Özel Arama

2022 Özürlü Maaşı

2022 maaşı
PAYLAŞ ↓
TAKİP ET ↓ sosyalyardimlar.net'i facebook twitter ya da google+ ile takip edebilirsiniz.
Aklınıza takılan konuları sormak için tıklayın.

2022 özürlü maaşı engelli vatandaşlarımıza 2022 sayılı kanun gereği verilen maddi bir sosyal haktır.  %40 ve üzeri özür oranına sahip, sosyal güvencesi olmayan, evde bakmakla yükümlü bireyleri tarafından nafaka bağlanmamış ya da bağlanması mümkün olmayan, gelirleri belirli bir sınırı aşmayan kişilere verilmektedir. Aslında 2022 sayılı kanuna göre verilen maaşlar 3 tanedir. Bunlar: 2022 özürlü maaşı, 2022 yaşlılık maaşı ve 2022 özürlü yakını maaşıdır.

2022 özürlü maaşı ya da bir başka deyişle 2022 sakatlık maaşından yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımız 2022 Maaşı Rehberi‘mizi inceleyerek gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarını kontrol edebilirler. Gerekli şartları sağladıklarını düşünenler bulundukları yerdeki ilçeyse kaymakamlık, il ise valilik içerisinde bulunana Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurabilirler. Başvuruları ilgili SYDV tarafından incelenen vatandaşların evlerine Sosyal İnceleme Görevlileri gönderilmektedir. Eve gönderilen Sosyal İnceleme Görevlileri başvuran kişinin sosyal incelemesini yaparak muhtaçlığını araştırmaktadır. Unutmayınız, 2022 özürlü maaşından yararlanabilmek için muhtaç olunması gerekmektedir. 119,61 TL’lik gelir sınırı bunun için koyulmuştur. 119,61 TL’nin üzerinde kişi başına düşen geliri olan haneler 2022 özürlü maaşı kapsamında muhtaç değil olarak değerlendirilmektedir. Bu kişi başına düşen gelir hesabı şu anki mevzuata göre (2022 maaşları için mevzuat yakın zamanda değişecek) şu hesaplamayla yapılmaktadır: Eve giren toplam gelirlerden sabit giderler (kira, elektrik, su, telefon vb.) çıkarılır, bulunan tutar evdeki bakmakla yükümlü olunan kişi sayısına bölünür. Son çıkan tutar o hane için kişi başına düşen gelirdir.

Özürlü maaşlarının SYDV’lere geçmesi ile birlikte artık vatandaşlardan başvuru için çok az evrak istenmektedir. Bu evraklar özürlü sağlık kurulu raporu ve SYDV tarafından verilen SYDV’nin bilgisayar sistemi Bütünleşik Sosyal Hizmetler Sistemi üzerinde kişinin dosyasının açılmasını sağlayacak formlardır. Aynı şekilde 2022 özürlü maaşlarının SYDV’ye geçmesiyle birlikte başvuruların sonuçlanma süreleri de çok kısalacaktır. Şu an için devredilme işlemleri daha henüz yapıldığı için vatandaşlar bahsettiğimiz kısalan süreleri fark edemeyebilkir; fakat sistemin tam olarak oturmasıyla birlikte bir başvurunun en fazla 1 ay içerisinde sonuçlanacağını düşünmekteyiz.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

2 Yorum Yapıldı

  1. armağan ballı diyor ki:

    üsküdar sosyal yardımlaşma vakfından söylediler. ben çalışan birisiyim.ücret bodromda net ücret 1 066,49 tl gözüktüğü için her iki maaşında alınamıyacağı söylendi.bende özürlü maaşını iptal ettim. sadece evde bakım parası için başvurdum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Özel Arama