SON DAKİKA

Asker Yardımı

5.372 kez görüntülendi

Devletin ihtiyaç sahibi ailelere verdiği desteklerden biride askerlik yardımı. Ailesini geçimini sağlayan fakat askerlik görevi gereği memleketini terk edip vatani göreve başlayan kişilerin aileleri ile alakalı devletin kanun ve uygulamaları mevcut. Devletin sunduğu bu haktan yararlanmak isteyen asker aileleri ve yakınlarının bilmesi gerekenleri, nasıl başvuruda bulunabilecekleri ve istenilen belgeleri bu yazımızda sizlere sunacağız. İhtiyaç sahibi olan asker ailelerine yardım ile alakalı olan 4109 numaralı yasaya göre istenilen koşulları bulunduran ve gerekli olan belgeleri sunan ailelerin başvuruları ile il ve ilçelerde belediyelerce; köylerde ise ihtiyar meclisleri tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. 4109 numaralı kanun gereği yardım yapılacak ailelerde aranan şartlar yasanın 7. maddesinde şu şekilde geçmektedir;

 1. Yardım isteyecek kişiler askerin anne-baba veya çocukları ile karısı, kız-erkek kardeşi olmalıdır,
 2. Yardım isteyecek kişilerşin bakımı er tarafından yerine getiriliyor olmalı,
 3. Er kişi askere gittiğinde geride bıraktıklarının geçimini kendileri sağlayacak düzeyde gelirleri bulunmaları gerekir.

Bu şartlara uymayanlara yardım yapılamayacaktır.

Asker eşi ve çocuklarının başvuruda vermesi gereken belgeler nelerdir?

 1. Askerlik görevini yapan kişinin karısına ait ikametgah belgesi,
 2. Asker olan kişinin eşine ait nüfus cüzdanı belgesi,
 3. Asker kişi ve eşine ait evlenme belgesi,
 4. Oturdukları evleri şayet kira halinde ise kira sözleşmesinin kopyası,
 5. Asker çocuğuna ait nüfus belgesi,
 6. Kapaklı karton dosya kağıdı.

Kişinin ve eşine ait olan bir gelir yahut maaş bulunmuyorsa, asker eşi hali hazırda bir şirkette yada kurumda çalışmıyor ise başvuru yapabilir. İlgili bilgilerin doğrulu Asker Ailesi Şefliğince kontrol edilip tetkik edilecektir.

Asker anne, baba yahut kardeşinin yardım başvurusunda gerekli olan belgeler nelerdir?

 1. Asker olan kişinin baba ve annesine ait kimlikleri,
 2. Asker olan kişinin babasına ait ikametgah belgesi,
 3. Asker olan kişinin babası şayet ölü ise annesine ait ikametgah belgesi,
 4. Asker olan kişinin varsa kız kardeşi şayet 18 yaşından büyük ise kendisi ile beraber kimliği, şayet 18 yaşından küçük ise sadece kimliği gereklidir. Eğer erkek olan kardeş 18 yaşından büyük ise ve aynı zamanda öğrencilik durumu yoksa bu yardımdan faydalanması mümkün değildir.
 5. Kapaklı dosya kağıdı,
 6. Asker olan kişinin anne ve babaları boşanmış durumda ise mahkeme tarafından alınan boşanma kararı kopyası,
 7. Oturulan ev şayet kira halinde ise kira sözleşmesinin kopyası,
 8. Başvuru sırasında asker ailesinden başvuru yapanların 18 yaşından büyük olan bütün kişilerin bizzat gelmesi gereklidir.

Bu yardımdan yararlanmak isteyen asker ailesi, anne, baba yahut kardeşlerin hiç bir şirket yada kuruluşta çalışmıyor olması ayrıca herhangi bir emeklilik gelirlerinin bulunmaması gerekmektedir. Bildirilen verilen teyidi Asker Ailesi Şefliğince kontrol edilerek tetkik edilecektir.

Askerlik yardımından nasıl faydalanılır, başvuru şartları nelerdir?

 1. Yardımdan yararlanmak isteyen kişiler Asker Ailesi Şefliğinin kendilerine vereceği belgeleri doldurup Askerlik Şubesi ve bağlı oldukları Mahaller Muhtarının onayına sunması gereklidir.
 2. Başvuru yapan kişilerin yaşadıkları ilde mevcut bulunan hiç bir belediyeden bu yardımı daha önce almadıklarına dair Asker Ailesi Şefliği’nden aldıkları belgeyi onaylaması gerekmektedir.
 3. Asker yardımı başvuru yapan kişilerin bağlı oldukları belediyede 6 ay ikamet etmiş olmaları gereklidir.

Askerlik yardımından faydalanmak isteyen asker aileleri ve yakınları bağlı oldukları belediyelere başvurularını sundukları zaman; yardımdan yararlanacak olan kişilerin servetleri, sahip oldukları mal varlıkları ve verdikleri bilgiler kontrol edilecektir. İlgili Belediye Şefliği tarafından yapılacak olan araştırmada Belediye Emlak Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Özel İdare ve diğer devlet kurumları ile yazışmalar gerçekleştirilir. Bu kişilerin bütün ülkedeki mal varlıkları incelenir. Şayet mal varlıkları var ise bunların kendilerine ne kadar gelir getirdiği araştırılır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak ihtiyaç sahibi olan uygun ailelere asker yardımı sunulur.

Asker Yardımı Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. selattin demirtaş dedi ki:

  engelliyim elektirik ve su indirimi oluyormu olrsa neyapmalıyım