Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5378 Sayılı Özürlüler Kanunu’nun ismini “Engelliler Kanunu” olarak değiştiren yeni bir yasa taslağı hazırladı. Yeni taslakta kendisi engelli olan memur ya da engelli bir yakını bulunan memurların tayin hakkı, ÖTV’siz alınabilecek araçlara dizel araçların da eklenmesi ve baktığı engelli ve yaşlılara şiddet gösteren, darp eden huzurevlerinin uyarılmadan kapatılması yer alıyor.

Engelli Memur Ya Da Engelli Yakını Bulunan Memur İçin Tayin Hakkı

Minimum %50 oranında özürlülük durumu olan kişilerin eşleri, çocukları, anne, baba yada kardeşi olan kişiler artık tayin hakkına sahip oluyor. Müjdeli çalışma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın üzerinde çalışma yaptığı ve yakında diğer bakanlıklarında değerlendirmeye alacağı kanun tasarısında özürlü vatandaşların aileleri ile alakalı tayin hakkı ele alınıyor.

Daha önce her devlet kurumunda farklı şekilde, farklı mevzuatlar olarak değerlendirilen tayin yönetmeliklerine nihayet standart getiriliyor. Minimum %50 özürlü durumu olan ve %50 engel durumuna sahip olmakla birlikte ihtiyaç sahibi eşi, çocuğu, babası, annesi, kardeşi mevcut olan memur kişilerde bu tayin hakkından yararlanabilecek. Fakat sadece bir defaya mahsus olmak üzere.

Gerekli koşullara sahip olan memur kişiler bir kereliğine istediği, kendi seçtiği yere tayinini isteyebilecek ve buraya nakli gerçekleştirilebilecek. İlgili yasa tasarısında engelliler için farklı düzenlemelerde yer alıyor.

ÖTV’siz Araç Alımı Dizel Araçları Da Kapsayacak

Şu anda sadece 1.600 CC motor hacminde olan araçların alımına izin verilen engelliler için ÖTV’siz araç alımı uygulamasında yeni taslak kanunlaştığı zaman artık engelli vatandaşlar dizel araçları da ÖTV’siz bir şekilde satın alabilecekler. Ayrıca şu anda en fazla 1.600 CC motor hacmine sahip araçlar ÖTV’den istisna olarak satın alınabiliyor. Yeni düzenlemeyle motor hacminin de 1.900 CC’ye çıkarılması planlanıyor.

Yaşlıya ve Engelliye Eziyet Eden Huzurevi Kapatılacak

Taslakta yer alan değişikliklerden biri de huzurevleri ile alakalı. Halihazırda hizmet aldıkları yerden eziyet gören, rahatsız edilen huzurevleri kapatılacak. Herhangi bir özel huzurevinde kalan kişilerin herhangi bir biçimde darp edilmesi, fiziksel şiddet görmesi yada manevi açıdan zarar verilmesi gibi durumlar rapor edilerek işlem başlatılacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca tespit edilen bu tarz huzurevleri hiç bir uyarı yapılmadan direkt olarak kapatılarak kurumun yetkilileri hakkında işlem başlatılacak.

Özellikle son günlerde gündemde olan Tekirdağ’da bir huzurevinin yaşlılara kötü koşullarda baktığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerin bu huzurevini sadece uyardığı, herhangi bir yaptırımda bulunmadığı haberlerine büyük tepkiler gelmişti. Bu çalışmanın insanların hassas olduğu bu konularda büyük gelişmeler sağlayacağı kanaatindeyiz.