AK Parti haftalık meclis grup toplantısında şehit yakınları ve gaziler ile ilgili bugüne kadar yaptıkları düzenlemelerden bahseden Başbakan Erdoğan, “İhtiyaçları, talepleri, imkanları gözden geçirerek şehit yakınları ve gazilerimiz için yeni bir düzenlemeyi de bugünden itibaren başlatıyoruz. Bu düzenlemeyle, bilhassa vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını da genişletiyoruz.” dedi.

Başbakanın açıkladığı yeni düzenlemelere göre gaziler ve şehit yakınları için kamuda istihdam önceliğinin kontenjanında artış yapılacak, ayrıca su ve elektrik faturalarında şehit yakınları ve gaziler için yapılan indirimler yeniden düzenlenerek bu uygulamadaki noksanlıklar giderilecek. CHP’nin 12 Şubat 2013 AK Parti meclis grup toplantısında anlatılan engelli ve yaşlılar için yapılacak düzenlemeleri anlamadığını ileri süren Tayyip Erdoğan, konuşmasında sosyal yardımlar konusunda hükümeti eleştiren diğer parti genel başkanlarına sert tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada şehit yakınları ve gaziler ile harp ve vazife malulleri için şunları söyledi:

Değerli milletvekili arkadaşlarım, çok değerli misafirler; çözüm süreci başladığı andan itibaren üzerinde hassasiyetle durduğumuz, her fırsatta da bu hassasiyetimizi tekrar tekrar ifade ettiğimiz bir konu var. Bu süreçte şehitlerimizin hatırasına asla gölge düşürmeyeceğiz, bu süreçte şehit yakınlarımızın, gazilerimizin başını asla öne eğdirmeyeceğiz. Şehitlerimizin nasıl ki bizim istikbal yolunda kutup yıldızlarımızsa o şehitlerimiz, onların bizlere aileleri de emanetidir. Biz şehit yakınlarının, gazilerimizin ne kadar hassas, ne kadar duygu yüklü bir iklim içinde olduklarını biliyoruz. Muhalefetin sıkça yaptığı gibi o hassasiyeti istismar etmiyor, o duygu yüklü iklimi çirkin bir şekilde kullanmak gibi bir çıkarcılığa asla tevessül etmiyoruz.

10 yıla aşkın süre boyunca şehit yakınlarımıza ve gazilerimize hak ettikleri değeri vermek, emanete en iyi şekilde sahip çıkmak için çok sayıda düzenleme yaptık.

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bünyesinde ilk defa Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı kurduk, 43 ayrı mevzuata dağılmış şehit yakınları ve gazilerle ilgili düzenlemeleri gözden geçirdik. Şehit yakınları ve gazilerimizle görüşmeler yaparak onlardan gelen talepleri dikkatle ele aldık ve geçen yıl Temmuz ayında bir dizi düzenlemeyi kanunlaştırdık.

12 Şubat 2013 tarihli Grup Toplantısında şehit yakınları ve gazilerimizle 65 yaşın üzerindeki yaşlılarımız ve engellilerimiz için yine önemli düzenlemelerin müjdesini verdik ve çalışmalarını başlattık.

İhtiyaçları, talepleri, imkanları gözden geçirerek şehit yakınları ve gazilerimiz için yeni bir düzenlemeyi de bugünden itibaren başlatıyoruz. Bu düzenlemeyle, bilhassa vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını da genişletiyoruz.

Değerli arkadaşlarım, terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınlarıyla malul gazilerimizin kendilerinin birer istihdam hakkı bulunuyordu, Temmuz ayında yaptığımız düzenlemeyle bu kapsamdaki şehit yakınlarına verilen istihdam hakkını biliyorsunuz 2’ye çıkarttık. Şimdi ise vazife ve harp malulü kapsamında olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına 2, mamul olanlara ise 1 istihdam hakkı getiriyoruz. Böylece, silah altındayken veya asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybedenlerin yakınlarının veya malul olan evlatlarımızın yararlanacağı istihdam imkanını eşitlemiş oluyoruz.

Ayrıca, vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerine de 1 istihdam hakkı getiriyoruz; bu yoktu. Buna ek olarak, terör mağduru sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya malul olanlara da 1 istihdam hakkı getiriyoruz. Ayrıca bunlardan sosyal güvencesi olanların da maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz. Örneğin, Güngören saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına ve malul olanlara 1 istihdam hakkı geliyor, aynı şekilde Bingöl’deki kardeşimize böyle bir hak geliyor. Bu vatandaşlarımız sosyal güvenceleri olsun ya da olmasın ayrım yapılmaksızın maaş hakkına kavuşuyor.

Geliyorum bir başka düzenlemeye, vazife ve harp malullüğü kapsamında olup daha önce istihdam hakkı bulunmayanlara istihdam hakkı tanıyoruz. Örneğin, Afyonkarahisar’daki o talihsiz patlamada şehit olan askerlerimizin yakınlarına sadece maş veriliyordu, şimdi maaş artı 2 istihdam hakkını bu düzenlemeyle o şehitlerimizin yakınlarına getirmiş oluyoruz.

Daha önce sadece Terörle Mücadele Kanunu kapsamında olanlar ile asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybeden veya malul olanlara tanınmış olan sanal intibak suretiyle maaş artış imkanını şimdi tüm vazife malullerine sağlayacağız. Vazife malullüğü kapsamında ek ödeme ile eğitim-öğretim yardımı alamayanlar vardı, şimdi yeni düzenlemeyle vazife malullüğü kapsamında ek ödemeyle eğitim-öğretim yardımını bu kardeşlerimiz için de tesis ediyoruz, bunu da yapıyoruz.

Geliyorum bir başka önemli yeniliğe, şehit yakını ve gazilerimizden su ve elektrik ücretlerinde indirim imkanından yararlanamayanların tamamı artık bu haktan yararlanma imkanına kavuşuyorlar. Ayrım yapmadan tüm şehit yakını ve gazilerimizi bu kapsama alıyoruz.

Aynı şekilde vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara da faizsiz konut kredisi getiriyoruz. Toplu Konut İdaresiyle alakalı olarak bunu söylüyorum. Bu çerçevede hak sahipleri 73 bin lira 20 yıl vadeli faizsiz konuk kredisi kullanabilecekler.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği düzenlemelerin en yakın zamanda uygulanmasını diliyor, yapılacak tüm düzenlemelerin şehit yakınları, gaziler, harp ve vazife malulleri için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.