SON DAKİKA

Anneler İçin Emzirme Ödeneği (Süt Parası)

45.856 kez görüntülendi

Halk arasında “Süt Parası” veya “Doğum Yardımı” olarak da bilinen emzirme ödeneği sigortalı annelere ve sigortasız eşi olan sigortalı babalara 2013 yılı için 94 TL olarak ödeniyor. Ödenek kurum yönetim kurulunca belirlenip bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden verilmekte ve her sene TÜİK’in belirlediği TÜFE’ye göre arttırılmaktadır. Yeni doğan her bebek için bebek başına verilen emzirme parası 1 kereye mahsus verilmektedir.

Emzirme ödeneği 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 16. maddesinde “Analık Sigortasından Sağlanan Haklar” başlığı altında açıklanmıştır. Bu maddede “Hastalık ve analık sigortasından sigortalıya hastalık veya analık hallerine bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezlik süresince, günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilir.” denilerek verilen emzirme ödeneğinin kadınların doğum yapmaları sonucu iş güçlerini kaybetmeleri nedeniyle verildiği belirtilmiştir.

Kimler Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Alabilir?

5510 Sayılı Kanunu’nun 16 maddesinde aynı kanunun 4. maddesine atıf yapılarak emzirme ödeneğinden yararlanabilecek kişiler şu şekilde belirtilmiştir:

 1. sigortalı kadınlar veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkekler (SSK)
 2. kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadınlar ya da gelir veya aylık alan erkeklerin sigortalı olmayan eşleri (Bağ-Kur)

Not: 657’ye tabi devlet memurları emzirme ödeneğinden yararlanamamaktadırlar.

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir?

Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için;

 1. Doğan bebeklerin yaşıyor olmaları,
 2. Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün sigorta primi bildirilmiş veya yatırılmış olması,
 3. Genel Sağlık Sigortası dahil sigorta primi borcunun bulunmaması

gerekmektedir.

Başvuru Yeri ve Gerekli Belgeler

Kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bu doğum yardımından yararlanabilmek için bulundukları yerdeki en yakın Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvurmalıdır. Başvuru için ilgili müdürlüğe aşağıdaki belgeleri teslim etmelidirler:

 1. Dilekçe
 2. Doğum raporu veya KPS’den alınan bilgileri gösterir belge (Bunu bulunduğunuz yerdeki nüfus idaresinden alabilirsiniz.)

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Ne Kadardır ve Ödemeler Nasıl Yapılır?

Başvurudan itibaren SGK Müdürlüğü tarafından 2 gün içerisinde sonuç bildirilmektedir. Emzirme ödenekleri SGK yönetim kurulu tarafından belirlenip bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden verilmektedir ve bu tutar her sene TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranına göre arttırılmaktadır. 2013 yılı için emzirme parası 94 TL‘dir. Başvuruları olumlu sonuçlananların emzirme ödemeleri sigortalı adına PTT’ye yatırılmaktadır.

Diğer Husular

 • Emzirme ödeneği bir defaya mahsus olarak her doğan bebek başına verilmektedir ve son başvuru süresi bulunmamaktadır. İlgililer bebek doğduktan sonra uygun bir zamanda başvurularına müteakip yardımdan yararlanabilirler.
 • Diğer şartları sağlamakla birlikte sigortalı işinden ayrılanlar ya da kendi nam ve hesabına yürüttüğü işi bırakanların sigortalılıklarının sona ermesinden itibaren 300 gün içinde bebekleri olursa bu yardımdan yararlanabilirler.

Anneler İçin Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. mustafa can dedi ki:

  benim eşim 24.08.2013 tarihinde doğum yaptı.31.12.2012 tarihine kadar tam prim ödenmiştir.2013 yılı içinde toplam iki ay kadar sigortalı ve hala devam etmekte.bu hususta rapor parası ve 2000 küsür denilen doğum parasından faydalanabilirmi

 2. osman kayadelen dedi ki:

  Ya ALLAH aşkına çocuk doğduğunda birdefa 94 tl yardım ne oluyor bari bir iki yaşına kadar yardım etseniz ne olur devlet batarmı… memurlar doğum yardımı alırken işçiler askeri ücretli çalışanlar neden alamıyor bunu sorumlular lütfen düzeltsin sadece ödediğimiz vergilerden yardım yapsınlar… bu ülkede bu şartlarda askeri ücretle çalışıp çocuk bakmak çok zor. birisi çıkıp bunu düzeltsin ama nerde boş boş konuşuyoz işte…

 3. ADEM SANDIKÇI dedi ki:

  oraya git..

  ordan şu belgeyi al..

  şunu getir..

  yok şu kadar sigortan yatmış olsun..

  genel sağlık sigortasından borcun olmasın…

  dilekçe yazz..

  2 gün bekle sonuçlansın.. sonra tekrar gell..

  sonuç ne ? koca bir hiç 94,00 tl…

  ayıp artık yaa daha neler… bence düzen değişmeli.. kimlikle git al bu nedir böyle abi dünya değişir belki insanlar ışınlanarak seyahat ederler ama bu Türk milletinin başına gelen idareci insanlar değişmez..

 4. Sebahattin YILDIZ dedi ki:

  Vayyy temiz para harca harca bitmez. ben bunun birazınıda devlete veririm devlet zarar ederse ne yaparız…… Aman sizde oyle yapın!!!! ulan secim kampanyanız için milyarlar harcıyorsunuz asgari ücretle calısana 000000000094. tl veriyorsunuz… birde cooook çocuk yapın diyorsunuz.. tabi devlete esssek lazımm…..

 5. hasan sancak dedi ki:

  bu devletin yaPTIGI adaletmı bılmıyorum ama başbakan dıyorkı 3 çocuk yapın 94 lıraya 3 çocuk yaf ne dıyım 94 lıra bebegın 1 paet mama 1 paket bez parası ayıp ayıp koca tc devletine yakışacak bı rakammı yok Avrupa bırlıgıne gırecekmısız sen daha çocuk yardımını düzeltmeden ne Avrupası avrapa sartlarında adamlar bınlerce Euro verıyo sen bırak bını yuz veremıyon kı 🙂

 6. serkan dedi ki:

  Ne Saçma BiR Devletimiz vAR.. 94 TL Yani Ne yapılacak bUNunla ukranya romanya rusyada cocuk yapsan adamlar 18 yasına kadar bakıyorlar Burdakıler sadece vergı parası almayı bılırler.. mALasef

 7. doğan dedi ki:

  Bağkur borcum olduğu için iki çocuğum içinde ödeme alamadım yazıklar olsun her ay maaşımda kesilen vergiler nereye gidiyo??

 8. zeynep dedi ki:

  Yazık gercekten, bir defaya mahsus değil bari 1 yıl bari 6 ay verselermiş. Bütcelerimiz sarsılıyor bebek olunca bari bir anlamı olsaydı bir acıgı kapatsaydı, 94 TL nedir ya utan Hükümet utannnn yazıklar olsun..

 9. basri dedi ki:

  94 TL mi! 3 çocuk yapın diyorlar 94 tl süt yardımı. kargalar bile güler buna. yoğurt olmayan sütün litresi 2 tl günlük süt 3 tl bir çucuk kaç litre süt içer ülen. yeter ülen milletle dalga geçmeyin bire..

 10. Cihan dedi ki:

  Böyle Devlet Olmaz Böyle Vatan Olmaz Böyle Bayrak Hiç Olmaz Büyük Köpekler Az Para Harcasınlar Birazda Bize Kalsın…Sonra Efendim DiyarBakırlılar Bizi Vuruyo Bizim Askerlerimizi Gebertiyo Daha Başınıza Cok sey Gelcel Cok…Neyse Bunada Şükür Edinn