SON DAKİKA

Bakım Parası Alan Ayda 156 TL’ye Emekli Olacak

7.465 kez görüntülendi

Akşam Gazetesi’nin haberine göre evde engelli aile mensubuna baktığı için evde bakım maaşı alan vatandaşlar artık aylık 156 TL ödeyerek emekli olabilecek. Şu an 400 binin üzerinde evde bakım maaşı faydalanıcısı var. Bu kişiler SGK’nın tamamlayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teslm ettiği çalışma ile evde bakım aylığı alanlardan aylık 156 lira prim ödeyenler emekli olabilecek.

2007 yılında uygulamaya konulan evde bakım maaşı, evde kendi bakımını üstlenemeyecek derecede ağır özürlü olan engelli yakınının bakımını gerçekleştirilen kişilere veriliyor. Şu anda 699,61 TL olarak her ay verilen evde bakım aylıkları -en son açıklanan rakamlar ile- toplamda 404 bin 761 kişiye verilmektedir. Evde bakım maaşı alanların %91’i ise kadınlardan oluşmaktadır.

Daha önce de evde bakım maaşı alanların sigortalı olmasıyla ilgili olarak Evde Bakım Maaşı Alan Sigortalı Mı Olacak? başlıklı yazımızı yayınlamıştık. O yazımızda medyadaki kararsız açıklamalar nedeniyle net bir bilgi sağlayamadığımızı bildirmiştik. Akşam Gazetesi’nin iddia ettiği SGK’nın konu ile ilgili  düzenlemesi ise şu şekilde:

Bakıma muhtaç engelli akrabasının ikametgâhında evde bakım hizmeti verenler 82. maddeye göre, belirlenen prime esas kazancın alt sınırının yarısı üzerinden malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler.

Ayrıca gazetenin internet sitesinde SGK’nın düzenlemeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilettiği, Aile Bakanlığı’nın yapılan düzenlemeyi uygun bulursa uygulaamaya koyacağı da belirtilmiştir. Eğer gazetenin verdiği bilgiler gerçek ve sağlam kaynaklara dayanıyorsa bundan sonra evde bakım maaşı alan vatandaşlarımız bakım maaşlarının bir kısmından vazgeçerek emekli olabileceklerdir.

Yine daha önce Sabah Gazetesi’nin de öner sürdüğü gibi Akşam Gazetesi de bir ay için 15 gün prim ödeneceğini söylüyor. Buna göre şu an asgari ücret üzerinden 30 günlük prim 313 TL olduğuna göre, yine bir asgari ücret tutarında olan evde bakım maaşları için 15 günlük prim aylık 156 TL’ye tekabül ediyor. Yani verilen bu bilgiler ışığında yorum yapacak olursak evde bakım maaşlarından aylık 156 TL ödeyen kişiler gerekli prim gününü ve yaş haddini doldurduğunda emekli olabilecekler.

Bakım Parası Alan Ayda 156 TL’ye Emekli Olacak Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. erdi dedi ki:

  evde bakım parası alan anne kaç yılda emekli olacak?

 2. paranoya dedi ki:

  saçma sapan birşey 15 gün yatacak deniliyor 1 ayda 156 tl zaten istege baglı yatırılsa 30 gün pirim 300 küsür nasıl oluyor anlamadım evde bakım alan zaten çalışıyor sayılıyor hiç alınmaması lazım 156 tının primi devlet yatırması lazım emekli etmesi lazım

 3. fatım dedi ki:

  benim yaşım 74 ben bekarım ben kardeşimin yanında kalmaktayım ben yuksek tansiyon hastasıyım benim uc aylım tek var tansiyon sol gözume vurdu sol gözum görmuyor ikikere gözume iğne vurdum hiç faydasını görmedim iğnelerde çok pahalıydı ve benim üç aylığım hiç yetmiyor bana aylık bir maaş bağlamanızı istiyorum ve bana bakan ve ilgilenen benim için okumayı çalişmayı bırakan yeğenim bakım parası ssk sını yapmanızı istiyorum

 4. murat dedi ki:

  Bakım ücreti alanlar sigortanın 15 gününü ödeyip 30 gün pirim yatırmış gibi olacak sanırım. peki emekli hakkı kazandığında sağlık + maaş alabilecekmi yada ikisinden birini mi seçmek durumunda kalacak.

 5. Ufuk dedi ki:

  Keşke hemen çıksada kurtulsak bizimde bir hayatımız ve geleceğimiz var.

 6. Necbiye Çavuşoğlu dedi ki:

  benim merak etiğim konu ise acaba hasta bakım maaşı aldığın tarihi mi göz önünde bulunduracaklar veya karardan geçikten sonraki zamanımı kısacası ben 2 senedir çalışamıyorum 87 yaşında Anneme bakıyorum emeklilik yaşım yaklaşıyorfakat çalışamadığım için primlerim eksik kaldıacaba geriye dönük mü sgk priminden yaralanılcağız

 7. lütfü dedi ki:

  bakıcı kaç yılı doldurduğunda emekli olabiliyor peki

 8. hamza dedi ki:

  merhaba benim engelli bir kadeşim var annem bakım parası alıyor ondan dolayı dayımın arabasını benim üzerime devir yapacaklar acaba ozaman annemin maası kesilirmibilgisi olan yardımcı olabilir mi?

 9. ali budak dedi ki:

  bu bilgiye göre evde bakım yapılan kişiler ne zaman emekli olucak hiç düzgün bi bilgi veremiyosunuz tam bi bilgi bilen varsa bize yazsın nasıl olacak bu emeklilik işi ?