SON DAKİKA

Aile Bakanlığı’nın Engelliler ile İlgili Yeni Çalışmaları

4.748 kez görüntülendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5378 Sayılı Özürlüler Kanunu’nun ismini “Engelliler Kanunu” olarak değiştiren yeni bir yasa taslağı hazırladı. Yeni taslakta kendisi engelli olan memur ya da engelli bir yakını bulunan memurların tayin hakkı, ÖTV’siz alınabilecek araçlara dizel araçların da eklenmesi ve baktığı engelli ve yaşlılara şiddet gösteren, darp eden huzurevlerinin uyarılmadan kapatılması yer alıyor.

Engelli Memur Ya Da Engelli Yakını Bulunan Memur İçin Tayin Hakkı

Minimum %50 oranında özürlülük durumu olan kişilerin eşleri, çocukları, anne, baba yada kardeşi olan kişiler artık tayin hakkına sahip oluyor. Müjdeli çalışma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın üzerinde çalışma yaptığı ve yakında diğer bakanlıklarında değerlendirmeye alacağı kanun tasarısında özürlü vatandaşların aileleri ile alakalı tayin hakkı ele alınıyor.

Daha önce her devlet kurumunda farklı şekilde, farklı mevzuatlar olarak değerlendirilen tayin yönetmeliklerine nihayet standart getiriliyor. Minimum %50 özürlü durumu olan ve %50 engel durumuna sahip olmakla birlikte ihtiyaç sahibi eşi, çocuğu, babası, annesi, kardeşi mevcut olan memur kişilerde bu tayin hakkından yararlanabilecek. Fakat sadece bir defaya mahsus olmak üzere.

Gerekli koşullara sahip olan memur kişiler bir kereliğine istediği, kendi seçtiği yere tayinini isteyebilecek ve buraya nakli gerçekleştirilebilecek. İlgili yasa tasarısında engelliler için farklı düzenlemelerde yer alıyor.

ÖTV’siz Araç Alımı Dizel Araçları Da Kapsayacak

Şu anda sadece 1.600 CC motor hacminde olan araçların alımına izin verilen engelliler için ÖTV’siz araç alımı uygulamasında yeni taslak kanunlaştığı zaman artık engelli vatandaşlar dizel araçları da ÖTV’siz bir şekilde satın alabilecekler. Ayrıca şu anda en fazla 1.600 CC motor hacmine sahip araçlar ÖTV’den istisna olarak satın alınabiliyor. Yeni düzenlemeyle motor hacminin de 1.900 CC’ye çıkarılması planlanıyor.

Yaşlıya ve Engelliye Eziyet Eden Huzurevi Kapatılacak

Taslakta yer alan değişikliklerden biri de huzurevleri ile alakalı. Halihazırda hizmet aldıkları yerden eziyet gören, rahatsız edilen huzurevleri kapatılacak. Herhangi bir özel huzurevinde kalan kişilerin herhangi bir biçimde darp edilmesi, fiziksel şiddet görmesi yada manevi açıdan zarar verilmesi gibi durumlar rapor edilerek işlem başlatılacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca tespit edilen bu tarz huzurevleri hiç bir uyarı yapılmadan direkt olarak kapatılarak kurumun yetkilileri hakkında işlem başlatılacak.

Özellikle son günlerde gündemde olan Tekirdağ’da bir huzurevinin yaşlılara kötü koşullarda baktığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerin bu huzurevini sadece uyardığı, herhangi bir yaptırımda bulunmadığı haberlerine büyük tepkiler gelmişti. Bu çalışmanın insanların hassas olduğu bu konularda büyük gelişmeler sağlayacağı kanaatindeyiz.

Aile Bakanlığı’nın Engelliler ile İlgili Yeni Çalışmaları Videosuna Ait Etiketler

Yorumlar

 1. Onur dedi ki:

  Ben köyde yasıyorum ve altı yüksek bi engelli aracı almak istiyorum ama motoru1600cc hacimden yüksek şimdi bu yasa gelirse yine bi değişiklik olmayacak, keşke dizelde 2000 cc’ye kadar izin verse devletimiz.

 2. hikmet maçiner dedi ki:

  engellinin araç alabilmesi için özür oranının yüzde 90 olması gerekiyor bu yasayı biraz esneterek özür oranı biraz daha aşağı çekilemezmi veya 2.ci elde engelli indirimi yapılamazmı

 3. muhammet emin topal dedi ki:

  Özürlülerin ötv siz taşıt edinme hakkını raporu yüzde doksanla sınırlamasını anlamsız buluyorum halbuki benim yüzde elli ve yetmiş ölçüsünde üç adet yavrumun bu haktan yararlanamamasını anlamsız buluyorum zira yetmiş ölçüsündeki bir özürü olan kişiyle diğerlerinin bir farkı olamayacağını düşünmekteyim umarım bu konu da ilgili ve yetkili kişiler gerekli hassasiyet gösterip gereğini yaparlarsa çok mutlu olacaz.

 4. şenel güdük dedi ki:

  Bu engelliler yasındaki ağır özürlü ibaeresinin kaldırılmasını ayrıca engelli yakınının tayininin kolyalaştırılmasını canı gönülden bekliyoruz

 5. şenel güdük dedi ki:

  devlet memuları engelli yakınından hiç yardım alamıyor. yıllarca harcıyoruz. katılım payının engelliden alınmamsaını destekliyorum.

 6. şenel güdük dedi ki:

  inanın haftada 3 kez ayda 12 kez düşünün ünv. hst katılım patyını yazık ne hakla katılım payı neresinde sosyal devlet sözde kalmamalı.

 7. nevzat dedi ki:

  engeli hizmetliyi kaldırın sayın bakanım

 8. bahattin dedi ki:

  sayın yetkililer sayın bakanım fatma şahin başkanım sayın recep tayip erdoğan ben yüzde 76 engelli bir vatandaş olarak eşimde yüzde 56 engelli ve şunu ifade etmek istiyorum yeni engelli haklarında biz engelliler ve özel sektörde çalışan engeliler için hiç bir yenileme ve kolaylıık gç,öremedim bizler için ciddi bişiyler yapılmasını istiyoruz bizler neden yaş sınırlamasına tabi tutuluyoruz pirimini dolduran engelli emekli olsun zaten engelliyiz birde devletimiz engel koymasın 3600 vada 4200 dolruran engelli emeklisini olsun istiyoruzyaş sınırlamasını kaldırılsın istiyoruz sayın çalışma bakanımız sesimize ses veriniz allah rızası için boludan yazıyorum telefonum 05369612156 birde postane ve bankalar gibi yerlerde engelli ler için sırabeklememesi açısından hastanelerde olan öncelikli olmak istiyoruz lütfen ses verin yada teleon numaramı yazdım allah razı olsun saolun ilgiz,nize

  1. eşe dedi ki:

   sayın bakanım fatma şahinben memur eşiyim yüzdedoksan altı raporum var eşim memur diye yıllardır maaş bağlanmıyor sayın bakanım bu ülkenin parası suriyelilere yetiyor da biz memurlaramıyetmiyor yazık bizlere artık isyan ettirdiniz

   1. eşe dedi ki:

    size katılıyorum şenol kardeşim sayın bakanım fatma hanım ben görme özürlüyüm eşim memur diye ne bakıcı tutabiliyorum ne engelli maaşı alabiliyoru neymiş eşim memur yıllardır bu ülkeye emek veriyor devletin ormancısı bedeona hizmet ediyorum artık zorlanıyorum çocuklarım küçük eşimin tayını çıktı engeli olan memurlar gidemez deniyor hebsi laftakalıyor ben çocuklarımı nezorluklarla büyütüyorum tirnakların keseyim derken neçe etlerini kesdim sende annesin beni anlarsın sesimizi duy artık senden isdeyim bakıcı tutmam için memurun maaşınısorma birdeengelli memur eşleri veya çocukları olanlarada maaş ver ki kendimizi deyerli sanalım insan yerine konalım

 9. kutay dedi ki:

  Ben otizmli 10 yaşında bir çocuğa sahibim. Toplumdan dışlanıyoruz, okullara alınmıyoruz, otobüse binmemiz bile bir olay. Devletin çocuğuma verdiği eğitim sadece ayda 8 saat o da bir işe yaramıyor. Özel ders aldırsan 80 Tl saati. Bakım parası alıp çocuğuna eğitim aldırmak istesen eşinin 20 Tl maaşı fazla diye verilmiyor. Araç almak istesen %90 ağır özürlü isteniyor. Ağır özürlü raporu alsan bu sefer kaynaştırma eğitimi için rapor verilmiyor. Okullar sizi kabul etmiyor. Engel her yerde. Devletin bize sahip çıkması gerekiyor. İnsanlarla prosedürlerle uğraşmaktan umudum kalmadı. %50 raporu olanla %90 arasında ne fark var sorarım size. Otizmli bir çocukla yaşamak ya da herhangi bir yetersizliği olan çocukla yaşamak o kadar zorki. Bunu ancak yaşayan bilir. Diğer çocuğum çölyak. Devletin çocuğuma verdiği yiyecek yardımı için para 52.50 TL. Bir günlük yediği ekmek 11 Tl. Sosyal devlet nerede. Kaynaştırma eğitimi zorunlu güya. Normal okullarda 10 normal çocuğa 1 tane kaynaştırma çocuğu alınması lazım. Çocuklarımızı kabul eden okullar, eğitimciler nerede. İnsanlar dışlar, aile dışlar, çevre dışlar, herkes size ve çocuğunuza engel. Sosyalleşmek ne mümkün. Bunlara artık bir çözüm gerek. Şu an en büyük sıkıntım çocuğumun kaynaştırma eğitimi alması için o kadar zor şartlarda mücadele ediyorum ki. Bizleri insanlar görmezden gelerek vicdanları rahat ediyor. Siz devlet olarak bize sahip çıkın sahip çıkın ki yaşamaya dair umudumuz olsun…

 10. Ahmet Ali Şahin dedi ki:

  Engellilere sunulan taşıt alım hakkı konusunda yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Buna göre: nasıl ki engelllilerin diğer haklardan yararlanması için %40 şartı konmuşsa araç alımında da %40 lık oran esas alınmalı ve bu yasa psikolojik engellileri de kapsayacak şekilde düzenlenmelidir… Şöyle ki:
  1:Ağır psikotik tablolarda araç kullanım hakkı aynı soyadı taşımak ve aynı aile üyesi olmak şartıyla en az 3 adet 1 derecede vasi ile sınırlanabilir.
  2: Hafif düzeydeki psikotik tablolarda özürlü kişinin kendi aracını kullanması ve alacağı aracın motor silindir hacminin binek te 2000 ticari de 3500 cc yi aşmama sınırı getirilmesi gerekir “bu tip durumda olanların psikolojik değerlendirme sonucunda sürücü olabilmelerine imkan sağlanması hekimlerin kanaati ile değil bilimsel objektif kriterlere dayaanrak belirlenmelidir.”
  3: Engellilerin ticari araç alıp çalıştırması durumunda ise devlet tarafından faizsiz kredi imkanı tanınarak kamuda ya da özel sektörde çalışma imkanı bulamayan engelilerin geçimlerine katkı sağlanabilir. Benzer bir durum iş kurma ve TİCARİ gayrimenkul iradı nda uygulanabilir.
  NOT: KONUYLA İLGİLİ TEFERRRUATLI BİR ÇALIŞMA HAZIRLAMAYI PLANLIYORUM BU KOMNUYU YETKİLİ MERCİİLERE ULAŞTIRMAK İÇİN DESTEKLERİNİZİ İSTİRHAM EDİYORUM

 11. mustafa yaman dedi ki:

  Bu kanun taslağı ne aşamada acaba. Bilen varmı, yasalaştımı?