekrar ifade ettiğimiz bir konu var. Bu süreçte şehitlerimizin hatırasına asla gölge düşürmeyeceğiz, bu süreçte şehit yakınlarımızın, gazilerimizin başını asla öne eğdirmeyeceğiz. Şehitlerimizin nasıl ki bizim istikbal yolunda kutup yıldızlarımızsa o şehitlerimiz, onların bizlere aileleri de emanetidir. Biz şehit yakınlarının, gazilerimizin ne kadar hassas, ne kadar duygu yüklü bir iklim içinde olduklarını biliyoruz. Muhalefetin sıkça yaptığı gibi o hassasiyeti istismar etmiyor, o duygu yüklü iklimi çirkin bir şekilde kullanmak gibi bir çıkarcılığa asla tevessül etmiyoruz.

10 yıla aşkın süre boyunca şehit yakınlarımıza ve gazilerimize hak ettikleri değeri vermek, emanete en iyi şekilde sahip çıkmak için çok sayıda düzenleme yaptık.

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bünyesinde ilk defa Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı kurduk, 43 ayrı mevzuata dağılmış şehit yakınları ve gazilerle ilgili düzenlemeleri gözden geçirdik. Şehit yakınları ve gazilerimizle görüşmeler yaparak onlardan gelen talepleri dikkatle ele aldık ve geçen yıl Temmuz ayında bir dizi düzenlemeyi kanunlaştırdık.

12 Şubat 2013 tarihli Grup Toplantısında şehit yakınları ve gazilerimizle 65 yaşın üzerindeki yaşlılarımız ve engellilerimiz için yine önemli düzenlemelerin müjdesini verdik ve çalışmalarını başlattık.

İhtiyaçları, talepleri, imkanları gözden geçirerek şehit yakınları ve gazilerimiz için yeni bir düzenlemeyi de bugünden itibaren başlatıyoruz. Bu düzenlemeyle, bilhassa vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını da genişletiyoruz.

Değerli arkadaşlarım, terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınlarıyla malul gazilerimizin kendilerinin birer istihdam hakkı bulunuyordu, Temmuz ayında yaptığımız düzenlemeyle bu kapsamdaki şehit yakınlarına verilen istihdam hakkını biliyorsunuz 2’ye çıkarttık. Şimdi ise vazife ve harp malulü kapsamında olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına 2, mamul olanlara ise 1 istihdam hakkı getiriyoruz. Böylece, silah altındayken veya asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybedenlerin yakınlarının veya malul olan evlatlarımızın yararlanacağı istihdam imkanını eşitlemiş oluyoruz.

Ayrıca, vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerine de 1 istihdam hakkı getiriyoruz; bu yoktu. Buna ek olarak, terör mağduru sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya malul olanlara da 1 istihdam hakkı getiriyoruz. Ayrıca bunlardan sosyal güvencesi olanların da maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz. Örneğin, Güngören saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına ve malul olanlara 1 istihdam hakkı geliyor, aynı şekilde Bingöl’deki kardeşimize böyle bir hak geliyor. Bu vatandaşlarımız sosyal güvenceleri olsun ya da olmasın ayrım yapılmaksızın maaş hakkına kavuşuyor.

Geliyorum bir başka düzenlemeye, vazife ve harp malullüğü kapsamında olup daha önce istihdam hakkı bulunmayanlara istihdam hakkı tanıyoruz. Örneğin, Afyonkarahisar’daki o talihsiz patlamada şehit olan askerlerimizin yakınlarına sadece maş veriliyordu, şimdi maaş artı 2 istihdam hakkını bu düzenlemeyle o şehitlerimizin yakınlarına getirmiş oluyoruz.

Daha önce sadece Terörle Mücadele Kanunu kapsamında olanlar ile asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybeden veya malul olanlara tanınmış olan sanal intibak suretiyle maaş artış imkanını şimdi tüm vazife malullerine sağlayacağız. Vazife malullüğü kapsamında ek ödeme ile eğitim-öğretim yardımı alamayanlar vardı, şimdi yeni düzenlemeyle vazife malullüğü kapsamında ek ödemeyle eğitim-öğretim yardımını bu kardeşlerimiz için de tesis ediyoruz, bunu da yapıyoruz.

Geliyorum bir başka önemli yeniliğe, şehit yakını ve gazilerimizden su ve elektrik ücretlerinde indirim imkanından yararlanamayanların tamamı artık bu haktan yararlanma imkanına kavuşuyorlar. Ayrım yapmadan tüm şehit yakını ve gazilerimizi bu kapsama alıyoruz.

Aynı şekilde vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara da faizsiz konut kredisi getiriyoruz. Toplu Konut İdaresiyle alakalı olarak bunu söylüyorum. Bu çerçevede hak sahipleri 73 bin lira 20 yıl vadeli faizsiz konuk kredisi kullanabilecekler.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği düzenlemelerin en yakın zamanda uygulanmasını diliyor, yapılacak tüm düzenlemelerin şehit yakınları, gaziler, harp ve vazife malulleri için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Başbakan Erdoğan’ın Gazi ve Şehit Aileleri İçin İş Müjdesi Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. şahin dedi ki:

  bnm abım 1. İş hakından yaralandı bende ise 2. İkinci iş hakından yaralanamıyorum amcam yada halam alack dıyorlar bnm amcamla halam babamın tayzesıne bıle gelmedıler sız nasıl kendı hakımızı verıyorsun sn başbakanım

 2. KADİR ÇELİK dedi ki:

  SAYIN BASBAKANIM BENİM BABAM GAZİ 1 İŞ HAKKI ABİM GİRDİ AMA 2 İŞ HAKKI BEN GİREMEDİM SAYIN BASBAKANIM SİZDEN HABER BEKLİYORUM

 3. sibe yılmaz dedi ki:

  10.22.2012 de iş başvurusu yaptım bir yıl oldu daha bir sonuç almadım ne yapmalıyız nereye başvurmalıyız yardımıcı olabilirmisiniz

 4. sibe yılmaz dedi ki:

  sayın başbakanım 2. iş hakkı kardeşlerine veriliyormuş söylendi benim annem babam şehit oldu kim bu acyı yaşadı biz çocukları yaşadık bu hakta bizimdir böyle birşey olursa asla kabul etmeymiz o hak benimdir ben küçük yaşta yetim kaldım evimiz yandı hiç birşeyimiz kalmadı amcalarımız bize ne maddi nede manevi yardım etmediler şimdi neden bu hak onların olsun biz kardeşler bunu kabul etmiyoruz etmeyeceğizde gerekirse avrupa insan haklarına başvuracağız hakkımımzı şimdiye kadar hakkımızı aramadık ama bundan sonra arayacağız eğer şehitlere değer veriyorsanız bir şehit kızı olarak benimle görüşmenizi istiyorum size ulaşma imkanım bu kadar saygılarımla

 5. mustafa demirtaş dedi ki:

  sn devlet büyüklerim istihtam konusunda bizede yardımcı olursanız çok memnun oluruz benim babam kore gazisi gazilik maaşı alıyor sade ,bugüne kadar hiç iş konusunda devletkapılarını aşındırmadı bizleri binbir sıkıntıyla büyüttü. kendisi şuanda ağır bir şekilde alzaymır hastası maddi durumu iydeğil buradan anlatamayacağım derecede maddi manevi sıkıntılar içersinde .benim tek bir erkek kardeşim var yapılan bu düzenlemeden faydalanmak istiyoruz bukonuda yetkilire sesleniyorum bizede yardımcı olsunlar lütfen ,saygılarımla .

 6. HARUN dedi ki:

  Sayın Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN;
  Neden Kıbrıs Ve Kore Gazi Ailelerin Çocuklarına Kamuda İş İmkanı verilmiyor?

 7. süleyman özgür dedi ki:

  Sayın BAŞBAKANIM benim babamda kıbrıs gazisi allah razı olsun sizden maaş bağladınız babama ama yakınlarınada iş imkanı sağlasanız ben işsizim bizlerede memurluk hakkı tanısanız bizleride korusanız varmı böyle bir hakkım onuda bilmiorum bu zamana kadar hiç bir ere başvurmadım ama 2 tane çocuğum var artık geçinemiorum

 8. salih sümer dedi ki:

  sn. başbakanım bnm babam hakkari yüksekovda aygını kaybetti mayına basma sonucu 1. iş hakkından amcam faydalandı 2. bi iş hakkı varmı benide kapsıyor mu bilgilendirirseniz rica etsem

 9. mehmet SÖYLER dedi ki:

  SY.R.TAYYİP ERDOĞAN NEDEN BENİM İŞ HAKKIMA 2 YIL OLMASINA RAĞMEN DAHA CEVAP ALAMADIM BENİM AYRİYETEN KARDEŞİMDE YOK TEK ÇOCUK OLMAMA RAĞMAN HALA BEKLEMEKTEYİM GİTMEDİĞİMİZ YER KALMADI HERKES BEKLEYİN DİYOR İLGİLENMİYOLAR BUMU BİZİM CANIMIZIN KANIMIZIN BİR TEK BABAMIZI VATANA FEDA ETTİK KARŞILIĞI BUMU BU NASIL TÜRKİYE BU NASIL ADALET KİMSE SİZLERDEN VE BAŞKALARINDAN BİŞEYLER İSTEMİYOR SADECE HAKKLARINI HAKLARIMIZI İSTİYORUZ NEDEN İLGİLİ YÖNETİCİLER BİZLERLE İLGİLENMİYOR HANGİ KAPIYI ÇALSAK YÜZÜMÜZE KAPANIYOR ZOR DURUMDA OLMASAK ZATEN BU ŞEKİLOLAYLAR BAŞIMIZA GELMEZ BEN BU VATAN İÇİN BABAMI FEDA ETMİŞŞEM KARŞILIGINI İSTERİM BEN DE BU VATAN İÇİN GÖNÜLLÜ ASKERE GİTMİŞİM CANIMI TEHLİKEYE ATMISŞIM LÜTFEN İLGİLENİRSENİZ İLGİLERİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM TŞK…
  HA BU ARADA NUMARAM 05354920685 BU NUMARADAN BANA ULAŞA BİLİRSİNİZ YANNIŞ Bİ KELİME KONUŞMUŞSSAM AFOLA

  1. Recep TAYYİP ERDOĞAN dedi ki:

   SONUNA KADAR HAKLISIN KARDEŞİM HAKKINI SAVUN İSTE DAHA ÇOK İSTE EV ARABA PARA HEPSİNİ İSTE VERSİNLER 1 CAN KAYBETMİŞSSİN SEN VATAN UGRUNA

 10. mahmut dedi ki:

  ben askerlık yyaparken şemdınlı derecık mezrahnda yaraladım yaram dan hala sorun yaşiyom ılacımı kendım alıyom okadar ugraşmama ramen haklısın haklisin dıyolar cozum yok yaraladım tarıh 16 .07 .1995 dır umarım duyarsınız

 11. KIBRIS GAZİSİ YAKINI dedi ki:

  kıbrıs gazilerinin çoçuklarınada iş imkanı tanınmalı daha doğrusu gaziye şu şartlardata şehide şu denmemmeli hepsini kapsamalı bencede önce coçuklarına ilk etapta eş ve çoçukları magdur oluyolar sıkıntıyı onlar yasıyolar şehide verien hakların gazileride verilmesi ayrılmaması onun HAYATTA KALMASIMI SUÇ şehid olsaydı dahamı iyi olacaktı gaziliğin ŞEHİTLİĞİN şunusu bunusu olmamalı sonuçta o sıkıntıyyı yaşamış kolaymı az veya çok sakatlıkla atlatmış önemlimi lütfen adaletli herkese yardım eli uzatılmalı

 12. suna dedi ki:

  Sayın Başbakanım benim babam malul gazi ama bahsedilen iş imkanından kimse yararlanamadı. bu imkandan yararlanmak istiyoruz.Lütfen yardımcı olun

  1. Recep TAYYİP ERDOĞAN dedi ki:

   AKŞAM BİZE GEL OTURUR 1 CAY İÇER SENİN SORUNLARINI HALLEDERİZ PAMPA 😀 😀

 13. selahattin dedi ki:

  slm ben malatyadan selahattin kıbrız gazi çocuğuyum benimde bu haklardan yararlanma hakkım yokmu sayın başbakanımız gazileri unutmadık diyor ama unuttunuz başbakanım kıbrız gazilerini unuttunuz benim babam kıbrız gazisi yeni çıkardığınız torba yasasında bizlerede iş hakkı verirseniz memnun oluruz
  artık bizide görün gazi gazidir şehit şehittir neden ayrımcılık yapıyorsunuz.bizler kıbrız gazisi çocuklarıyız evliyim 1 kızım var iş hakkından bende yararlanmak istiyorum.saygılarımla

 14. ismail inceyol dedi ki:

  ağabeyim izmir urladan 1985 yılında jandarma er olarak görev sırasında gece devriyesinde şüpheli şahıs tarafından tabanca ile vurularak şehit oldu ağabeyim bekardı bu güne kadar iş hakkından yararlanamadım terörle mücadele kapsamına girmediği için 8 ocakta başvuru yaptım urladan olay yeri tutanağı istediler ve tutanak 20 gün önce gitti şu anda internetten baktığımda durumunuz inceleniyor diyor bu haktan bende faydalanıyormuyum bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 15. Gazi EREN dedi ki:

  Ben Gazi çocuğuyum şu an iki yıllık Burdur Gölhisar MYO da üniversite okuyorum… KYK başvurusunda bana kredi çıktı ve Çok Şaşırdım. ikinci dereceden önceliğim var ama çıkmadı.
  bana ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz.

 16. soner dedi ki:

  sayın yetkililer benim dedem istiklal savaşı gazi si savaşta sağ kolunu kaybetmiş babam ve amcam hiçbir imkandan faydalan mamış bizim için herhangi bir yardımınız olurmu

 17. KIBRIS GAZİ ÇOCUKLARI DIŞ KAPININ DIŞ MANDALIMI? dedi ki:

 18. süleyman aşan dedi ki:

  benim babanda kıbrıs gazisiydi nıye biz yararlanmıyoruz bu iş konusunda gazi maaşını alıyor ve evliyim bi kızım var o maaşla geçim çok zor sayın başbakanım bu konuya bi elatsanız

 19. Recep TAYYİP ERDOĞAN dedi ki:

  SEVGİLİ YAVRULARIM,SİZLERE İSTİHDAM EDECEĞİZ ÜLKEMİZDE SİZ DEĞERLİ GAZİ ŞEHİT AİLELERİNİ ÖN PLANDA TUTARAK İŞ İMKANI SUNMAKTAYIZ BUNUN İÇİN HER AİLEDE 4 KİŞİ OLMAK ÜZERE İŞ İMKANI SUNACAĞIZ ÇALIŞMALARIMIZ BELEDİYE SEÇİMLERİNDEN SONRA AÇIKLANACAKTIR.SİZLERDEN SABIR VE ELEM İÇERİSİNDE BEKLEMENİZİ TEMENNİ EDER GEREKEN MÜDALELERİ YAPIP YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ SAYGILARIMLA . AKP MİLLETVEKİLİ USEMA BİN LADİN 😀

  böyle bir yazı beklemiyordunuz herhalde akp’den yazık ya insanları sömürdüler bitirdiler güçsüze bir tekmede bunlar vuruyor yazık !!!!!!!!!!!!! akp ye oy moy yok saygılarımla

 20. serhat mergen dedi ki:

  gazilerimizin düşünülmesi geçde olsa düşünülmesi güzel.ama tüm gazieri kapsamıyor sanırım .gaziyse kore gazileride var yada kıbrıs. onların yakınlarına neden imkan olanak tanınmıyor.türkiye natoya korede döktüümüz kanlar için alındı.kıbrıs keza yıne öyle.bunlarla ilgili iş istihdam olayı yok malesef.

 21. murat dedi ki:

  ülkemizde dağdan inen hayduta iş imkanı veriliyor ceza evinden çıkan katile iş kadrosu açılıyorda bi kktc gazi çocuklarına iş imkanı verilmiyor…fazla söze gerek yok

 22. emin türker dedi ki:

  bende kıbrıs gazisi cocuguyum bende işsizim bizlerinde iş hakkı yokmu

 23. ramazan başak dedi ki:

  Bende kıbrıs gazisi çocuğum bizim ne zaman iş imakinimiz olacak

 24. ali dedi ki:

  Bem de kıbrıs gazi si çocuk uyum biz im de babamiz savasa katılmıştır bizim is hakkimiz olmali

 25. Aydın dedi ki:

  Benim Babam Kıbrıs gazisi neden ayrımcılık yapılıyor. Bu nasıl Adalet Bizde Gazi çocuyuz Benim babam kendi vatan toprağını savunmaya gitti hakkıyla gazi oldu şehitte olabilirdi.. illa şehit yada malül mü olmak gerekiyor.. bazı haklardan yararlanmak için neden KKTC gazilerini ayırıyorsunuz 🙁