Akşam Gazetesi’nin haberine göre evde engelli aile mensubuna baktığı için evde bakım maaşı alan vatandaşlar artık aylık 156 TL ödeyerek emekli olabilecek. Şu an 400 binin üzerinde evde bakım maaşı faydalanıcısı var. Bu kişiler SGK’nın tamamlayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teslm ettiği çalışma ile evde bakım aylığı alanlardan aylık 156 lira prim ödeyenler emekli olabilecek.

2007 yılında uygulamaya konulan evde bakım maaşı, evde kendi bakımını üstlenemeyecek derecede ağır özürlü olan engelli yakınının bakımını gerçekleştirilen kişilere veriliyor. Şu anda 699,61 TL olarak her ay verilen evde bakım aylıkları -en son açıklanan rakamlar ile- toplamda 404 bin 761 kişiye verilmektedir. Evde bakım maaşı alanların %91’i ise kadınlardan oluşmaktadır.

Daha önce de evde bakım maaşı alanların sigortalı olmasıyla ilgili olarak Evde Bakım Maaşı Alan Sigortalı Mı Olacak? başlıklı yazımızı yayınlamıştık. O yazımızda medyadaki kararsız açıklamalar nedeniyle net bir bilgi sağlayamadığımızı bildirmiştik. Akşam Gazetesi’nin iddia ettiği SGK’nın konu ile ilgili  düzenlemesi ise şu şekilde:

Bakıma muhtaç engelli akrabasının ikametgâhında evde bakım hizmeti verenler 82. maddeye göre, belirlenen prime esas kazancın alt sınırının yarısı üzerinden malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler.

Ayrıca gazetenin internet sitesinde SGK’nın düzenlemeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilettiği, Aile Bakanlığı’nın yapılan düzenlemeyi uygun bulursa uygulaamaya koyacağı da belirtilmiştir. Eğer gazetenin verdiği bilgiler gerçek ve sağlam kaynaklara dayanıyorsa bundan sonra evde bakım maaşı alan vatandaşlarımız bakım maaşlarının bir kısmından vazgeçerek emekli olabileceklerdir.

Yine daha önce Sabah Gazetesi’nin de öner sürdüğü gibi Akşam Gazetesi de bir ay için 15 gün prim ödeneceğini söylüyor. Buna göre şu an asgari ücret üzerinden 30 günlük prim 313 TL olduğuna göre, yine bir asgari ücret tutarında olan evde bakım maaşları için 15 günlük prim aylık 156 TL’ye tekabül ediyor. Yani verilen bu bilgiler ışığında yorum yapacak olursak evde bakım maaşlarından aylık 156 TL ödeyen kişiler gerekli prim gününü ve yaş haddini doldurduğunda emekli olabilecekler.